canalul dunare-marea neagra

Salutare,

Am o intrebare ce ma framanta de ceva vreme si anume poti sa te dai cu canoea pe acolo, ma gandeam la un traseu de la cernavoda la agigea?
Oare ma lasa sa trec prin ecluze?
 
Salutare,

Am o intrebare ce ma framanta de ceva vreme si anume poti sa te dai cu canoea pe acolo, ma gandeam la un traseu de la cernavoda la agigea?
Oare ma lasa sa trec prin ecluze?

Vezi aici regulamentul: http://www.acn.ro/index.php/ro/regulament-de-navigatie La art. 8 par (4) scrie " Navigatia navelor cu vele si a plutelor este interzisa pe canalele navigabile" de caiac - canoe nu zice nimic, dar in mod sigur daca intrebi vor zice "Nu!"
Aici: http://www.acn.ro/index.php/ro/tarife-incepand-cu-01-07-2014 tarifele. Tariful minim pentru nave de agrement este de 125 Euro + TVA.
Ai vazut vreodata o ecluza de aproape? Eventual in timp ce functioneaza? Eu m-as gindi de doua ori inainte sa intru la ecluzare chiar si cu barca mea de 7 m lungime. Este o cutie din beton cu 300 m lungime, 25 m latime si 10 m adincime care se umple cu apa in vreo 10 minute. Mai repede decit ai umple cada din baia de la bloc cu apa de la robinet. Gindeste-te ce curenti si virtejuri se produc acolo. Si nu esti singur in aceasta "cada". Pe linga tine intra obligatoriu si un convoi cu vreo sase barje la 3000 de tone bucata plus remorcherul aferent, care se agita in toate partile in timp ce ecluza se umple sau se goleste. Ai putea sa faci o intrebare totusi, si sa ne povestesti si noua raspunsul.
 
La TID au trecut cu caiacele prin ecluza de la portile de fier, de asta intreb

Asa este, intregul convoi TID tranziteaza Dunarea cu tot cu suita de ecluze. Insa trebuie mare atentie, stiu un episod al echipajului Razvan(Capitanu')-Razvan(Legendaru')-nea Dan, in lotca, la tranzitarea unei ecluze, alaturi de o nava desigur uriasa fata de ei.
Ceea ce arata Nicu in regulament, se refera nu neaparat la tipul de nava ci la propulsie. Propulsia cu vele e incompatibila cu traversarea senalelor de acest tip, nici in stramtori nu ai permisia sa folosesti vele (exclusiv). Pluta este exclusa din start, nu are nici un fel de propulsie. Cu motor nu iti este interzisa tranzitarea canalului Dunare-Marea Neagra.
Desi nu m-ar mira ca niste functionari sa aplice regulamentul mot a mot, daca o minte ingusta l-a scris atat de interpretabil.

P.S.
Nu spun asta ca sa jignesc personajele ce l-au gandit, ci o spun ca suparare la adresa tuturor legilor romanesti, atat de prost scrise incat devin ori inutile ca aplicare, ori permit o serie de abuzuri prin interpretabilitate. Am atat de multe exemple chiar din aceasta zona a ambarcatiunilor, incat imi vine sa pastrez un moment de reculegere.
 
Am trecut in trei moduri de ecluzele de pe Dunare la TID Germania:
- tobogan, special pentru "sport" - foarte fun (ma indoiesc ca exista asa ceva in Romania)
- ecluzare, dar nu impreuna cu vase mari - ciudat dar nu am vazut deloc curenti sau vartejuri in ecluza, desi apa scade foarte repede.
- "per pedes" - cu kaiacul pe carutul propriu, cateva sute de metri, folosind rampe special construite. Cred ca asa poti trece cu canoea si de ecluzele de pe canal, chiar daca nu ai rampe speciale.
 
Cred ca asa poti trece cu canoea si de ecluzele de pe canal, chiar daca nu ai rampe speciale.

Păi de trecut trece dar are voie sa puna barca pe canal? Baieții stau in turnul de control ca la aeroport. N-ar trebui o formalitate ca sa pui o barca pe apa canalului chiar daca nu treci prin ecluze?
 
Ca sa pui o barca mica pe canal nu e mare lucru. Am mai vazut pescari cu camere de tractor si cu alte improvizatii. La ecluze insa e alta poveste, nu functioneaza nici una din metodele propuse de vlad, poate doar daca se string zece sau doua zeci de caiace sa incerce ecluzarea fara alte nave, dar ma indoiesc. :) Tobogan nu exista si pe mal nu se poate trece, ecluzele au gard si poarta pazita.
Daca chiar vrei sa faci o tura pe canal cu o barca mica nici nu ai nevoie de ecluzare. Ecluza de la Agigea da direct in Portul Constanta unde nu prea ai ce sa cauti, iar cea de la Cernavoda ar putea fi ocolita mai "larg", nu trebuie sa mergi pe mal chiar pe linga ecluza. Cu exceptia ecluzelor canalul nu este chiar asa de bine supravegheat. Turnurile de control amplasate la intervale regulate de-a lungul malurilor sint acum pustii, oamenii au fost inlocuiti de aparatura electronica. Exista radare si alte mijloace de supraveghere dar cred ca o barcuta mica ar putea trece neobservata.
Apropos, la Navodari in amonte de ecluza (care da tot in port, la Midia) exista un club de canotaj pe canal, au un ponton amplasat acolo. Nu stiu ce aprobari au, dar ai putea sa intrebi. Pozitia este: 44 grade 18' 50,1" N 28 grade 37' 08" E Vezi pe Google Earth. Atentie, intre Navodari si Cernavoda (Poarta Alba) mai exista o ecluza intermediara la Ovidiu.
 
Am un amic care a instalat sistemul iniţial (care era automat, similar cu sistemul norvegian, dar cu operatori umani pt clientela de partid). Vede (aproape) tot.
 
Canalul Poarta Alba - Midia Navodari mi-a fost teren de joaca in copilarie. M-am plimbat in zona Navodari-Luminita cu tot felul de barci artizanale, pneumatice, fibra, cu motor (in acea vreme fara permis) camera de tractor etc.. fara sa fiu deranjat de nimeni si cele mai multe ture le faceam chiar in fata ecluzei Navodari. Daca nu stanjenesti circulatia si nu incerci sa te faci prea "vizibil" nu cred ca se oboseste nimeni sa te deranjeze. Problema este ca nu prea ai ce vedea pe acel canal, doar sa-l folosesti ca si scurtatura Cernavoda-Agigea sau Navodari
 

Atașamente

  • 9542_557081831002936_443053622_n.jpg
    9542_557081831002936_443053622_n.jpg
    52.4 KB · Vizualizări: 57
Era un ducati. Adancimea este de 6m. Nu am mai dat de foarte mult timp la peste pe canal, dar cu noroc puteai lua peste.
 

Back
Sus