Recomandare caiac

Am fost miercuri la ei la sediu si s-au uitat de fata cu mine pe stocul din toata tara si mi-au zis ca nu au Okume de 4 mm si ca pot aduce la comanda dar minim un palet intreg, ca nu este produs de stoc.
 
Dupa ce am studiat mai multe modele am ajuns la concluzia ca wood duck arata ca o balena pe langa toate celelalte caiace. Ce ma incanta la el e lungimea.......Am mai gasit un plan gratuit pe forum pentru un caiac laker 13 dar nu am gasit mare lucru despre el. Ca mijloc de transport al caiacului o sa folosesc un seat ibiza care este destul de scurt 4,8 m, Si ca incepator 5metri pentru un caiac imi pare foarte foarte lung si cred ca m-ar incomoda si la transport. Am mai pus ochi pe un sherwater 14" ce spuneti?
 
Shearwater-urile sunt elegante :) ( am si eu unul). As spune ca cel de 14 e cam mic. E poate mai potrivit pentru persoane micute, copii... Nu e vorba ca nu te va tine, dar daca o sa-l incarci astfel incat sa treaca de linia de plutire teoretica, nu va ajunge la performantele sale (manevrabilitate, viteza,...).
 
@ Can't remember
Eu am masina lunga de 4 m si am pus pe ea caiac de 5,5 m. Si eu am avut ezitari in privinta lungimii, incepator fiind. Insa cineva cu experienta m-a convins ca 5,5 m e ideal, si nu am regretat niciun moment.

Sfatul meu pentru tine: Shearwater 17 - n-ai cum sa dai gres cu asa ceva.

Il poti face sectionabil. Eu m-am descurcat doar uitandu-ma pe poze:

http://www.clcboats.com/shop/boats/...ter-sport-take-apart-sectional-sea-kayak.html

Sectionabil fiind, te descurci foarte bine si cu depozitarea si cu transportul si il poti construi si la subsol. Problem solved!
 
Ultima editare:
Incep sa prind experienta doar citind acest forum si acum m-ar tenta un sherawater 17 sau un s&g guillemot cel din urma are un plan gratis si m-ar tenta din cate am vazut sunt destul de asemanatoare......Merita constructia? Diferente intre cele 2?
 
Incet, incet, te dai pe brazda.. :) de la WD 12 la SW 17 !
Da, merita constructia unui SW 17: vei avea un caiac frumos si rapid.
Diferentele intre cele doua se vad/simt pe apa. Din poze doar ochiul tau poate spune care-ti este mai atragator.
Alege si cu inima: caiacul va fi mandria ta, pe apa dar si pe uscat !
 
M-am uitat putin pe planul gratuit de la Guillemot, si nu arata rau deloc. Daca nu gasesti la colegi un plan de SW 17, cred ca si acesta de la Guillemot e foarte bun, deoarece, cum spune Daniel, nu are zone puternic arcuite.
Chiar daca are doar 53 cm latime, dupa forme arata ca e destul de stabil, si in plus va fi si destul de rapid (rezistenta de val scazuta datorata raportului bun L / B).

Deci nu cred ca vei gresi daca vei opta pentru planul gratuit de la Guillemot. Daca ar fi dupa mine as merge pe SW 17, fiind un caiac cunoscut la noi si verificat in practica. Daca nu gasesti plan de SW, mergi deci pe Guillemot, iar la nevoie colegii te vor sprijini cu sfaturi si ce mai e nevoie. Succes.
 
Am ajuns sa visez plimbari cu caiacul. Intai vreau sa imi termin caprele pe care o sa lucrez dar ma chinuie o raceala si nu sunt in stare sa lucrez, sunt mai perfectionist din fire asa ca nu stiu ce o sa iasa ,......milimetrul la mine e milimetru.
 
Foarte bine, asa trebuie sa fii.
Dupa cum imi spuneau niste prieteni: poate ca stelele sunt prea departe sa le atingem, dar asta nu inseamna ca nu ne putem calauzi dupa ele.
 
De ce neaparat Okume? Eu unul am gasit la Dedeman placaj de 4 mm de mesteacan am ales cateva placi bune si nu-mi pare rau de alegere. Oricum se lamineaza pe ambele fete...
 

Back
Sus