Manuale si chestii utlile

:)Ahoy omuletzi iubitori de apa si vant,

Incerc sa atasez cateva chestiuni utile sper sa si resusesc...sper sa va fie de folos...


Vant prielnic in tot ce intreprindeti :sail:

:( dap nu pot uploada...sunt prea mari...astept pm pentru cine doreste ce detin.
lista: Colreg in romana si in engleza
RND-ul, dictionare marinaresti engleza roamana si invers, vocabular de shiping, o carte cu si despre noduri (in engleza), manualul conducatorului de ambarcatiune, marinarie.

Dictionare
Manualul conducatorului de ambarcatiune
COLREG - Romana/Engleza
 

Atașamente

  • DSC_4813_01.jpg
    DSC_4813_01.jpg
    57.3 KB · Vizualizări: 3,388
  • DSC_4917_01.jpg
    DSC_4917_01.jpg
    53.1 KB · Vizualizări: 404
  • DSC_4906_01.jpg
    DSC_4906_01.jpg
    47.1 KB · Vizualizări: 408
  • DSC_4903_01pan.jpg
    DSC_4903_01pan.jpg
    26.8 KB · Vizualizări: 385
  • DSC_4869_01.jpg
    DSC_4869_01.jpg
    40.8 KB · Vizualizări: 411
  • DSC_4866_01.jpg
    DSC_4866_01.jpg
    37.1 KB · Vizualizări: 416
  • DSC_4862_01.jpg
    DSC_4862_01.jpg
    48 KB · Vizualizări: 456
  • DSC_4842_01.jpg
    DSC_4842_01.jpg
    66.9 KB · Vizualizări: 470
  • DSC_4849_01.jpg
    DSC_4849_01.jpg
    88.7 KB · Vizualizări: 500
Ultima editare de un moderator:
Buna Danutza, multumim pentru documentatie, si daca doresti sa pui la dispozitie toate materialele, poti face upload pe www.transfer.ro, pui link-ul aici, si cine doreste le descarca direct. Si cred ca stii ca omuletii ca noi sunt putintel golanasi ;), dar baieti de treaba cu fete adevarate ca tine, care infrumuseteaza peisajul pasionatilor de aventura pe ape :)
 
Pe mine m-ar interesa, dar cred ca sunt cam departe pt. a fi cursant :rolleyes: ... crezi ca se poate discuta?
 

Atașamente

  • mir 2.jpg
    mir 2.jpg
    52.8 KB · Vizualizări: 198
  • mir 3.jpg
    mir 3.jpg
    61.4 KB · Vizualizări: 185
  • nadejda.jpg
    nadejda.jpg
    44.8 KB · Vizualizări: 187
  • royal helena.jpg
    royal helena.jpg
    50 KB · Vizualizări: 187
  • sedov.jpg
    sedov.jpg
    62.4 KB · Vizualizări: 186
  • sedov 2.jpg
    sedov 2.jpg
    49 KB · Vizualizări: 190
  • mir.jpg
    mir.jpg
    28.6 KB · Vizualizări: 182
  • kaliakra.jpg
    kaliakra.jpg
    40 KB · Vizualizări: 194
  • adornate.jpg
    adornate.jpg
    49 KB · Vizualizări: 187
  • mircea lateral.jpg
    mircea lateral.jpg
    56.2 KB · Vizualizări: 184
  • mircea prova.jpg
    mircea prova.jpg
    37.8 KB · Vizualizări: 175
  • attyla.jpg
    attyla.jpg
    56.3 KB · Vizualizări: 183
  • bodrum.jpg
    bodrum.jpg
    49 KB · Vizualizări: 182
  • johanna lucretia.jpg
    johanna lucretia.jpg
    51.2 KB · Vizualizări: 205
Asta da upload ! Chiar si in epoca GPS si chartplotter, back-up-ul navigatiei traditionale e vital. Acum multi ani mergeam la biblioteca la sala de lectura si conspectam din cartea asta, ca nu existau copiatoare :). Multumim pentru upload!

Exista si pe net un curs free de navigatie maritima, ceva mai sumar decat cartea d-lui Balaban, dar destul de bun:
http://www.sailingissues.com/navcourse0.html
Pe acest site mai sunt prezentate destul de detaliat zonele de navigatie din Grecia si Turcia, care pentru noi sunt destinatiile interesante cele mai apropiate.
 
Ultima editare:
Revin cu cateva publicatii internationale, respectiv
- " NP 100: Mariners Handbook" pe care il recomand oricui are de gand sa se aventureze in ape maritime (ca o lectura minima),
- IAMSAR - manualul IMO de cautare si salvare (nu se stie niciodata...),
- un mic manual GMDSS.

http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-0387a52040.zip

Lectura placuta!

Promit sa mai sap prin documentatia pe care o am chestii de interes in domeniu (pentru cei interesati as putea uploada si manuale mai in amanunt de manevra si constructia navei, dar ce am se axeaza in general pe nave ceva mai mari)
 
Poate esti student la Universitatea Maritima :), poti pune orice crezi ca e important, nu se stie ce anume ii trebuie vreodata cuiva.
 
Revin cu cateva publicatii internationale, respectiv
- " NP 100: Mariners Handbook" pe care il recomand oricui are de gand sa se aventureze in ape maritime (ca o lectura minima),
- IAMSAR - manualul IMO de cautare si salvare (nu se stie niciodata...),
- un mic manual GMDSS.

http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-0387a52040.zip

Lectura placuta!

Promit sa mai sap prin documentatia pe care o am chestii de interes in domeniu (pentru cei interesati as putea uploada si manuale mai in amanunt de manevra si constructia navei, dar ce am se axeaza in general pe nave ceva mai mari)

:eek:le::iupi:Bunătăţi! Încă o dată mulţumim!
 
Mai scot de la naftalina o carte de teoria si constructia navei. E putin mai dificil de parcurs fara ceva cunostinte de matematici superioare, dar e o lectura interesanta pentru cei ce vor sa proiecteze o barca.

http://s4.transfer.ro/storage/TCN_Maier-cfd1e.zip

Lectura placuta!

Cursul TCN; merci, din nou!. :D Din păcate pentru mine, o bună parte din acesta este sumeriană pură.

Pentru proiectanţii de ambarcaţiuni şi iahturi cu vele care duc lipsă de literatură de specialitate, am făcut upload cunoscutei lucrări: Principles of Yacht Design (de Eliasson şi Larsson). :skip:
 

Back
Sus