Cine are experienta cu noile motoare SUZUKI DF 20A (15A)

Buna ziua stimati colegi,

Pentru ca a venit vremea sa-mi cumpar un motor nou, vreau sa aflu parerile celor care au exploatat un motor de la SUZUKI si anume cel de 20 CP (15 CP) cu injectie electronica.
M-ar interesa sa stiu: impresia generala mai ales daca a venit dupa ce ati avut un alt motor, care au fost problemele (daca au fost), cum este service-ul (exista piese; costuri service; ati avut probleme cu cei care asigura service-ul?) si orice alte informatii pe care le gasiti relevante.
Ma intereseaza in mod special sa stiu cum functioneaza power trimm/tilt-ul (este power trimm/tilt sau doar power tilt? Asupra acestui aspect mi s-a atras atentia explicit in cazul unui alt motor unde s-a precizat clar ca are doar power tilt si nu face reglajul fin al trimmului in mers). Din pacate cand am pus intrebarea asta la unul din distribuitorii Suzuki, nu am primit raspuns asa ca poate cei care au asa ceva pot fi mai expliciti.
Am vazut si citit o gramada de pareri pro si contra, comparatii cu HONDA sau alte motoare, multe din ele venind de la cei care NU au astfel de motoare.
Acum, ar fi foarte important de stiut de la cei care exploateaza asa ceva, daca dupa experienta avuta, ar mai cumpara unul la fel si de ce. Cred ca asta ar spune mult despre calitatea lor.

Va multumesc pentru sprijin,
Bogdan
 
Ultima editare:
Buna ziua stimati colegi,

Pentru ca a venit vremea sa-mi cumpar un motor nou, vreau sa aflu parerile celor care au exploatat un motor de la SUZUKI si anume cel de 20 CP (15 CP) cu injectie electronica.
M-ar interesa sa stiu: impresia generala mai ales daca a venit dupa ce ati avut un alt motor, care au fost problemele (daca au fost), cum este service-ul (exista piese; costuri service; ati avut probleme cu cei care asigura service-ul?) si orice alte informatii pe care le gasiti relevante.
Ma intereseaza in mod special sa stiu cum functioneaza power trimm/tilt-ul (este power trimm/tilt sau doar power tilt? Asupra acestui aspect mi s-a atras atentia explicit in cazul unui alt motor unde s-a precizat clar ca are doar power tilt si nu face reglajul fin al trimmului in mers). Din pacate cand am pus intrebarea asta la unul din distribuitorii Suzuki, nu am primit raspuns asa ca poate cei care au asa ceva pot fi mai expliciti.
Am vazut si citit o gramada de pareri pro si contra, comparatii cu HONDA sau alte motoare, multe din ele venind de la cei care NU au astfel de motoare.
Acum, ar fi foarte important de stiut de la cei care exploateaza asa ceva, daca dupa experienta avuta, ar mai cumpara unul la fel si de ce. Cred ca asta ar spune mult despre calitatea lor.

Va multumesc pentru sprijin,
Bogdan

De la cei care le fac service si garantii nu e bine?
O parere de "neutilizator" ar fi sa cauti orice altceva decat Suzuki 15-20 injectie, indiferent de anul de productie.
Daca vrei un motor bun in aceasta gama, fara fite si fiabil ar fi Tohatsu.
 
De la cei care le fac service si garantii nu e bine?

Sigur ca e bine de acolo. Experienta de la masini imi spune totusi ca cei care fac service nu spun mereu tot mai ales cand sunt legati cumva de firma producatoare. Daca exista si independenti, atunci sfatul lor este cu adevarat folositor si demn de urmat.

@Horea Multumesc! Am retinut indicatia. Poti sa dai detalii?

Nu caut nimic de fite, vreau sa-mi iau un motor de 20 cp NOU care sa mearga bine si fara evenimente in regim de exploatare privata de agrement. Cel mai interesant ar fi fost un Honda (asta am avut inainte si am fost foarte multumit de el) dar preturile pe care le practica dealerii sunt prohibitive.

Tohatsu este si el pe lista doar ca importatorul (din Brasov) mi-a impus o conditie putin neobisnuita: 100% plata in avans iar motorul nu este in tara ci va veni candva din Germania... De asemenea nu stiu nimic despre posibilitatile de service pentru el.
Yamaha a iesit din calcul datorita problemei mentionate cu trimm/tilt-ul.
Mai este de retinut si Mercury. Am discutat cu importatorul si au motorul pe stoc.

De asemenea, m-am uitat putin pe la motoarele chinezesti Genovo. Cel de 20 cp pare a fi un Yamaha de 25 (498 cmc) limitat. Are cineva experienta de utilizare/intretinere cu ele?
 
Ultima editare:
Sigur ca e bine de acolo. Experienta de la masini imi spune totusi ca cei care fac service nu spun mereu tot mai ales cand sunt legati cumva de firma producatoare. Daca exista si independenti, atunci sfatul lor este cu adevarat folositor si demn de urmat.

@Horea Multumesc! Am retinut indicatia. Poti sa dai detalii?

Nu caut nimic de fite, vreau sa-mi iau un motor de 20 cp NOU care sa mearga bine si fara evenimente in regim de exploatare privata de agrement. Cel mai interesant ar fi fost un Honda (asta am avut inainte si am fost foarte multumit de el) dar preturile pe care le practica dealerii sunt prohibitive.

Tohatsu este si el pe lista doar ca importatorul (din Brasov) mi-a impus o conditie putin neobisnuita: 100% plata in avans iar motorul nu este in tara ci va veni candva din Germania... De asemenea nu stiu nimic despre posibilitatile de service pentru el.
Yamaha a iesit din calcul datorita problemei mentionate cu trimm/tilt-ul.
Mai este de retinut si Mercury. Am discutat cu importatorul si au motorul pe stoc.

De asemenea, m-am uitat putin pe la motoarele chinezesti Genovo. Cel de 20 cp pare a fi un Yamaha de 25 (498 cmc) limitat. Are cineva experienta de utilizare/intretinere cu ele?

Nu sunt legat ombilical de nici o firma de outboard din Romania, sau cel putin nu cu firmele in discutie ca sa fie mai clar.
Suzuki de 15-20 hp injectie s-au nascut cu probleme pe electronica, cablaje electrice si injectie, si au ramas cu probleme chiar daca ei spun ca le-au rezolvat.
Dupa cateva ore de functionare, adica pana in 100 ore apar tot felul de defecte gen , tremurat de motor in relanti si sarcina redusa,sau nu se mai tureaza peste 2500 rot/min,sau aleatoriu cade turatia in sarcina,supraincalziri aleatorii ale capului piston si implicit a chiuloasei(cu deformarile de rigoare) din cauza amestecului prea sarac(lean burn excesiv).
Aceste defecte sunt foarte greu de depistat si reparat chiar daca motorul este in garantie si iti vei face nervi si concedii stricate,chiar daca motorul va ajunge la service in garantie.
Problema este ca si tehnicienii la un moment dat nu mai stiu ce sa faca, la aceste defecte aleatorii si atentie !!!! nepermanente,adica il duci in service si defectul nu mai este prezent si apare cel mult o alta manifestare ciudata si inexplicabila.
Asta face din acest motor sa nu fie de incredere si sa te lase nu stii cand si de ce.
Tohatsu este al doilea cel mai mare producator de motoare outboard din lume, iar motoarele din gama 15-20hp sunt considerate a fi cele mai fiabile din lume.
Tohatsu produce o gramada de motoare pentru celelalte firme, motoare ce sunt rebranduite si personalizate.
Daca te multumesti cu 15hp, Euronautica din Bucuresti , vinde Evinrude 15 hp in 4 timpi, motorul ce este facut de Tohatsu 100% in Japonia, si mai ieftin cred decat Tohatsu Romania.
Motorele Tohatsu le mai gasesti si la Mercury dar facute sub licenta in China(probleme la ungeri cu rezultate zdrobitoare!!! asupra arborelui si bielelor),si cu un dealer national cu care te sfatuiesc sa nu iti faci de lucru.
Exceptand Tohatsu, toate motoarele(9.9-20 hp) japoneze au 2 probleme majore:
1.Solutia de racire a chiuloasei,adica un termostat care dupa ce ai incalzit motorul mai tare de 80 grade(iarba pe cizma.....)se blocheaza pe deschis,cu chiuloasa rece(35-40 grade) si iti va baga benzina nearsa in ulei ca la balamuc, cu consecintele de rigoare asupra lantului cinematic impropriu gresat.
2.Carburatoare carora se blocheaza asa zisa pompa de spritz(pompa de acceleratie) cu consecintele de rigoare,blocaj datorat in mod special aliajului prost din subansamble.
Uita de chinezarii!!! sau cel mult un Parsun.
Ei ce sa faci nimeni nu ii perfect!
Iti urez o alegere buna.
 
@ Horea Multumesc!!! Sincer nu ma asteptam la detalii atat de amanuntite. E bine cand cineva iti explica ce se intampla dar si mai bine este cand iti explica si DE CE se intampla! Tu asta ai facut si pentru asta, inca o data multumesc!

Acum, decizia nu e simpla deloc. Motorul de 15 cp de la Evinrude il stiu si era pe lista destul de sus. Pretul este de asemenea foarte bun, varianta pe care o doream eu fiind undeva in jur de 2500 Euro. Singura retinere este cea ca imi doream unul de 20 cp... Cu 15 nu stiu cum va merge barca cu o incarcatura medie (2-3 persoane si ceva echipament). Nu imi pun problema de mers cu incarcatura maxima dar, in situatia in care as avea in jur de 250-300 kg in barca ar fi frumos sa mearga decent (glisare si in jur de 25-30 km/h viteza). Daca fac rost de un motor de 15 pentru proba, s-ar putea sa iau hotararea destul de usor in cazul in care testul este satisfacator. La fel de bine s-ar putea sa ma hotarasc brusc sa inscriu barca si atunci iau un EVINRUDE E-TEC de 25 cp. Mai am cam doua saptamani timp de gandire...

Oricum, din nou, alegerea nu e simpla. Parerea ca Totatsu este varianta cea mai buna pentru gama de puteri sub 30 cp am gasit-o si pe alte surse de informare, inclusiv din germania si SUA. Asta spune ceva. Mai vad cine poate vinde astfel de motoare si apoi... luam o hotarare.

E interesant de vazut daca o sa mai vina cineva cu alte pareri la fel de bine documentate in viitorul apropiat sau nu. Aici ar putea fi loc pentru un dealer care vrea sa-si vanda produsul sa spuna cum se vede problema din punctul lui de vedere.
 
Daca ai spus ETEC....deja esti pe maini foarte bune (Horea).
Eu i-am urmat sfatul acum un an si am luat un ETEC dd 30CP si barca am inscris-o in Belgia rapid.
Sunt super multumit de ansamblu barca-motor cu toate ca (pentru a da Cezarului ce e al Cezarului)trebuia sa urmez sfatul lui Horea si sa iau 40CP ca sa am si rezerva de putere dar ala a fost bugetul atunci si conditiile.
 
E posibil... Barca mea suporta maxim 25 cp altfel nu m-as fi dat inapoi de la un 30cp mai ales ca diferenta de pret este foarte mica. Motoarele E-Tec imi plac mai ales ca le-am vazut si am si mers cu unul de 30... La vremea aceea eu aveam un Honda de 30 si impresia pe care mi-a lasat-o a fost foarte buna.
Oricum, barca pe care o astept, cu motor de 20 si unul-doi oameni prinde 45-55 km/h pe apa dulce/sarata (mare). E posibil sa mearga si cu 15cp (motorul de la EVINRUDE care chiar mi-a placut) dar... nu vreau sa-mi para rau mai tarziu ca nu am bagat mana mai adanc in buzunar.
 
@ Horea Multumesc!!! Sincer nu ma asteptam la detalii atat de amanuntite. E bine cand cineva iti explica ce se intampla dar si mai bine este cand iti explica si DE CE se intampla! Tu asta ai facut si pentru asta, inca o data multumesc!

Acum, decizia nu e simpla deloc. Motorul de 15 cp de la Evinrude il stiu si era pe lista destul de sus. Pretul este de asemenea foarte bun, varianta pe care o doream eu fiind undeva in jur de 2500 Euro. Singura retinere este cea ca imi doream unul de 20 cp... Cu 15 nu stiu cum va merge barca cu o incarcatura medie (2-3 persoane si ceva echipament). Nu imi pun problema de mers cu incarcatura maxima dar, in situatia in care as avea in jur de 250-300 kg in barca ar fi frumos sa mearga decent (glisare si in jur de 25-30 km/h viteza). Daca fac rost de un motor de 15 pentru proba, s-ar putea sa iau hotararea destul de usor in cazul in care testul este satisfacator. La fel de bine s-ar putea sa ma hotarasc brusc sa inscriu barca si atunci iau un EVINRUDE E-TEC de 25 cp. Mai am cam doua saptamani timp de gandire...

Oricum, din nou, alegerea nu e simpla. Parerea ca Totatsu este varianta cea mai buna pentru gama de puteri sub 30 cp am gasit-o si pe alte surse de informare, inclusiv din germania si SUA. Asta spune ceva. Mai vad cine poate vinde astfel de motoare si apoi... luam o hotarare.

E interesant de vazut daca o sa mai vina cineva cu alte pareri la fel de bine documentate in viitorul apropiat sau nu. Aici ar putea fi loc pentru un dealer care vrea sa-si vanda produsul sa spuna cum se vede problema din punctul lui de vedere.
Etec-ul de 25 bate din orice pozitie orice motor pana in 30 hp in 4 timpi, si nici nu e scump.
Poti sa urmezi sfatul lui Marius si sa inmatriculezi in Belgia si astfel scutesti multi bani.
Sfatul meu este sa testezi prima data barca cu un motor de imprumut si cu incarcatura si abia apoi sa iei o hotarare.
Marius nu m-a crezut anul trecut cand i-am spus ca motorul de 40hp ar fi mai indicat, intrucat cunosteam modelul de barca foarte bine.
Nu ii este(Marius) rau nici cu 30 hp, cu 40 hp ar fi fost altceva.
Poate nu ar fi rau sa ne spui si noua ce barca ai poate este cineva care are ceva experienta cu aceast model si te ajuta cu un sfat.
Daca ai putea sa te intalnesti cu Marius si sa faci o tura cu etec-ul lui ar fi foarte folositor ca experienta traita nu citita.
Te-ar ajuta mult la ce cu ce compari, si iti vei forma un criteriu de valori.
 
Ultima editare:
Barca este facuta in Varna/Bulgaria de un atelier micut. Se numeste Varan, are 4.10m lungime, 1.70m latime, pescaj 0.2m si greutate circa 150 kg. Ca forma generala seamana putin cu Laguna de la noi dar este mai lata iar bordul e mai inalt. Este categorie de design C. O voi folosi in special in Delta si pe Snagov pentru plimbari. Am cautat ceva usor, simplu de lansat la apa/scos pe peridoc singur si cu motor relativ mic care sa consume putin. Vreau un motor sigur care sa nu-mi dea batai de cap foarte mari. Nu merg mult, in sase ani cu barca veche am strans circa 150 de ore si nu cred ca de acum incolo o sa merg mai mult.
Pescuitul la mine e "optional" de aceea vreau sa am o viteza decenta, fara exagerari, in conditii de incarcare medie (undeva sub 400 kg greutate totala barca motor si incarcatura, eu singur am 110kg...). Atasez o fotografie... a barcii...
E-Tec-ul il cunosc. Am mers cu unul si mi-a placut, inclusiv sunetul... Din pacate aici ar trebui inmatriculat. Nu prea stiu cum e treaba cu inmatricularea in Belgia si intamplator sau nu, chiar as avea la cine sa apelez acolo... Apreciez orice informatie in acest sens, de fapt apreciez orice informatie in domeniu. Am invatat foarte mult din sfaturile celor cu vechime mai mare si mai ales, am invatat sa ascult.
 

Atașamente

  • DSC_0039.jpg
    DSC_0039.jpg
    48.4 KB · Vizualizări: 94
Salut bog_da, barca ta nu e rea, dar atentie - nu e o barca dedicata de glisare. E o barca utilitara buna, cu bord liber suficient pentru Dunare, lacuri sau zona costiera pe vant si valuri obisnuite. Cunosc modelul, am un prieten galatean care a avut o asemenea barca, care acum e la un prieten al lui din Constanta.

Ce-i lipseste barcii e arhitectura dedicata de glisor, anume V-ul fundului. Implicit ii lipseste stabilitatea dinamica la glisare. Asta inseamna ca la motorizari mai mari, din cauza portantei prea mari, barca poate deveni instabila si imprevizibila. Acest lucru se poate evita prin adoptarea unei conduceri preventive a barcii, fara excese, mai ales daca motorul e nervos. Din cauza acestei lipse a stelajului fundului e si limitata puterea maxima la 25 de cai.

Un motor de putere mai mare poate fi folosit deci la turatii mijlocii, avand si rezerva de putere in caz de incarcare serioasa a barcii, sau in caz de nevoi speciale - vant sau curent puternic etc. Atentie totusi ca Etec-ul te va tenta odata ce i-ai prins gustul cuplului nervos si reprizei fulminante. Pentru aceasta dimensiune si arhitectura de barca, parerea mea e ca Etec-ul de 25 e cam mult pentru un incepator lipsit de experienta.

Daca totusi te hotarasti pe Etec, va trebui sa-ti cenzurezi cu grija reprizele de adrenalina (macar pana prinzi ceva experienta), plus ca va trebui sa ai grija sa alimentezi strict cu benzina de pe uscat, nu din balta. Avand deci Etec de 25, poti inmatricula barca in Belgia, urmand etapele descrise pe acest topic de pe capcompas.ro: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1465.0.html . Daca doresti sa si participi la forumul capcompas.ro (ceea ce-ti recomand), va trebui sa-ti faci cont si sa-ti validez inscrierea.

Nu mai am de adaugat decat ca-ti doresc succes in alegerea motorizarii optime. Dupa cum vezi, ai sprijin din partea colegilor pasionati, si cred ca ai nimerit in locul (locurile) virtual(e) potrivit(e). Ne re-citim cu bine.
 
Multumesc Vali. De mult citesc cu interes articolele tale pe diverse forumuri si le-am gasit bine documentate si la obiect. Si aici ai folosit expresia corecta: "barca utilitara".
Exact asta am cautat si asteptarile mele sunt ca in conditiile unei incarcari totale medii de 300-400 kg, ansamblul barca+motor+persoane+incarcatura sa poata merge cu o viteza decenta de circa 30 km/h in glisaj si poate la un regim de turatie sub 4500-5000 rot/min. Cu un motor de 20 cp ar trebui sa se realizeze cerintele astea. Ma tem ca un motor de 15cp (acel Evinrude 4 timpi 15 cp.) ar fi cam la limita si as prefera sa am o mica rezerva de putere.
In conditiile astea chiar daca nu este un glisor dedicat, barca ar trebui sa se comporte suficient de sigur, mai ales ca avand guvernare la distanta socurile din directie sunt mult atenuate (prin comparatie cu conducerea la mana). De aceea, desi imi plac E-Tec-urile, probabil voi ramane la cei 20cp pe care-i vizam initial.

O mica intrebare aici: prietenul tau despre care spuneai, ce motor a avut si care au fost performantele barcii la momentul respectiv (asta daca stii detaliile acestea).

Incepator total nu sunt. In ultimii 6 ani am colindat cu barca proprie (un Hellwig Triton 4.20m german cu motor Honda de 30cp) Delta si lacul Razelm in lung si in lat, asta fiind de fapt partea care imi place cel mai mult. Am intampinat oarece dificultati cand am incercat sa intru in anumite lacuri, pe canale inguste si cu apa foarte mica si de aceea m-am orientat catre barca asta. Hellwig-ul avea forma cu un V destul de pronuntat si intra destul de mult in apa. De asemenea era o barca mai grea cantarind ea singura goala circa 220kg. Cu toate dotarile ajungea usor la 300 kg fara ocupanti... Stiu ca nu o sa mai am acceasi tinuta de drum si nu voi mai taia valurile cum facea cea veche dar, din nou experienta mi-a spus ca situatiile mai deosebite la noi se regasesc destul de rar si cu putina atentie poti trece frumos de ele. Mergea perfect cu doua persoane si echipament

Avand in vedere ca partea cu "adrenalina" mi-a mai trecut si intentionez sa folosesc barca si cand oi iesi la pensie (peste cam 10 ani), intelegi cred de ce mi-am setat anumite "tinte". Oricum informatia de pe Cap Compas este realmente pretioasa si o pastrez ca alternativa in cazul in care o sa ma hotarasc sa fac un upgrade la surioara ceva mai mare a barcii: Triton lung de 4.40m si 1.80m latime. Asta cantareste goala 180kg iar bordul este chiar ceva mai inalt. Cred ca o sa inceapa construirea barcii undeva in urmatoarele doua saptamani (cel putin asa au promis) si pana atunci mai pot sa ma gandesc si sa iau o hotarare.

Daca tu sau altcineva are comentarii de facut, cred ca am expus destul de detaliat gandurile, criteriile si cerintele. Cu adevarat, am vazut ca am ajuns intr-un loc potrivit daca vreau informatii in domeniu.

Bogdan.
 
Multumesc Vali. De mult citesc cu interes articolele tale pe diverse forumuri si le-am gasit bine documentate si la obiect. Si aici ai folosit expresia corecta: "barca utilitara".
Exact asta am cautat si asteptarile mele sunt ca in conditiile unei incarcari totale medii de 300-400 kg, ansamblul barca+motor+persoane+incarcatura sa poata merge cu o viteza decenta de circa 30 km/h in glisaj si poate la un regim de turatie sub 4500-5000 rot/min. Cu un motor de 20 cp ar trebui sa se realizeze cerintele astea. Ma tem ca un motor de 15cp (acel Evinrude 4 timpi 15 cp.) ar fi cam la limita si as prefera sa am o mica rezerva de putere.
In conditiile astea chiar daca nu este un glisor dedicat, barca ar trebui sa se comporte suficient de sigur, mai ales ca avand guvernare la distanta socurile din directie sunt mult atenuate (prin comparatie cu conducerea la mana). De aceea, desi imi plac E-Tec-urile, probabil voi ramane la cei 20cp pe care-i vizam initial.

O mica intrebare aici: prietenul tau despre care spuneai, ce motor a avut si care au fost performantele barcii la momentul respectiv (asta daca stii detaliile acestea).

Incepator total nu sunt. In ultimii 6 ani am colindat cu barca proprie (un Hellwig Triton 4.20m german cu motor Honda de 30cp) Delta si lacul Razelm in lung si in lat, asta fiind de fapt partea care imi place cel mai mult. Am intampinat oarece dificultati cand am incercat sa intru in anumite lacuri, pe canale inguste si cu apa foarte mica si de aceea m-am orientat catre barca asta. Hellwig-ul avea forma cu un V destul de pronuntat si intra destul de mult in apa. De asemenea era o barca mai grea cantarind ea singura goala circa 220kg. Cu toate dotarile ajungea usor la 300 kg fara ocupanti... Stiu ca nu o sa mai am acceasi tinuta de drum si nu voi mai taia valurile cum facea cea veche dar, din nou experienta mi-a spus ca situatiile mai deosebite la noi se regasesc destul de rar si cu putina atentie poti trece frumos de ele. Mergea perfect cu doua persoane si echipament

Avand in vedere ca partea cu "adrenalina" mi-a mai trecut si intentionez sa folosesc barca si cand oi iesi la pensie (peste cam 10 ani), intelegi cred de ce mi-am setat anumite "tinte". Oricum informatia de pe Cap Compas este realmente pretioasa si o pastrez ca alternativa in cazul in care o sa ma hotarasc sa fac un upgrade la surioara ceva mai mare a barcii: Triton lung de 4.40m si 1.80m latime. Asta cantareste goala 180kg iar bordul este chiar ceva mai inalt. Cred ca o sa inceapa construirea barcii undeva in urmatoarele doua saptamani (cel putin asa au promis) si pana atunci mai pot sa ma gandesc si sa iau o hotarare.

Daca tu sau altcineva are comentarii de facut, cred ca am expus destul de detaliat gandurile, criteriile si cerintele. Cu adevarat, am vazut ca am ajuns intr-un loc potrivit daca vreau informatii in domeniu.

Bogdan.

Hellwig Triton 4.20m german cu motor Honda de 50cp ,am si eu dupa multe incercari , am strabatut toata delta in 7 ani , nu o sa renunt niciodata la aceasta barca , indifferent de cate ori o sa -I fac reparatii ,este excelenta!
La pescuit dorm in ea ,I-am refacut puntea si am umplut cu spuma (cea ce nu recomand)
O poza fara prelate la mutarea in alta locatie !
 

Atașamente

  • IMG_20160911_083252.jpgbarca.jpg
    IMG_20160911_083252.jpgbarca.jpg
    34 KB · Vizualizări: 87
Asta a fost barca! Si culorile sunt la fel, tot alb cu albastru. Cu motor de 50cp este o bijuterie. La mine nemultumirea a fost la motorul de 30cp cu care la o incarcatura de 3 persoane aveam probleme si intra greu un glisaj.
Altfel, o tinuta de drum impecabila si "taie" valurile si apa excelent. Daca va uitati atent are V-ul destul de pronuntat.
Eu initial am vrut sa vand doar motorul si sa iau unul mai mare fiind cu gandul la E-Tec-ul de 50cp dar, pana a urma s-a vandut toata si asa am ajuns la alte variante. Nu pot spune ca nu-mi pare rau dupa ea... Asta e viata!

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Daca te vad pe apa sa stii ca o sa vin sa te salut. Am facut asta de cateva ori in Delta cu alti posesori de astfel de barci si toti au fost surprinsi placut. Nu sunt foarte multe de felul asta la noi...
 
despre inmatricularea in Belgia chiar nu ai nevoie de nimeni acolo.
E o intreaga discutie aici sau pe celalalt forum( capcompass) despre cum se face.
Simplu, curat efficient si costa 50euro pt 5 ani.
 
Acum cand am citit despre ce e vorba m-am lamurit. Initial nu stiam asta. Oricum multumesc pentru informatii. Cred totusi ca o sa raman la 20cp si scap de inmatriculare.
 
Nu stiu ce sa zic... Aici: https://www.youtube.com/watch?v=nmpbm5MuDUk un clip cu barca asta cu un motor de 10cp. Asa goala si cu "o jumatate" de om (comparat cu mine care am cca. 110kg), merge frumos. Sa ne intelegem: nu fac reclama acestei barci sau producatorului, cel putin nu acum. Cand o sa inchei tranzactia si dupa cateva ture pe apa o sa va povestesc detaliat care sunt impresiile, in sectiunea dedicata barcilor proprii.

In orice caz, hotatarea e luata: merg pe 20cp si in proportie de 95% o sa fie un Tohatsu. Am discutat cu un alt dealer si sper sa am o oferta corecta de la el. O sa povestesc despre experienta cand inchei actiunea.

Si totusi ma asteptam la unele reactii aici din partea unor dealeri sau de ce nu, proprietari de Suzuki. Liniste totala... nu stiu cum sa interpretez. Asta imi confirma pararea ca sfatul lui Horea a fost corect.
 
Nu stiu ce sa zic... Aici: https://www.youtube.com/watch?v=nmpbm5MuDUk un clip cu barca asta cu un motor de 10cp. Asa goala si cu "o jumatate" de om (comparat cu mine care am cca. 110kg), merge frumos. Sa ne intelegem: nu fac reclama acestei barci sau producatorului, cel putin nu acum. Cand o sa inchei tranzactia si dupa cateva ture pe apa o sa va povestesc detaliat care sunt impresiile, in sectiunea dedicata barcilor proprii.

In orice caz, hotatarea e luata: merg pe 20cp si in proportie de 95% o sa fie un Tohatsu. Am discutat cu un alt dealer si sper sa am o oferta corecta de la el. O sa povestesc despre experienta cand inchei actiunea.

Si totusi ma asteptam la unele reactii aici din partea unor dealeri sau de ce nu, proprietari de Suzuki. Liniste totala... nu stiu cum sa interpretez. Asta imi confirma pararea ca sfatul lui Horea a fost corect.

Au mai fost care au cumparat desi le-am spus sa nu o faca, si apoi nu mai stiau cum sa scape de ele,si/sau bazaiau sa le spun ce are motorul sau sa le trimit interfete de diagnoza etc.....
In aceste cazuri nu mai foloseste nici sfaturile si nici mama diagnozelor( la diagnoza nu apare nici un defect).
Chiar daca ai ales alta firma tot Scandic va fi importatorul.
Eu am cumparat pe vremuri(2005) un motor de 6 hp/4t de la Scandic, care functioneaza perfect si in prezent cu doar vreo cateva bujii si rotoare de apa schimbate ,folosit in 90% din timp la pescuitul la trena.
 
Exact asta imi doresc. Sa nu uitam ca vorbim despre motare cu puteri egale de 20cp la care diferenta o poate face greutatea (la gama asta diferentele sunt mici), consumul (care este influentat puternic de forma si greutatea barcii) si nu in ultimul rand fiabilitate. Din toate informatiile pe care le-am adunat se pare ca Tohatsu este foarte fiabil iar din celelalte puncte de vedere este la medie. Nu discut de consum pentru ca am compara mere cu pere...
Decizia a fost simpla, am comandat Tohatsu si acum astept sa vina. Cand il pun pe barca va povestesc despre impresiile avute.
Inca o data, interesant ca nimeni nu a vrut sa vorbeasca motoarele Suzuki de bine. (poate nu a citit nimeni acest post)
Asta ar trebui sa ajute si alti potentiali viitori cumparatori.
 
Ultima editare:

Back
Sus