Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52

Topic: Croaziere grecesti : EGEEA DE MAI

Default Croaziere grecesti : EGEEA DE MAI

Anotimpul rece. Locuiesc īn emisfera greşită sau … nu, la latitudinea greşită pentru felul meu de a fi. Mult īntuneric, puţină zi, timp creat de Dumnezeu pentru calm, vin fiert, gānduri, planuri, proiecte. Dar tot Dumnezeu a lăsat să se īntāmple Google, pentru a-mi īnsoţi cana cu vin aburind, de imagini cu ape azurii şi ţărmuri stāncoase.
    Unde mergem vara asta? Cānd? Ce trasee, ce vānturi dominante, ce vreme vom avea, ce refugii putem accesa ? Īntrebări care fac deliciul visului şi conturării unui “passage plan” de croazieră īn Egee.
    Avem o barcă ideală pentru familia noastră de 4 suflete navigatoare, dar cam măricică pentru o călătorie de 850 km pe trailer. Şi mai ales pentru lansarea la apă e musai să avem o rampă betonată.
    Dar pentru că anul trecut am vizat partea cea mai de nord a Egeei, zona Alexandropolis-Samothraki, ca o continuare venea la rānd zona Halkidiki, cu peninsulele Kassandra, Sithonia şi faimosul munte Athos, arhipelagul Vourvourou de 9 insuliţe (spune cartea turistică) şi arhipelagul Ammouliani (Ammouliani – Drenia). Un cuprins de 200 mile marine, īnţesat de obiective şi popasuri, golfuri, cheiuri, locuri de vizitat, oameni de cunoscut.
    Am fost atāt de entuziasmat de idee īncāt īn discuţiile cu amicii noştri "navigaciosi", a īnflorit o alta, la propunerea lui Dan-Blue Wave: desfăşurarea RAID-ului 2016 īn Vourvourou! Uite-aşa se adună sufletele ce se aseamănă. Bun, atunci fiindcă avem şi RAID, avem şi croazieră, hai să le cuplăm! Vom pleca şi noi cu Nemo, pe 20 mai, īn plină primăvară, īntr-un atac la nisipul de aur şi valul azuriu! Cum unii au declanşat atacul “Primăvară arabă”, echipele noastre paşnice vor declanşa “Primăvară elenă” .
    Pregătiri. Īn principiu, barca noastră e pregătită permanent. Noi la fel. Adică īn 24 de ore suntem gata de orice plecare, oricāt de lungă. Nu rămāne de făcut decāt pregătirea traseului, cu locul de lansare şi cel de recuperare.
    Īn toată zona Halkidiki, cel mai convenabil loc de lansare pentru noi, mi s-a părut a fi la Nea Potidaia (sau Nea Poteidaia, ori Nea Potidia, grecii nu sunt foarte consecvenţi). Aici e un canal care taie lunga peninsulă aproape de baza şi face legătura īntre ţărmul vestic şi cel estic. Īn partea de vest a canalului, sunt două puncte de lansare pentru bărcile transportabile. La sud-vest există un portulet pescăresc cu rampă betonată, iar la nord-vest, firma lui Varsamidis, “shipyard- boat storage and hybernation”. Adică o incintă spaţioasă unde oamenii depozitează ambarcaţiuni de toate felurile, pe trailere sau cavaleti, execută lucrări diverse, īntreţinere, etc. Īn faţa incintei există o rampă betonată largă, perfect executată ca pantă, din nefericire total neprotejată de mare, din trei puncte cardinale. Adică, e vreme bună, ai rezolvat cazul. Dacă se ridică un picuţ de val, devine inutilizabilă.
    Imaginile găsite de mine (Google), acoperă toată gama, de la idilic la dramatic. Fire optimistă, subsemnatul s-a entuziasmat de partea idilică şi a lăsat dramaticul īn stand-by.
    Nouă ne merge bine şi cānd ne merge rău

Passage plan:

Canal Nea Potidaia

Rampa lansare: Idilic-dramatic

Ramanem pe idilic, pentru motivatie: "noua si cand ne merge rau, ne merge bine "

Last edited by Florio; 6 Nov 2016 at 05:04 PM.

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    848

.......cit are inaltime sub pod?

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Anotimpul rece. Locuiesc īn emisfera greşită sau …

Extrem de frumos si, in sensul bun al cuvantului, de invidiat!!! Ne bucuram mult pentru voi si asteptam sa vedem ce ne "aduceti" de pe cararile si valurile pe care veti hoinari.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Quote Originally Posted by home made View Post
    Nu scrie nicaieri, nu exista indicator. Am apreciat peste 20m.

L.E.
    Am apreciat prost, asa cum ochiul pierde controlul in perspectiva data de inaltime. Bustanson mi-a amintit ca Navionics arata 16m. Asa este .
    Am revenit cu comentariul, pentru acuratetea informatiei.
    Cablurile de langa pod sunt la inaltime mai mare, 20m, 21m, 26m , iar cel din mijlocul canalului 19m. Sunt lucruri pe care atunci le-am citit pe harta si memoria mi le-a ascuns mai tarziu
    Last edited by Florio; 22 Nov 2016 at 10:48 AM.

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    Extrem de frumos si, in sensul bun al cuvantului, de invidiat!!! Ne bucuram mult pentru voi si asteptam sa vedem ce ne "aduceti" de pe cararile si valurile pe care veti hoinari.
    Este in categoria mai "domestica" a calatoriilor, fata de incursiunile voastre pline de suspans. Dar chiar si asa, marea are grija sa ne dea suspans cat putem duce !
    In plus de asta, fiecare loc de popas e o necunoscuta in ecuatie, nu stim exact ce vom gasi, ce ape si ce fund are bazinul portuar ori golful, ce regim are cheiul respectiv, ce oameni vom intalni, etc...
    Zau, e suficient suspans

6.  

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Este in categoria mai "domestica" a calatoriilor, fata de incursiunile voastre pline de suspans. Dar chiar si asa, marea are grija sa ne dea suspans cat putem duce !
    In plus de asta, fiecare loc de popas e o necunoscuta in ecuatie, nu stim exact ce vom gasi, ce ape si ce fund are bazinul portuar ori golful, ce regim are cheiul respectiv, ce oameni vom intalni, etc...
    Zau, e suficient suspans
    Absolut! Ti-am mai scris ca am ajuns sa nu cred ca exista "nuantzele suspansului". Exista un suspans real in tot ceea ce intreprindem si cel mai valoros "dar" este bucuria cu care invatam sa-l recunoastem si sa-l imbratisam.

Exact ca in copilarie, cand priveam desisul din spatele blocului, sau fatza inghetzata a lacului Tabacarie in Constanta, sau padurea Andronache la marginea Bucurestiului, cu aceeasi incantare cu care priveau exploratorii o insula nepopulata din Pacificul de sud, savana din Serengeti, drumul spre Polul Nord, Antarctica, Sahara, un perete de Everest.

Am invatat ca verticala emotiilor este mult mai importanta decat orizontala geografica... Comparatiile sunt inutile. Pot savura suspans-ul cu aceeasi placere si intensitate si in Matto Grosso si in Delta Dunarii.

Privind pozele afisate de tine si simtind vibratia cu care iti pregatesti detaliile calatoriei, nu pot sa nu ma simt "chemat", atras si dornic de a fi partash.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Quote Originally Posted by home made View Post
    Navionics zice ca sunt 17 m sub pod.
    In fata si spatele lui mai sunt figurate cabluri supraterane la 19m, 20m, 21m si 26m.

Cred ca sunt specificate aceste detalii si pe hartile marine sau in Cartile Pilot.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Neas Potedaias Navionics.jpg‎  

Īn ce perioadă veți fi acolo?
    E bătută īn cuie perioada?

Īntreb pentru că eu si Pilgrim intenționăm să luăm doua bărci īn charter, la anul, īn Grecia, si poate ne-am intersecta cumva

La noi īncă nu e nimic stabilit dar am prefera sa fie după luna iulie din motive de examene de clasa a 8a...

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Ah, am recitit acum, 20 mai...
    Cam devreme

Quote Originally Posted by sebba View Post
    Ah, am recitit acum, 20 mai...
    Cam devreme

Dar nu trebuie sa fii dezamagit, Sebba, eu povestesc ce am facut . E vorba de 20 mai 2016, care oricat de devreme ar fi fost, acum a devenit tarziu .
    Pentru 2017 avem tot timpul sa ne intalnim, mai ales ca o sa incerc sa fiu mai putin workaholic si mai mult hoinar.

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Croaziere : litoralul bulgaresc
    de Florio īn topicul Marea Neagră, Bosfor, Dardanele, Marea Marmara
    Răspunsuri: 138
    Ultimul post: 10 Apr 2015, 04:00 AM
  2. Croaziere pe Dunare : Viitura :)
    de Florio īn topicul Dunăre şi Delta Dunării
    Răspunsuri: 105
    Ultimul post: 12 Jul 2013, 09:29 AM
  3. Croaziere pe Dunare
    de bibicu13 īn topicul Dunăre şi Delta Dunării