insule in Romania

Pregatesc terenul pentru turele de anul viitor, si m-ar interesa o lista cu insule interesante, accesibile cu caiacul.

Pana acum, am fost pe insula Bisericuta, mi s-a parut destul de interesant, chiar daca este foarte mica si plina de maracini.
As vrea sa dau o tura si pana la insula Popina, eventual cu o debarcare scurta de 20 - 30 de minute, pentru ca am inteles ca accesul e interzis.

Am fost pe vremuri pe insula Sacalinul Mic, cu barca unui localnic din Sf. Gheorghe. Stiu ca acum e rezervatie, dar tot as vrea sa ma risc cu o debarcare scurta, macar sa simt ca am pus piciorul pe uscat.

Alte idei? Sau clarificari cu privire la accesul pe insulele de mai sus?
 
Poti sa iti faci un traseu interesant cu insulele de pe Dunare. Numai in Balta Mica a Brailei poti sa stai o saptamana. Daca prinzi si Dunarea mare se deschid toate canalele si ai acces la cele mai ascunse locuri.
 
Am fost cu barca unui localnic prin golful Musura, si nu tin minte sa fi vazut insula K.
Am vazut in schimb o limba de nisip plina de pasari, care mirosea destul de nasol. Sa fie aceeasi?

In orice caz, valurile erau destul de serioase la varsarea Dunarii in mare, chiar si pe vreme buna. Nu stiu daca m-as aventura cu caiacul.
 

Nu l-ai vazut si pe Turgut, cargoul turcesc esuat?
Cel mai interesant sezon de vizitare a insulei este August. Poti merge cu caiacul daca iesi din Bratul Sulina pe langa farul vechi si te tii la adapostul barii Sulina (colonii de pasari -mai ales pelicani) pana la insula. Nu sunt valuri mari in golful Musura daca nu bate vantul dinspre mare. Pe insula randunelele de mare care cuibaresc direct pe nisip iti dau o senzatie de film a lui Hitchcock. Nu trebuie deranjate prea tare.
 

Atașamente

  • Sulina 012.jpg
    Sulina 012.jpg
    34.5 KB · Vizualizări: 83
In poza pare mai verde decat ce am vazut eu din departare.
Am fost chiar in August si am prins niste valuri serioase, dar e drept ca veneam dinspre mare (ocol pe la farul nou). Nici intrarea inapoi pe bratul Sulina, pe canalul cu farul vechi, nu mi s-a parut tocmai abordabila cu caiacul.

Acum ca ma gandesc mai bine, imi dau seama ca o tura spre insula Sacalin, care era tinta mea principala, nu prea e o idee buna. Sunt cam 15 km de vaslit impotriva curentului pana la Sfantul Gheorghe.
 
In poza pare mai verde decat ce am vazut eu din departare.
Am fost chiar in August si am prins niste valuri serioase, dar e drept ca veneam dinspre mare (ocol pe la farul nou). Nici intrarea inapoi pe bratul Sulina, pe canalul cu farul vechi, nu mi s-a parut tocmai abordabila cu caiacul.

Acum ca ma gandesc mai bine, imi dau seama ca o tura spre insula Sacalin, care era tinta mea principala, nu prea e o idee buna. Sunt cam 15 km de vaslit impotriva curentului pana la Sfantul Gheorghe.

Sulina-Sf. Gheorghe este chiar sensul curentilor marini de suprafata, vei fi ajutat de natura :) . La fel si vanturile dominante, ar trebui sa te ajute , dar nu e musai; vatul e schimbator ca femeia.
Din punctul meu de vedere, o tura pe acest traseu este o idee foarte buna. Este partea de litoral pe care o indragesc cel mai mult, ca pe ultima frontiera libera de atingerile nocive ale civilizatiei.
 
Uitandu-ma atent de-a lungul cursului Dunarii, am observat niste insule de care nu stiam: Calnovat, Gradistea, Acalia, mai sunt si altele.
Avand in vedere ca sunt la granita cu Bulgaria, este permis accesul?

Sunt insule permanente (pamant uscat), sau depind de cotele Dunarii?
 
Sunt foarte multe insule pe Dunăre.....unele permanente altele sezoniere.....unele chiar monumente ale naturii.....
Unele ale noastre altele ale bulgarilor (în zona Giurgiu în sus și în jos).
Pe unele ai nevoie de permis special dar în general doar asa zisul PG e suficient.
Îl cer de la sediul PF pentru fiecare sector de Dunăre vizat (merge și pe mail în general).
Dunărea este cu adevărat minunata!
Îmi e atât de dor de ea.....
Hai soare hai!!!
 
Uitandu-ma atent de-a lungul cursului Dunarii, am observat niste insule de care nu stiam: Calnovat, Gradistea, Acalia, mai sunt si altele.
Avand in vedere ca sunt la granita cu Bulgaria, este permis accesul?
........................

Acesta e un aspect cu care trebuie sa fii foarte atent. Insulele sunt impartite intre Bulgaria si Romania, in baza unor intelegeri. Acestea se mai pot schimba in timp si nu stiu de vreo baza de date on line, ce se actualizeaza, pe care sa-ti spun sa o consulti (lucru care ma face sa cred ca nici nu exista una).
Pe langa situatia asta, mai sunt si insule disputate de ambele state, ceea ce le confera cea mai rea situatie: sunt ale nimanui. Si poti fi retinut de politia de frontiera a statului vecin, fie ca esti bulgar, fie ca esti roman.
Situatia asta s-a intamplat chiar acum, in toamna, nu e un lucru de care sa fii ferit, ci unul de care sa te feresti .
Experienta mi-a aratat ca nici localnicii nu stiu foarte bine cate o data, regimul vreunei insule.
Harta Google este una informativa doar, nu ne putem baza pe ea. Mai exista hartile de navigatie sau harti politice.
Din punctul meu de vedere cel mai sanatos este sa consultam politia de frontoera pe sectorul respectiv.
 
Ultima editare:
Din punctul meu de vedere cel mai sanatos este sa consultam politia de frontoera pe sectorul respectiv.

Cum dau de politia de frontiera pentru, sa zicem, sectorul de care apartine insula Calnovat?
Si inca o intrebare, pe unde gasesc un ghid prescurtat cu regulile navigatiei pe Dunare? Am gasit ceva pdf pe la 200 de pagini, dar pe mine ma intereseaza doar ambarcatiunile propulsate cu mana.
 
Cum dau de politia de frontiera pentru, sa zicem, sectorul de care apartine insula Calnovat?
Si inca o intrebare, pe unde gasesc un ghid prescurtat cu regulile navigatiei pe Dunare? Am gasit ceva pdf pe la 200 de pagini, dar pe mine ma intereseaza doar ambarcatiunile propulsate cu mana.

Este foarte simplu, pe site-ul Politiei de Frontiera sunt trecute serviciile teritoriale si numerele de telefon. Un mic Google e tot ajutorul necesar.

Ghiduri prescurtate nu exista. Exista un singur Regulament de Navigatie pe Dunare, impartit in trei sectiuni, tratând navigatia pe Dunare ca reguli de baza, navigatia pe Dunarea de Jos (maritima) si cea pe Dunarea fluviala (de la Braila in amonte).
Ca sa fac o gluma, un ghid prescurtat de navigatie il pot prezenta aici:
1. Dai prioritate la tot ce vezi, ca e mai sanatos și barjele sunt mai rezistente ca bărcuțele.
2. Încearcă sa nu navighezi noaptea în șenal, altfel va trebui sa inveti toată semnalistica.
3. Pe ceață deasă, stai la ancoră și vei trăi mai mult.
 
Am ajuns pana la urma pe unul din ostrovurile din Dunare, si anume cel din dreptul localitatii Gostinu.

5N_Xk5GJezPLLUhxodnwvUTQuE8WxIncpittGrsC73WWfoDFGTWe8pu4eiHh2fDCvD8s4Tx8=w1920-h967-rw

8KHBrGwsuvrCGMhCEfcoBC27Q4jtpa74p45wlDPKsmUA6ZMbet94rqj-5LhXXOGun9f9RuSp=w1920-h967-rw

dZbbCOx2CRSP023DuP8tQm-3-Yo0dCL7kYKzr1IN9HYjIA7U9Oq6SFOvhKK7rVedrSjVrud7=w1920-h967-rw


Destul de interesant, o bucata (foarte mica ce-i drept) de natura care pare neatinsa. Pe de alta parte, desisul e asa de des, incat nu se poate inainta deloc. Am vazult ulterior pe harta de satelit ca exista o bucata oarecum defrisata, pe partea cu Romania, in timp ce eu am reusit sa debarc pe partea cu Bulgaria.

Apropos de asta, nu am avut nici o problema cu Bulgarii, chiar daca m-am apropiat destul de mult de granita.
 

Atașamente

  • Capture.jpg
    Capture.jpg
    21.3 KB · Vizualizări: 31
Ultima editare:
Am ajuns pana la urma pe unul din ostrovurile din Dunare, si anume cel din dreptul localitatii Gostinu.

5N_Xk5GJezPLLUhxodnwvUTQuE8WxIncpittGrsC73WWfoDFGTWe8pu4eiHh2fDCvD8s4Tx8=w1920-h967-rw

8KHBrGwsuvrCGMhCEfcoBC27Q4jtpa74p45wlDPKsmUA6ZMbet94rqj-5LhXXOGun9f9RuSp=w1920-h967-rw

dZbbCOx2CRSP023DuP8tQm-3-Yo0dCL7kYKzr1IN9HYjIA7U9Oq6SFOvhKK7rVedrSjVrud7=w1920-h967-rw


Destul de interesant, o bucata (foarte mica ce-i drept) de natura care pare neatinsa. Pe de alta parte, desisul e asa de des, incat nu se poate inainta deloc. Am vazult ulterior pe harta de satelit ca exista o bucata oarecum defrisata, pe partea cu Romania, in timp ce eu am reusit sa debarc pe partea cu Bulgaria.

Apropos de asta, nu am avut nici o problema cu Bulgarii, chiar daca m-am apropiat destul de mult de granita.

Cele două insule de la Gostinu, figurate a fi în teritoriu românesc, aparțin într-adevăr țării noastre. Am campat de multe ori acolo, e o natură neatinsă, așa cum ai observat. Pe partea dinspre șenal, malul înalt de nisip o face mai propice campării. O particularitate: sunt mistreți. :)
Dacă ai debarcat pe insula bulgărească (din sud), încearcă să n-o mai faci. Înțeleg că n-ai avut probleme cu poliția bulgărească, dar nici tu nu forța norocul. Ulciorul nu merge de multe ori la apă :)
 
Am debarcat doar pe insula noastra, cea care arata ca o aripa de avion, partea de sud-vest.
Nu am debarcat pe insula mare, bulgareasca. Desi, daca stau sa ma gandesc, de unde stie bulgarul unde am lasat eu caiacul la apa? Daca trec in Bulgaria cu masina si plec de pe malul bulgaresc o sa am probleme pe insulele bulgaresti? Dar pe cele romanesti :)?
 
Am debarcat doar pe insula noastra, cea care arata ca o aripa de avion, partea de sud-vest.
Nu am debarcat pe insula mare, bulgareasca. Desi, daca stau sa ma gandesc, de unde stie bulgarul unde am lasat eu caiacul la apa? Daca trec in Bulgaria cu masina si plec de pe malul bulgaresc o sa am probleme pe insulele bulgaresti? Dar pe cele romanesti :)?

:D Ei, astea sunt jonglerii logice interesant de croșetat pe tema legalității :D
Într-adevăr, dacă treci cu mașina în Bulgaria, apoi cu caiacul vii pe țărmul românesc, în principiu nimeni nu-ți poate imputa ceva. Atât timp cât nu se știe ce ai făcut.
Dar legea e clară: ai voie să treci doar pe la punctele de frontieră, nu pe oriunde. Așadar și de aici către bulgari dar și invers, e ilegal :)
Cel mai sănătos este să te ferești de interpretări, respectând regulile cât mai clar posibil. Cu înștiințare către poliția de frontieră atunci când pleci pe sectorul de Dunăre de frontieră.

P.S.
Eu înțelesesem că ai debarcat pe partea bulgărescă. Acum deduc de fapt că ai fost pe partea dinspre Bulgaria, a unei insule românești :)
 
Bulgarii nu permit accesul pe insulele lor, deci si dacă eşti bulgar plecat de la malul bulgăresc nu ai voie pe insulele respective. O treabă stupidă şi care va deveni şi mai stupidă când vom intra (dacă) în Schengen alături de vecinii bulgari.
 
Eu nu vad decat 2 motive pentru care ar fi interzis accesul pe insule.

1. e ca se face exploatare forestiera intr-o veselie. Si la ei, si la noi. Iar debarcatul pe insula incurca "bunul mers" al lucrurilor.
2. e ca s-ar putea face trafic ilegal de tigari / etc. Un om cu o barca bulgareasca lasa un pachet pe o insula, un alt om cu barca romaneasca ajunge din greseala pe aceeasi insula si ia pachetul. Dar cum ambele tari sunt in UE, contrabanda de genul nu prea are sens.
 
Eu nu vad decat 2 motive pentru care ar fi interzis accesul pe insule.

1. e ca se face exploatare forestiera intr-o veselie. Si la ei, si la noi. Iar debarcatul pe insula incurca "bunul mers" al lucrurilor.
2. e ca s-ar putea face trafic ilegal de tigari / etc. Un om cu o barca bulgareasca lasa un pachet pe o insula, un alt om cu barca romaneasca ajunge din greseala pe aceeasi insula si ia pachetul. Dar cum ambele tari sunt in UE, contrabanda de genul nu prea are sens.
 

Back
Sus