Eurosail - Cursuri RYA
Page 19 of 23 FirstFirst ... 9151617181920212223 LastLast
Results 181 to 190 of 223

Topic: Manuale si chestii utlile

Default ptr constructia unei barci

cum m-am hotarat sa-mi construiesc singur o barca...am inceput sa ma documentez si sa adun bibliografie(ca la scoala); asa ca detin acum mai multe manuale si filme de constructie in limba engleza pe care sunt dispus sa le pun la dispozitie orcui este amator de acelasi lucru ca si mine...ma gandesc ca la primavara nu ar strica sa construim in paralel cate o barca si sa ne impartasim greutatile intampinate.
    -acum va rog daca se poate sa-mi da-ti un link de unde pot sa iau cartile disponibile traduse pina la aceasta data.... si va multumesc anticipat !

Salut si bine ai poposit printre noi. Zi-ne de unde esti (nu trebuie sa ai retineri, p'aici nu ne ascundem dupa ID-uri), ce "resurse" ai, nivelul de indemanare, ce barca ti se potriveste, cata experienta ai si tot asa. De manuale traduse nu cred ca ai nevoie, nu stiu unul sa fi construit dupa vreun manual tradus in romaneste.
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

aici sint cartile pentru cursurile RYA

cartile sint in format djvu, gasiti readerul pe web

lista e asta:
    RYA Advanced Sailing
    RYA Competent Crew
    RYA Day Skipper Practical Course Notes
    RYA Day Skipper
    RYA Flag Etiquette & Visual Signals
    RYA Instructors Handbook
    RYA Navigation Handbook
    RYA Radar Guide
    RYA Sea Survival Handbook
    RYA The Yachtsman's Lawyer
    RYA VHF Radio Exams
    VHF Radio GMDSS
    RYA Weather Handbook
    Tom Cunliffe - Manual of Seamanship
    Tom Cunliffe - The Complete Yachtmaster

Frate Ghoyc fa-ne un bine tuturor si mai punele odata ca sa ne mai incalzim cu ceva pe frigul asta
    Cu stima

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    147

arhiva cu carti rya am pus-o aici
    http://dl.transfer.ro/rya-transfer_RO-04jan-d97077.zip

o alta carte care merita citita este "Practical Seamanship : Essential Skills for the Modern Sailor " a sotilor Dashew, pe care am pus-o aici
    http://dl.transfer.ro/transfer_ro-04...5050d97de6.zip

6.  

Quote Originally Posted by mariani View Post
    Salutare barcaholici,

Cu ajutorul linkului de mai jos o sa dati de o carte de capatai pentru multi contructori amatori. Cartea prezinta informatii accesibile simplificate foarte utile pentru cei ce doresc si cred ca pot proiecta singuri o ambarcatiune.

PROIECTAREA SI CONSTRUCTIA NAVELOR MICI e scrisa de doi arhitecti navalisti profesionisti, nume grele in proiectarea si cercetarea navala dinainte si dupa 1989: Mihail Sgrumala si Ion Bidoae.

Din pacate nici unul din ei nu mai traieste acum. In loc de multumiri ar fi frumos sa le aprindem o lumanare la biserica fiecare cum crede si doreste.

Lectura placuta, succes in proietare si constructie!Si cel mia important,navigare fara probleme!

http://dlf.transfer.ro/transfer_ro-1...9257072619.zip
    Mai puteti pune o data cartea? Nu am fost pe faza primele doua dati. Multumesc!

As fi foarte recunoscator daca ar putea posta cineva linkuri catre Tratatul de Manevra Navei de Deboveanu Marin, sau mi-ar putea trimite mesaj privat

Manevra navei - Volumul I - Elemente de manevra navei si de mediul in care manevreaza si opereaza nava
    Manevra navei - Volumul II - Manevre de baza ale navei
    Manevra navei - Volumul III - Manevrabilitate si control

multumesc

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

cartile si articolele lui webb chiles sunt disponibile pe site-ul lui www.inthepresentsea.com cele in format kindle pot fi citite cu programele kindle for pc, mobipocket reader si altele

Mediterraneus Ponticus stavride's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    711

Carti - Harti http://explorion.net/
    Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Senior Member
    Locația
    Austria
    Posturi
    344
    Blog Entries
    1

Default Cartea de capatai - Aero-Hydrodynamics of Sailing de C.A. Marchaj

Ieri a sosit - de la un anticariat, una dintre cartile pe care cautasem de ceva timp:
    Aero-Hydrodynamics of Sailing de C.A. Marchaj, o carte de capatai...
    //dadusem imprumut un exemplar cu ani in urma si... s-a dus !//

As ofer cartea - in forma scanata comunitatii barcaholice, dar nu am timpul necesar scanarii iar cartea totalizeaza putin peste 700 pagini, .
    Am acces la un scanner "de volum cu feeder aut. pt. coli, folosit pt. arhivare, dar ar trebui desfacuta copertile si legaturile, ceea ce ar cam echivala cu un act de barbarism...

Daca cineva este interesat de scanare si dispune de timpul liber necesar, rog un PM.
    (contati la max. 2 pagini/minut, evaluare optimista !
    in total deci peste 7 ore scanat + ceva formatare , conversie etc. lejer peste 8 ore total)

Anexat o mica "degustare" respectiv Coperta-Fata si Cuprinsul.
    Attached Files Attached Files

Tags for this Thread

Bookmarks