Barca mahon nepusa la apa de 20 ani

Salut pe toata lumea !

Sunt nou pe acest forum si v-as ruga daca este posibil sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
Recent am cumparat din Anglia (aici locuiesc ) o barca de mahon cu cabina ,Carr & West , in lungime de 5.5m, de la un vecin de al meu de 92 ani el fiind primul proprietar al barcii..
Barca este din 1959 dar arata incredibil pentru varsta ei.
Ultima data a fost pusa la apa acum 20 ani , de atunci fiind tinuta intr-un garaj.
Intrebarea mea ar fii ce ar trebuii facut avand in vedere ca a stat atat de mult pe uscat ?
Urmeaza sa o folosesc in Delta unde vin de 3-4 ori pe an.

Va multumesc !
 
Cine te-ar putea sfătui ar începe prin a te ruga să urci nişte fotografii pe aici cu barca respectivă, dacă se poate şi cu detalii din zonele cu probleme.
Eu nu mă pricep la a da sfaturi în zona aceasta, dar sunt foarte curios să văd cum arată barca respectivă.
 
Cine te-ar putea sfătui ar începe prin a te ruga să urci nişte fotografii pe aici cu barca respectivă, dacă se poate şi cu detalii din zonele cu probleme.
Eu nu mă pricep la a da sfaturi în zona aceasta, dar sunt foarte curios să văd cum arată barca respectivă.

zone cu probleme nu par sa existe dar avand in vedere ca a stat 20 ani pe uscat e posibil sa fie nevoie de anumite lucrari de intretinere.
 

Atașamente

  • B1.jpg
    B1.jpg
    40.4 KB · Vizualizări: 166
  • B2.jpg
    B2.jpg
    46 KB · Vizualizări: 147
  • B3.jpg
    B3.jpg
    59.5 KB · Vizualizări: 152
  • B4.jpg
    B4.jpg
    51.5 KB · Vizualizări: 143
  • B5.jpg
    B5.jpg
    42.3 KB · Vizualizări: 143
  • B6.jpg
    B6.jpg
    34.5 KB · Vizualizări: 146
  • B7.jpg
    B7.jpg
    34.7 KB · Vizualizări: 144
  • B8.jpg
    B8.jpg
    52.6 KB · Vizualizări: 133
zone cu probleme nu par sa existe dar avand in vedere ca a stat 20 ani pe uscat e posibil sa fie nevoie de anumite lucrari de intretinere.

Nu cred ca e cazul sa te temi de luga perioada de nefolosinta. Barca arata a fi facuta din foi de placaj, iar depozitarea in garaj a fost o metoda buna de conservare.
La fel de buna a fost si din punct de vedere al protectiei la cel mai distructiv element: razele ultraviolete.
Eu te-as indruma simplu, sa o pui pe apa si sa-i faci un test. Daca barca este in regula, sa o folosesti sanatos si sa te bucure :) .
Daca are vreo infiltratie cauzata de posibile loviri anterioare sau cine stie ce altceva, o sa observi si o sa gasim atunci metodele cele mai bune de remediere. Dar, cum spune vorba din popor, sa nu punem carul inaintea boilor.

P.S.
Chiar si cu infiltratii, o barca nu se scufunda asa usor. Nu trebuie sa te temi de asta. Prima conditie de baza este sa o pui pe apa.
 
Wow! N-am cuvinte!
Daca ar exista un cerc de cunoscatori / colectionari de barci de epoca, asa cum exista pentru masini, ar trebui sa intri in acest grup!
Ce coca plata, aproape ca n-are chila in spate! Motorul e clar de muzeu!
E pacat sa pui barca asta pe apa si s-o duci in Delta, unde este tavaleala- nu gluma!
Mai bine intra in cercurile de cunoscatori si incearca s-o valorifici acolo iar pentru delta ia-ti ceva de fibra, ca e oferta imensa in UK.
Parerea mea!
 
Eu ma gândeam la eventuale infiltrații datorită perioadei îndelungate care a stat pe uscat.
In al doilea rând la o eventuala protecție aplicată dar nu vreau sa o stric .
Este prima mea barca din lemn.
In trecut am mai avut un Riamar si un Fletcher , ambele din fibra si tocmai din acest motiv vreau sa o conserv corespunzător.
As vrea ca Ecaterinei lucrări sa fie făcute de cineva care știe ce face.
Multumesc ptr răspuns .
 
Multumesc de apreciere .
Unul din motivele care m-au determinat sa o cumpăr a fost faptul ca a aparținut unui singur proprietar (foarte înstărit ) timp de 77 ani si care a îngrijit barca in mod deosebit.
Tocmai din acest motiv nu vreau sa o stric si încerc sa aflu păreri avizate.
 
Banuiesc ca vrei sa o duci in delta si sa o lasi acolo, nu sa te plimbi cu ea dupa tine de 3-4 ori pe an din UK. Mie mi se pare o bijuterie si as cauta un loc in care sa nu stea afara - din cate stiu eu exista mici marine care au hale in zona Tulcea, daca nu, la vreun particular in garaj sau macar sopron. Nu mi-as face mari griji in privinta ei dar totusi as da-o la apa pe undeva pe aproape de tine un weekend ca sa vad cum se comporta. Ma gandesc ca lemnul ar trebui sa fie foarte uscat si e posibil sa apara mici crapaturi atunci cand o pui pe apa si trage un pic de umiditate, chestie care ar trebui sa fie vizibila la cateva zile dupa weekendul respectiv.
 
Barca va sta in garaj undeva lângă București si da ,într-adevăr ai dreptate cred ca după prima lansare voi vedea daca lemnul probabil uscat va permite sau nu infiltrații .
Însă bănuiesc ca si daca nu vor fii infiltrații va trebui dara cu un strat
protector.
 

Back
Sus