Conducere ambarcaţiune fără "permis", sau barca neînmatriculată

Conducere ambarcaţiune fără "permis", sau barca neînmatriculată

Pentru cei care cred ca "înca se poate" să ia doar un exemplu :

Decizia Tribunalului Constanţa

"Nr. unic (nr. format vechi) : 2668/118/2016
Data inregistrarii 20.04.2016
Data ultimei modificari: 20.10.2016
Sectie: Secţia penală
Materie: Penal
Obiect: infracţiuni la alte legi speciale art 2 alin 1 din Legea 191/2003, art 28 alin 1 din Legea 191/2003
Stadiu procesual: Fond

Ora estimata: 09:00
Complet: F8
Tip solutie:
Solutia pe scurt: s.p.419 În baza art. 396 alin. 1), 4) c.proc.pen. raportat la art. 83 c.pen.şi cu aplicarea art. 396 alin. 10 c.proc.pen. stabileşte pedeapsa de 1 an închisoare în sarcina inculpatului Ivanov Lucian sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducere a unei nave de catre o persoana, fara certificat de capacitate corespunzator, prevazut de art.2 alin.1 din Legea nr.191/2003 . În baza art. 396 alin. 1), 4) c.proc.pen. raportat la art. 83 c.pen.şi cu aplicarea art. 396 alin. 10 c.proc.pen. stabileşte pedeapsa de 6 luni închisoare în sarcina inculpatului Ivanov Lucian, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de punere in exploatare sau navigatie a unei nave neinregistrate, prevazută de art. 28 alin.1 din Legea nr.191/2003. În baza art. 38 alin.1 c.pen. raportat la art.39 alin.1 lit. b) C.pen., contopeşte pedepsele stabilite în prezenta cauză, în pedeapsa cea mai grea de 1 an închisoare, la care adaugă un spor de o treime din cealaltă pedeapsă stabilită 6 luni inchisoare), de 2 luni închisoare, pedeapsa stabilită, în final, fiind de 1 an şi 2 luni închisoare. În baza art. 83 alin. 1 c.pen. amână aplicarea pedepsei închisorii rezultante pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 84 alin. 1 c.pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 84 alin. 2 raportat la art. 85 alin. (1) c.pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Tulcea, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. 1) c.pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. 1) lit. c) - e) c.pen se comunică Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Tulcea În baza art. 404 alin. (3) C. proc. pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.88 c.pen. privitoare la revocarea amânării aplicării pedepsei, pentru nerespectarea măsurilor de supraveghere impuse, caz în care se va dispune aplicarea şi executarea efectivă a pedepsei şi cele privitoare la săvârşirea de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere, caz în care pedeapsa pentru noua infracţiune se va calcula conform dispoziţiilor privitoare la concursul de infracţiuni. Constată că nu se impune confiscarea bunurilor mentionate prin procesul verbal de ridicare de bunuri incheiat de Politia de Frontiera Tulcea si lasate in custodia inculpatului la data de 6.10.2015, in baza procesului verbal din data de 6.10.2015, urmand ca inculpatul să-si exercite pe deplin prerogativele dreptului de proprietate asupra acestora. În temeiul 274 alin. 1 c. proc. pen., obligă pe inculpatul IVANOV LUCIAN la plata sumei de 7000 de lei cheltuieli judiciare avansate de stat . In baza art. 272 C.p.p. dispune avansarea din fondurile Ministerului Justitiei in favoarea Baroului Constanta a sumei de 520 lei, pentru avocat Dumitrescu (Toza) Ema. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei prezentei sentinte. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 20.10.2016.
Document: Hotarâre 419/2016"

Să aveţi vânt şi zi bună.
 
Problema reală este că mulţi localnici din Deltă nu îşi permit noile tarife pt obţinerea permisului cat. D.
Poate cresc puterea minimă a motorului pt care nu este nevoie de permis la ceva suficient pt o lotcă uzuală (10-15CP).
 
Partea interesanta, este ca legea prevede obligativitatea detinerii permisului pentru conducerea barcilor cu motoare peste 5cp, dar pentru skijeturi, sau ambarcatiuni cu motoare hidrojet , nu este necesar permis.Probabil, pericolul il prezinta elicea, nu viteza.
 
Problema reală este că mulţi localnici din Deltă nu îşi permit noile tarife pt obţinerea permisului cat. D.
Poate cresc puterea minimă a motorului pt care nu este nevoie de permis la ceva suficient pt o lotcă uzuală (10-15CP).


Înseamnă că "problema reală" este la noi pentru că nici "mulţi localnici din Deltă", nici de aiurea "nu îşi permit noile tarife", nu şi le-au permis pe cele vechi, nu şi le vor permite nici pe cele viitoare, iar pentru "partea interesantă" Vali a oferit răspunsul.
 
Este interesant si ca judecatorul i-a dat un an pentru ca a condus o ambarcatiune fara permis corespunzator si numai 6 luni pentru ca a pus in exploatare o barca neinregistrata pentru care evident n-a platit impozitul si taxele de inregistrare la capitanie. Deci iata ca in viziunea acelui judecator (sau a legilor pentru ca, recunosc, ca nu citesc partea aia cu pedepsele ci doar ce trebuie sa fac ca sa le evit!) e mai importanta siguranta participantilor la traficul naval decat banu' statului, ceea ce nu e rau!
M-ar interesa de cazuri ajunse la sentinte pentru numai una din infractiuni.
Stie cineva?
 
Am recitit acum Ordinul 527 / 2016 si am descoperit o chestie si mai interesanta: "Art. 4. - Orice persoană care intenţionează să navigheze cu ambarcaţiune cu vele trebuie să deţină un certificat internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement eliberat de ANR şi să facă dovada că a absolvit cursul de "Manevra ambarcaţiunii cu vele", organizat de un furnizor de educaţie, de formare profesională sau de perfecţionare şi aprobat de către ANR . "
De aici rezulta ca pentru orice barcuta (nu se specifica lungimea) cu vele trebuie sa ai permis. Pentru motor pina in 5 cai nu trebuie permis, dar pentru vele da, indiferent de marimea barcii. Periculosi rau velistii astia, domnule! Abia astept un proces care sa dea un exemplu, ca asa nu mai merge! ;)
 
Am recitit acum Ordinul 527 / 2016 si am descoperit o chestie si mai interesanta: "Art. 4. - Orice persoană care intenţionează să navigheze cu ambarcaţiune cu vele trebuie să deţină un certificat internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement eliberat de ANR şi să facă dovada că a absolvit cursul de "Manevra ambarcaţiunii cu vele", organizat de un furnizor de educaţie, de formare profesională sau de perfecţionare şi aprobat de către ANR . "
De aici rezulta ca pentru orice barcuta (nu se specifica lungimea) cu vele trebuie sa ai permis. Pentru motor pina in 5 cai nu trebuie permis, dar pentru vele da, indiferent de marimea barcii. Periculosi rau velistii astia, domnule! Abia astept un proces care sa dea un exemplu, ca asa nu mai merge! ;)

Adica, daca vreau sa mai aduc o data U-Boat-ul pe coasta Marii Negre, imi trebuie certificat de "velist international"? Mi se pare normal, cine stie ce daune poate produce "monstrul" de cauciuc la viteza maxima... :)

Uite asa, prin legiferari si nevoia de permise se incurajeaza sportul cu vele. Si cand am scos pentru prima data "Optimist-ul" Casei Pionerilor pe Tabacarie, prin '78-'79, parca, mi-au cerut permis... "galactic", caci il poreclisem "Enterprise"... :)

LE: De multe ori am incercat, fara succes, sa-mi imaginez cum gandesc si ce fel de cearcane au cei ce formuleaza legile... :) asa, in general... :)
 
Ultima editare:
(3) Pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement sau un motovehicul nautic cu o putere a motorului de până la 3,68 kW/5 CP inclusiv nu este necesară deţinerea certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement.
Asa zice in Ordinul Regulamentul privind cerinţele minime depregătire, precum şi condiţiile de obţinere a certificatelor internaţionale de conducător deambarcaţiune de agrement din 29.06.2016, Acum sa zicem ca: pe barca am doua motare unul de 100 de cai si unul de rezerva de 4 cai. Dovedeste ca mergem cu ala de 100.
 
Este invers. Organu scrie că mergeai cu ăla de 100CP şi tu trebuie să dovedeşti că era invers.

Apoi, navigaţia cu 5CP fără permis nu ştiu dacă se aplică şi la Marea Neagră sau doar pe apele interioare.
 

Back
Sus