constructia unui catamaran cu vele

eu unul nu vad nici un impediment ca vrei sa-l faci din aluminiu. treaba este sa te pricepi. mai interesant era de aflat de ce ai ales proiectul asta
 
am ales cat-ul asta mic pentru ca e ceea ce cred eu ca ii trebuie unui incepator.
 
Ultima editare:
ma gandeam ca preferi catamaranul din motive de stabilitate, capacitate ...ca-ti place mai mult sa navghezi cu el,etc.....ma rog, aluminiul nu-i faimos pentru elasticitate si evident ca trebuie sa tii cont de asta cand construiesti o nava cu vele. Nu inseamna ca nu poti folosi aluminiu. Inseamna, de obicei, ca trebuie sa reproiectezi anumite componente. Este alta treaba la barcile cu motor unde nu exista decat tensiuni previzibile...ca sa spun asa. Plasticitatea metalului are avantaje dar si dezavantaje. Cu vantul nu te joci, nu-i suficient un brevet de conducator de ambarcatiuni cu motor pe care-l poate obtine oricine. Realizez ca esti incepator, sper doar ca te referi numai la faptul ca nu ai construit niciodata barci. Presupun ca ceva yachting ai facut, macar cu un optimist....windsurf, kite....whhatever. Cand ma gandesc la un catamaran mititel mie imi vine in minte hobbycat-ul care este o jucarie senzationala pe care insa nu ash lasa-o pe mana unui incepator, dimpotriva, bestia cere chiar cunostinte avansate. Habar nu am de ce m-am bagat in discutie, intentionam sa te incurajez, acum insa, realizand ca nu te cunosc deloc...ti-ash spune sa te mai gandesti. Poate sa para simplu sa navighezi cu vele si pana la un punct chiar este. Dupa punctul ala insa ai nevoie de experienta si cunostinte
 
Ca posesor, utilizator si constructor de catamaran pot sa-ti spun ca acest tip de ambarcatiune are avantajele lui dar si dezavantaje. Nu e chiar atat de usor de manevrat cum ar parea , mai ales la manevre rapide. Am avut cazuri in care a trebuit sa iau volta invers ca sa ma incadrez intr-un spatiu dat. Stabilitatea este majorul sau atu. Al meu are flotoarele din fibra si tot pare greu la 6m lungime, daramite din Al. In plus ma indoiesc sa poti ajunge la un profil corespunzator. Daca vrei sa mai fie si demontabil un astfel de catamaran va ajunge mai greu decat o barca de aceeasi lungime din Al. Fibra si lemnul au prelucrabilitatea mult mai mare si daca esti maestru in AL ma-ndoiesc ca nu vei putea ajunge la performante si in mediile aceastea. Dar , banuiesc ,macar o sa ai un catarg ca lumea :)
 
Multumesc pentru observatii.Am mai studiat problema si am decis sa-l fac din placaj+epoxi,asa cum a fost el proiectat.Din proiect,are 6,1ml cu 2,5 m latime,deci poate fi transportat pe peridoc,nu tre sa-l demontezi.Proiectantul cica ar avea,gol,680kg.
Nici cu motoare nu e usor de manevrat?
Oricum,ce vreau eu sa construiesc e un cats mititel,categorie D,numai bun pentru dunare si lacurile si barajele de pe cursul mediu al Dunarii.Apoi om vedea,dupa ce imi intru in mana.La cats-ul tau ai lucrat de pe un proiect sau l-ai gandit tu?
Multumesc!
 
Ultima editare:
Cat -ul meu are flotoarele din fibra construite peste mulajul anterior gonflabil care s-a deteriorat. Este un cat facut in Ucraina in serie deci am increderea ca e gandit anterior. Il gasesti la sectiunea vanzari ca sa vezi cum e . Marele lui avantaj este ca e transportabil pe masina si deci n necesita niciun fel de peridoc. In total cantareste vreo 70kg. I-am pus si un motor electric de 54 lbs ca sa-l ajute in contracurent pe Dunare.



Multumesc pentru observatii.Am mai studiat problema si am decis sa-l fac din placaj+epoxi,asa cum a fost el proiectat.Din proiect,are 6,1ml cu 2,5 m latime,deci poate fi transportat pe peridoc,nu tre sa-l demontezi.Proiectantul cica ar avea,gol,680kg.
Nici cu motoare nu e usor de manevrat?
Oricum,ce vreau eu sa construiesc e un cats mititel,categorie D,numai bun pentru dunare si lacurile si barajele de pe cursul mediu al Dunarii.Apoi om vedea,dupa ce imi intru in mana.La cats-ul tau ai lucrat de pe un proiect s-au lai gandit tu?
Multumesc!
 
Ma poate ajuta un coleg ,de unde as putea cumpara okoume BS1088?Cred ca in RO nu se gaseste,dar poate prin vecini....
 
Cred ca e deajuns cu ukumele pe care il gasesti la noi. Imbracarea cu rasina si fibra ca un sandwitch intr-un singur strat pe fiecare fata e deajuns mai ales pentru un catamaran care nu sta permanent in apa.
 

Back
Sus