Placa windsurf+ boom+catarg+rope..ieftin

Placa windsurf+ boom+catarg+rope..ieftin..vand totul la 700 roni, in stare buna..

dupa cum se vede si in poze, nu mai am loc sa stau cu ele in apartament.

Bucuresti..

zero sapte 21 609 584
 

Atașamente

  • DSC_9865.jpg
    DSC_9865.jpg
    15 KB · Vizualizări: 64
  • DSC_9866.jpg
    DSC_9866.jpg
    50.9 KB · Vizualizări: 62
  • DSC_9867.jpg
    DSC_9867.jpg
    16.7 KB · Vizualizări: 56
  • DSC_9869.jpg
    DSC_9869.jpg
    20.6 KB · Vizualizări: 53
  • 20161028_173407.jpg
    20161028_173407.jpg
    49.6 KB · Vizualizări: 57
  • 20161028_173358.jpg
    20161028_173358.jpg
    30 KB · Vizualizări: 53
  • 20161028_173342.jpg
    20161028_173342.jpg
    38.6 KB · Vizualizări: 53
Ultima editare:
La cum arata, pare echipament din anii '80-'90. Echipamentele de windsurf au evoluat foarte mult din perioada respectiva pana acum. Au trecut totusi 30 de ani...

Orice upgrade cam iese din discutie pentru ca nu prea mai sunt compatibile cu componentele din ziua de azi, ca sa nu mai vorbim ca si invatarea pe echipamente "vintage" e mai dificila decat pe unele moderne.
 
?? si esti interesat? daca nu...?????!!!???

e vechi dar nu inseamna ca este rupt. oricum, la 600 roni este f ieftin.

si oricum, este PENTRU INCEPATORI ...de cand te dai pe windsurf?
 
Nu sunt interesat. Am comentat pentru a pune in tema eventualii doritori necunoscatori. Poate nu ai remarcat, insa nu am comentat in nici un fel pretul.
Insa ce vinzi tu e echivalentul schiurilor drepte de lemn Reghin. Pot fi in stare impecabila, sunt pur si simplu depasite din toate punctele de vedere.
Ai propune cuiva sa se apuce de schiat pe doage Reghin? Sau sa se apuce de tenis de camp cu rachete de lemn? E cam acelasi lucru.

De windsurf m-am apucat acum 8-9 ani. E ok?
 
faci niste comparatii total aberante!

Hifly Corona este un windsurf recomandat incepatorilor.

ce crezi ca este aici? sport de performanta? oricum in ROmania le numeri pe degete..

uite ca am facut 2 veri cu o gonflabila Metzeler din anii 80 si merge si acum, chiar f bine!!!

am mers cu un caiac la plibare din anii 90!

am vazut fel si fel de barci de pe vremea lui bunicu prin delta! etc etc...

am motor clasic din 79 pe care poti sa inveti sa mergi!..si exemple sunt destule!

vorbesti exact ca un vanzator care mi explica mie acum ani de zile , pretz de 3 ore, de ce este bine sa incep pe caiac de 2,8 metri, si nu de 4 metri! si am inceput pe 5 metri fara sa patesc nimic!

probabil o sa ne faci capul varza si cu vechile caiace Kepler din anii 70 -80...care merg excelent si acum, chir daca sunt depasite.. in fine.
 
Ultima editare:
Probabil ca ar fi de bun simt din partea ta sa ai un discurs mai asezat si mai putin agresiv, asta in primul rand. In al doilea rand nu toate domeniile au evoluat in ultimii 30 de ani in acelasi ritm. La caiace nu ma pricep, dar gonflabilele si motoarele nu s-au schimbat prea mult in ultimele decenii. Ceea ce nu se poate spune despre windsurf sau kitesurf, unde deja orice echipament mai vechi de 8-10 ani e antichitate, chiar daca e in conditie impecabila.

Un alt aspect pe care se pare ca nu vrei sa il intelegi este ca orice componenta vrei sa schimbi, va trebui sa schimbi tot agregatul, pentru ca absolut nici o componenta din prezent nu mai e compatibila cu sistemele de acum 30-35 de ani. Ce marime are vela? Ce face eventualul cumparator daca vrea sa se dea pe vant mai puternic sau mai slab? Ca velele SH de productie recenta nu se potrivesc pe catargul si ghiul de HiFly... Trebuie sa-si caute vela vintage... Cam greu. Nu mai vorbesc daca se defecteaza vreo componenta...

Una peste alta, e absolut ok sa vinzi echipamentul cui il doreste, dar sa il prezinti ca ideal pentru incepatori e cam deplasat. Tot ce am facut cand am comentat prima data aici a fost sa avertizez necunoscatorii de potentialele probleme cu invatatul pe un echipament atat de vechi ca model.

--------------
Iar legat de anuntul ebay pe care l-ai prezentat mai sus... pretul ala de 800$ e atat de realist incat anuntul a fost re-postat mai bine de jumatate de an, ca apoi sa fie retras (atentie, nu vandut). Omul cu anuntul era probabil vreun idealist care n-avea nici o legatura cu sportul asta, si s-a orientat dupa pretul de lista din anii 80 cand a pus anuntul.

Uite aici anunt realist pe ebay, nu de anul trecut ca al tau, ci din septembrie: http://www.ebay.com.au/itm/Windsurfing-HiFly-300-with-3x-Sails-mast-boom-/222253794373
Si omul da 3 vele + harness... la doar 65$, adica vreo 250 de lei.

Uite altul, din august, din Irlanda, adica de aproape: http://www.ebay.ie/itm/191940632457
65 lire, adica vreo 300 de lei.
 
Uite si parerile altora legate de invatat windsurfing cu costuri minime (http://jimbodouglass.blogspot.ro/2008/07/poor-persons-guide-to-windsurfing.html):

"Some stuff is better than nothing, but may have compatibility and performance issues. Pretty much anything from the early 1990s or earlier falls into this category, and you shouldn’t pay more than a few tens of dollars for it, at most. Sails from this era can be recognized by being made largely of laminated cloth with bold colors. Boards from this era often had heavy plastic construction and rear footstraps on the centerline of the board. There were also a lot of longboards from this time that had daggerboards, but were stingy with width and volume, and thus were almost as hard to ride as shortboards, especially for full-sized dudes. These boards had anywhere from 140 – 180 liters volume and were about 300 – 340 cm in length."
 
iar visezi cai verzi pe pereti, omule! chiar ai o problema!

asa cum poti sa inveti pe un caiac vechi, lafel si windsurful HIFLY , care are o traditie in spate..

incearca sa inveti pe Hyfly ul meu..si vei zbura pe celelalte.

vrei sa ti spun de ce este cel din Irlanda ieftin? mergi tu pana acolo sa l iei!!!

mie imi este clar, probabil esti vreun dealer sau vanzator! e si normal ca toti dealerii sa puna gusteri sa oracaie pe net! vad asta peste tot. Televizoare: NIMIC NU E BUN DECAT LED TV! cu diagonala de MINIM 100. restul la gunoi! ai plasma? ai un tv vechi de 10 ani? la gunoi! ai masina din anii 90? la fier vechi! nu cumpara chitara veche caci are sunte prost! ia nou la 20 de ilioane, chiar daca habar nu ai sa canti...etc...etc.

ptr cei care nu au mers pana acum pe windsurf, NU VA LUATI LA 1000 EURO SI PLUS ..caci poate nu va place..nu va uitati in gura dealerilor caci ei va dau cel mai prost la cel mai scump!

Smar 2, pe cat punem pariu ca poti sa inveti pe Hyfly corona si ca este ok ptr inceput? parerea mea este ca tu ai multa experienta, pe net!!! aoleu!!!!! esti din GALATI! ok...dumnezeu cu mila!

hai sa vezi cum ma dau pe corona meu vechi! !


...si acum..stttt ai nota 4 cu indulgenta!
 
Amice, cu regret iti spun... esti idiot. Si dupa agresivitatea cu care raspunzi la niste comentarii absolut rezonabile, probabil ca esti vreun samsar si combinator de echipamente antice, luate gratis de prin marine si cimitire de echipamente.

Mi-ai dat exemplu (cu pret absolut hilar) de pe ebay din State, ti-am raspuns cu exemple la pret corect. Acum ma iei ca nu e inclus si transportul... dar la exemplul tau venea echipamentul singur de peste ocean?

Apoi chiar nu inteleg exemplele tale cu televizoare, caiace, motoare si chitari. Hai sa ramanem la windsurfing, ca asta vinzi pana una alta in topicul asta.
Nu am zis nicaieri ca echipamentul de incepator trebuie sa fie nou (ca cu 1000 eur iti cam iei echipament complet de beginner nou-nout). E chiar recomandat sa incepi cu o plansa de incepator SH, pentru ca in maxim cateva luni vei vrea ceva mai performant. Insa daca nu vrei sa dureze o vesnicie invatatul si sa progresezi rapid, ar fi bine sa fie de generatie mai noua, maxim 10-15 ani vechime.

Ce e mai rau e ca daca te apuci de sportul asta pe antichitati, exista riscul sa ti se para atat de greu invatatul, incat sa abandonezi windsurfingul cu totul. Cam aia e... Ca idee, exista grupuri pe facebook cu practicanti de windsurf din romania, multi din ei mult mai avansati ca mine, care pot spune doritorilor daca e sau nu o idee buna cumpararea de antichitati sportive... Eu mi-am facut datoria sa avertizez colegii de forum in legatura cu potentialele probleme ale echipamentelor de 30-35 de ani vechime.


Oricum, sunt convins ca cine a citit schimbul de opinii de pe topicul asta si-a cam facut o idee ce vinzi si ce hal de om esti. Mizeria aia pe care ai scris-o referitoare la locul meu de nastere jigneste multi co-forumisti. Dar na... atata te duce si pe tine capul, nu-i motiv de suparare.


Si ca o ultima completare, nu-s nici dealer, nici vanzator, nici macar nu am prieteni care se ocupa cu asa ceva, ba mai mult, cam 80% din echipamentele de windsurfing, kitesurfing si wakeboarding pe care le folosesc, au fost luate SH (dar nu mai vechi de 5-6 ani).
 
@zztop: imi cer scuze augustei dumneavoastra persoane, fiindca din pacate pentru mine sunt si eu din Galati. Asa ca va rog sa binevoiti sa-mi iertati indrazneala de a participa la un forum de discutii pe teme nautice, eu, netrebnicul din marginea de est a tarii ...
 
smar 2....trebuie sa te lafai, altfel nu ai cum! nu e vina ta! este doar genetic!

samsar esti probabil tu, iar prosti...nu mai comentez! am inchis discuita cu tine!

Vali, i am spus fraiericiului faza cu Galatiul sa vad cum reactioneaza!..si eu sunt din zona tocmai de aceea l am agatzat cu momeala. Smar 2 este Zeul protector! nu cumparati ceva inainte sa l intrebati..

dar este forum deschis! traim in democratie! avem dreptul la exprimare libera!
 
Ca velele SH de productie recenta nu se potrivesc pe catargul si ghiul de HiFly... Trebuie sa-si caute vela vintage... Cam greu.

Haha! După samsarii de motoare, acum trec la index şi samsarii de windsurfuri! Iar la un setup de 700 lei (preţ de strigare) apar pretenţii de mia de euro! Şi din partea unuia care nu va cumpăra, doar se bagă aşa în seamă, să îi avertizeze pe alţii că na, e un samsar pe forum.

Faptul că echipamentele sunt vechi este irelevant. Dacă vela este din dacron probabil că va ţine, faţă de una modernă de film, care în 5-6 ani e coaptă şi cedează. Preţul nu îl comentez. Eu am dat mult mai mult pe primul meu setup. Era mai modern ce-i drept, dar nu m-a ajutat cu nimic pentru că nu am upgradat nimic la el.

În rest, consider că afirmaţiile lui Smart2 sunt exagerate. La windsurfuri nu e chiar aşa compatibilitate. Sunt vele pentru care îţi trebuie catarg cu caracteristici precise; poţi ajunge să ai două tipuri de catarge de aceeaşi lungime. Dar aici vorbim de diferenţe de performanţă care nu îl vor interesa niciodată pe un începător. Cât despre interschimbat velele, nici asta nu prea merge. Doar dacă ai vele din juma în juma de metru să se potrivească catarge şi ghiuri. Eu mă dădeam cu 5.7, 6.7 şi 7.8 şi aveau fiecare catargul şi ghiul ei. Plus că era mai comod să fie deja riguite şi să le schimb în funcţie de vântul zilei respective.
În rest cupla flexibilă pare aceeaşi ca la sistemele noi. Am folosit rig (catarg, picior catarg, u joint, velă, ghiu) noi nouţe pe planşă long board din anii '80. Diferenţele au ţinut strict de piuliţa de la u joint, care era specifică plăcii respective.
 
Dacă doriți să discutați despre placile de windsurf vă rog comentați tehnic, nu prin atacuri la persoană, orașe sau regiuni ...
 
Nu va mai certati, ca de 2 ani se roaga de mine amicul meu din copilarie Gabi Ovidenie sa-mi dea gratis o placa si o vela sa invat sa ma dau, da' eu betmen ...
M-am dat odata demult dar mai mult am facut baie continuu, si de atunci nu prea mai vreau sa aud de bazaconia asta de windsurf.
La fel ma imbie alde Radu sa ma dau cu ei cu zmeul, sau Catalin sa ma bag in gashca lor de caiacisti, da' eu daca sunt braconier, tot la barcazele mele ma intorc :p.
Chiar ma gandeam cine se baga sa converteasca un cal batran ca mine la sporturi din-astea. Care reuseste, il dau cu barca de se satura :).
 
admin, cuvintele lui SMar2..."... esti idiot."...\

eu nu am facut sa i spun " galatean" !!! in fine, dunarea e lunga dar ingusta, poate ne om intalni pe apa, dar nu cred...galateanu s a mutat la Bucuresti. hehehe

Galateanule!! m am facut dealer de windsurf! pfffff
 

Back
Sus