micsorare oglinda barca

Salutare!
De curand am achizitionat o barca de tip open si acum sunt in cautare de un motor. Majoritatea motoarelor care mi-au atras atentia au lungimea cizmei 52-54 cm iar oglinda barcii mele 58 cm. Este vreo problema daca mai tai din oglinda 4-8 cm ? Mentionez ca barca este destul de usoara, maxim 150 kg, ce fel de motor s-ar potrivii si ce putere sa aiba motorul ?
 

Atașamente

  • IMG_4893.jpg
    IMG_4893.jpg
    150.4 KB · Vizualizări: 65
  • IMG_4895.jpg
    IMG_4895.jpg
    79.9 KB · Vizualizări: 62
  • IMG_4985.jpg
    IMG_4985.jpg
    139.8 KB · Vizualizări: 62
Poti taia din oglinda, sau poti gasi direct motor cu lungimea cizmei de 22,5 tzoli, adica aprox. 58 cm. Din cauza asta are barca aceasta inaltime la oglinda. Cele mai raspandite motoare cu lungimea asta a cizmei sunt Yamaha.

Daca tai oglinda, e mai complicat, fiindca nu stii in ce stare e miezul de lemn dinauntru. Daca e putrezit, e nasol fiindca nu ai pe ce sa te sprijini cu fibra pe care va trebui s-o aplici dupa taiere. Daca nu e putrezit, esti norocos, fiindca oricum zona taiata trebuie foarte bine protejata cu fibra si rasina, ca sa nu traga apa in timp.

Mai e o problema, anume ca dupa taierea oglinzii trebuie sa fii sigur ca motorul are loc suficient pentru basculare (tilt), si pentru guvernare stanga-dreapta. Au fost cazuri in trecut cand in urma taierii oglinzii a fost nevoie de taiat bancheta pupa, sau mai rau, de taiat toata rama copastiei, fiindca nu avea cursa suficienta de guvernare.

Despre puterea necesara, datele pe care ni le-ai dat sunt prea putine, e ca si cum te-as intreba cat pot sa incarc in camionul asta, pe care-l vezi in poza ;).
 
Ultima editare:
De ce sa tai ? motoare cu cizma scurta gasesti mai putine , daca micsorezi pupa te limiteaza la greutate ,motor de la 5-100 cp
 
Tocmai o poza cu oglinda nu ai pus.
E posibil sa ai o inclinatie mai mare a oglinzii. In acest caz nu ai de ce sa-ti faci probleme, merge motor cu cizma lunga (L=54-55 cm).
Cel mai bine ar fi sa masori distanta de la marginea de sus a oglinzii pana la prelungirea liniei chilei; pana formeaza ruleta cu prelungirea chilei un unghi drept.
 
multumesc frumos de raspunsuri! deci oricum ar fii motorul tot trebuie sa tai 3-4 cm din oglinda, motoarele care le-am gasit de vanzare, motoare dupa an 2006,2007, 90% au cizma 52-54. Daca oglinda are inclinatie mare este posibil sa nu mai trebuiasca sa tai ?? O sa pun si o poza cu oglinda
 
Evident ca nu va trebui sa tai oglinda....vei lua un motor care sa vina perfect.
Barca nu pare facuta in regim de amator asa ca sigur e gandita pt o mărime anume de cizma.
Masoara cum zice colegul peb5
Sporuri si succesuri :)
 

Back
Sus