Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678
Results 71 to 75 of 75

Topic: Croaziere grecesti : EGEEA DE MAI

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Hahah!
    Nici eu nu-s caracterizat de disciplină, ci mai degrabă invers. Dar jurnal am ținut de la prima călătorie cu barca.
    Despre conceptul lui Roger MacGregor, ai perfectă dreptate. Acelea sunt avantajele și compromisurile de la care a plecat când a proiectat această barcă.
    Totuși un derivor de aproximativ 100 kg nu face nici o diferență la tractare, iar în navigație cu siguranță s-ar simți destul de bine la echilibrul și viteza bărcii.
    Mi se pare putzin 100kg dar vorbesc fara sa stiu caracteristicile barcii. Tu o stii mai bine ca te dai cu ea, asa ca ramane la 100. Eu as fi adaugat intre 250 kg si 600 kg, dar probabil ca este ridicol de mult. Ce deplasament are barca? Intreb ca sa ma aflu in treaba si sa-mi prind urechile...
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    388

Contează şi braţul forţei...

Chiar dacă Florio a dus McGregor-ul pe mare montată, nu mi se pare construită pentru aşa ceva şi cred că nici nu are rost modarea bărcii pentru a "duce" mai mult vânt din travers. Ar trebui ranforsat şi mecanismul cârmei, sunt forţe mai mari pe greement etc. Apoi, ca să meargă la fel de bine ar trebui scos 100kg din "cargo", altminteri trage un pic mai greu.
    Când a introdus Ambrozie barca asta, ţin minte că a avut nişte clienţi care au lestat-o (cu o bucată de şină de tren, nu cred că are relevanţă) dar până la urmă, după tot felul de bricolaje, au vândut barca şi au luat alta mai sportivă.

Limita principală la barcă mi se pare a fi greutatea pentru că este tractabilă de o maşină obişnuită, ori 1100kg+peridoc deja înseamnă ceva sarcină pe cârlig. Dacă începi să adaugi lest, plus ce echipament mai e pe barcă în mod uzual şi nu ai loc să îl pui în maşină, devine şi mai greu. Părerea mea, dacă tot este să bricolezi, mai bine faci un Star Trek şi îi construieşti două flotoare laterale pliabile, s-ar putea să nu fie mult mai grele de 100kg iar plusul de flotabilitate va fi considerabil mai mare (braţul forţei va depăşi orice derivor retractabil, plus că nu poţi să măreşti derivorul fără a mări şi cârma cu mecanismul aferent).

Quote Originally Posted by ghrt View Post

Chiar dacă Florio a dus McGregor-ul pe mare montată, nu mi se pare construită pentru aşa ceva şi cred că nici nu are rost modarea bărcii pentru a "duce" mai mult vânt din travers. Ar trebui ranforsat şi mecanismul cârmei, sunt forţe mai mari pe greement etc. Apoi, ca să meargă la fel de bine ar trebui scos 100kg din "cargo", altminteri trage un pic mai greu.
    Când a introdus Ambrozie barca asta, ţin minte că a avut nişte clienţi care au lestat-o (cu o bucată de şină de tren, nu cred că are relevanţă) dar până la urmă, după tot felul de bricolaje, au vândut barca şi au luat alta mai sportivă.

Limita principală la barcă mi se pare a fi greutatea pentru că este tractabilă de o maşină obişnuită, ori 1100kg+peridoc deja înseamnă ceva sarcină pe cârlig. Dacă începi să adaugi lest, plus ce echipament mai e pe barcă în mod uzual şi nu ai loc să îl pui în maşină, devine şi mai greu. Părerea mea, dacă tot este să bricolezi, mai bine faci un Star Trek şi îi construieşti două flotoare laterale pliabile, s-ar putea să nu fie mult mai grele de 100kg iar plusul de flotabilitate va fi considerabil mai mare (braţul forţei va depăşi orice derivor retractabil, plus că nu poţi să măreşti derivorul fără a mări şi cârma cu mecanismul aferent).
    Ideea de lest era pentru a o face mai putzin nervoasa tzopaind pe valuri, nu pentru a obtine performanta facilitand propulsia cu un vant mai puternic. Inclin sa cred ca mai mult balast o va face sa inainteze mai greu dar asta mi se pare si un avantaj daca nu vrei sa concurezi cu ea... In masura in care se poate face o comparatie intre mere si pere, cand U-Boat-ul pleca de la mal cu valuri, nu salta pe val ci trecea prin el datorita greutatii. Viteza era redusa, fortele erau mai mari pe punte, dar comportamentul era mai potrivit situatiei specifice (incarcatura, destinatie, scop)
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    Mi se pare putzin 100kg dar vorbesc fara sa stiu caracteristicile barcii. Tu o stii mai bine ca te dai cu ea, asa ca ramane la 100. Eu as fi adaugat intre 250 kg si 600 kg, dar probabil ca este ridicol de mult. Ce deplasament are barca? Intreb ca sa ma aflu in treaba si sa-mi prind urechile...
    Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    Ideea de lest era pentru a o face mai putzin nervoasa tzopaind pe valuri, nu pentru a obtine performanta facilitand propulsia cu un vant mai puternic. Inclin sa cred ca mai mult balast o va face sa inainteze mai greu dar asta mi se pare si un avantaj daca nu vrei sa concurezi cu ea... In masura in care se poate face o comparatie intre mere si pere, cand U-Boat-ul pleca de la mal cu valuri, nu salta pe val ci trecea prin el datorita greutatii. Viteza era redusa, fortele erau mai mari pe punte, dar comportamentul era mai potrivit situatiei specifice (incarcatura, destinatie, scop)
    Quote Originally Posted by ghrt View Post

Ei, discutăm și noi de dragul pasiunii, nu mare inginerie. Nici eu nu sunt vreun priceput în navale. Am totuși experiențele acumulate în timp, cu diverse bărci, în special cu a mea.
    Am observat în prima călătorie mai lungă (Dunăre-Deltă-Marea Neagră), că deși am încărcat barca mult peste ceea ce dădea fabricantul (din socotelile mele aveam deplasament 2800 kg) la linia de plutire abia se observa. Adică avea vreo 5 cm mai puțin, dar linia de plutire era tot peste nivelul apei. În mers nici atât nu se resimțea, ba chiar era bine echilibrată. Și avea o tonă mai mult decât specificațiile!
    Tot din observații proprii, barca duce în condiții normale, mult mai mult decât a trecut fabricantul în specificații.
    Îmi e destul de clar de ce a trecut astfel:
    - a vrut o barcă ușoară, tractabilă cu o simplă berlină, nu neapărat jeep.
    -ieftină față de competitori
    -pescaj infim, să acceseze orice fel de ape și să fie ușor de lansat/ridicat
    -a vrut o barcă să poată fi folosită ușor de un ”entry level” sau chiar un habarnist după citirea instrucțiunilor.

După părerile unanime, MacGregor a reușit toate aceste deziderate, a vândut peste 5000 de bărci (26 picioare) în toată lumea. Nu au existat din 1985 până acum, accidente, probleme, vicii (a existat cândva unul, care a lovit și crăpat barca, dar prostia nu se pune ca viciu al bărcii )
    Îmi e destul de clar că vizând segmentul de cumpărători începători, care utilizează sporadic și în ape marine costiere, ori interioare, a preferat să dea niște parametri de utilizare cu o marjă mare de siguranță. Cu cât mai mare, cu atât mai sigur pentru el, fabricant, ca responsabilitate.

Acum, despre partea mai tehnică.
    Forma bărcii asigură o foarte mare flotabilitate, comparativ cu oponentele din aceeași clasă fiindcă e concepută să aibă un volum interior mare, pentru confort maxim la bord. De aici și urmarea, în legea grecului Arhimede .
    Dacă ar ma fi îngustat ori subțiat (ca înălțime) pupa, i-ar fi crescut și performanțele de viteză cu vânt. Dar dezideratul era ”mai mult confort” și ”versatilitate” între vele și motor-viteză.
    După vremea pe care am prins-o de exemplu într-o traversadă Samothraki-Thasos de anul următor acestei călătorii, o să vedeți (că nu scăpați, povestesc și călătoria aia ) se poate observa că marea era montată, având lame de spumă, de până la 6m lungime. Din sens opus, vine un mare pescador, iar eu am făcut o poză în rafală, că nu era timp de artistice. Se mai poate observa că într-un cadru pescadorul e ridicat de valuri de îi iese bulbul din apă, iar în cadrul următor, e afundat în valuri până la buza provei. Ei, în acele condiții, eu navigam singur pe punte, iar familia dormea în barcă . Și navigam cu vele, nu cu motor.
    Așadar nu e o barcă slabă cum s-ar crede.

Ultimele observații proprii:
    1. Nu mă simt afectat de stabilitatea bărcii pe val, de aceea n-aș lesta-o deloc pe tema asta.
    2. Având balast cu apă, bandează mai ușor până la un anumit unghi. Aici ar fi de folos cred, un derivor cu greutate proprie. Ar ține-o mai puțin bandată, până intră în funcțiune greutatea balastului (cum spuneam, lucrează doar deasupra apei, fiind de aceeași densitate). Apreciez 100 de kg ca suficient. Mai ales că nu afectează capabilitatea de ușoară tractare.
    3. Următorul model de Mac26, chiar are lest fix, de 136 kg. În afara balastului cu apă, ajustat și el.

Despre exemplul arhicunoscut al celor care acum vreo 10-11 ani, au vrut să modifice un Mac 26M (atenție, M, nu X. M este modelul cu lest fix, de care vorbeam). Oamenii au făcut după ureche, niște teste, ei nefiind deloc familiarizați nici cu barca nici cu vreo tehnică pe domeniu.
    Au pus pe capătul derivorului un profil metalic greu, (faimoasa șină) și au schimbat desigur, asieta bărcii împreună cu centrul de efort (a devenit aprovată). Ca să compenseze, au mai pus niște saci de ciment la interior, la pupa. Inginerie!
    Astfel barca se spune că mergea prost și stropea mult din cauza provei prea scufundate.
    Observațiile mele:
    1. N-aș pune mare preț pe informațiile unor oameni care nu cunosc prea multe despre acest model și fac modificări empirice. Nici pe informațiile despre modificări, nici pe cele despre cum merge barca. Asta fiindcă până acum am auzit doar de proprietari ale căror bărci MacGregor merg nesatisfăcător cu vânt, în timp ce barca mea merge foarte bine. E vorba și de cum reglezi barca, arborada, velele, e vorba și de cine merge cu barca. Trebuie înțeleasă și navigată ca atare .
    M-a mai sunat un proprietar de MacGregor 26M acum un an, să mă întrebe câte ceva (numărul meu, de la un prieten comun, Sebba). Avea probleme de direcție, de control în vânt...diverse. Eu i-am răspuns că nu am așa probleme, trebuie doar să verifice lanțul cinematic al direcției, iar controlul în vânt... eu echilibrez din vele cât să las timona liberă ore în șir, cu verificări periodice de unghi pe traseu. Am vorbit vreo oră.
    Aflu după aceea că l-a sunat pe Sebba să-l întrebe:
    -Măi, Florio ăsta e om serios?
    -Da mă, de ce?
    -Păi mi-a zis numai ce bine merge barca, chestii de-astea. Nu există așa ceva!

Ce sa zic altceva decat lupul din poezia lui Sorescu:
    „Lupule, cum ai putut
    Sa manci oaia???
    MI-A PLACUT!!!”

In plus m-ai imboldit sa termin si eu un jurnal lasat in paragina... (https://www.barcaholic.ro/showthread...ll=1#post75125)
    Last edited by CrocodiluDiluDilu; 15 Apr 2020 at 12:53 PM.
    Life in colour!

6.  

Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678

Alte topicuri asemănătoare

1. Croaziere : litoralul bulgaresc
    de Florio în topicul Marea Neagră, Bosfor, Dardanele, Marea Marmara
    Răspunsuri: 138
    Ultimul post: 10 Apr 2015, 03:00 AM
  2. Croaziere pe Dunare : Viitura :)
    de Florio în topicul Dunăre şi Delta Dunării
    Răspunsuri: 105
    Ultimul post: 12 Jul 2013, 08:29 AM