motor electric va rog sfat!!

Buna ziua, va rog sa mi dati un sfat in vederea cumpararii unui motor electric(de barca pneumatica cum sant cele facute de minn kotta):
am o barca de 5,3 metri cu 2 latime, greutate totala motor + barca undeva la 600 de kg. si as vrea un motor electric pentru mici manevre si tras la mal in caz de avarie la motorul principal, mici deplasari in curent sau in aval ( schimbat loc de pescuit pe distante scurte) precizez ca la mers cu motorul electric voi scoate din apa motorul principal ca elica acestuia sa nu tina apa. Deplasarile se fac numai pe dunare in conditii normale de curent - deci nu punem in calcul extreme- super curentul de primavara cand apa e foarte mare etc..
deci astea sant datele problemei, nu am avut nici o experienta cu un motor electric ; ce ma sfatuiti?? este posibil sa nu pot deplasa barca in curent ? pot invinge curentul ? pozitia motorului este in prova sau in pupa? (in sua vad ca se poarta in prova )
multumesc!!
 
Din mica mea experienta cu motoare electrice pot spune urmatoarele: 1. motorul in prova se foloseste in general doar in timpul partidei de pescuit pentru mici manevre, pentru deplasari lungi orice motor (lasam la o parte ambarcatiuni specializate) este plasat in pupa. 2. pentru deplasari ceva mai lungi este nevoie de un motor mai puternic. Indicatii de genul 800 livre forta de impingere (o livra= 0,453 kg) sunt marketing. Motoarele au puterea indicata in wati, motoarele cele mai folosite cu tensiune de alimentare 12V au puteri intre 200-800 wati (un CP e aproximativ 750 wati). Exemplu: eu pe Razelm cu o pneumatica de 3,8m cu podina si oglinda pupa rigida, chila gonflabila, incarcatura de aproximativ 400 kg, cu un motor de 600 wati (aproximativ 0,8 CP) nu doar ca nu puteam inainta, ci eram impins inapoi de un vant de 25-30 km/h din prova practic fara curent (eram pe un lac). Abia cu un motor de 1200 wati (aproximativ 1,6 CP) ma puteam deplasa fara probleme dar, atentie are curent de 24V. 3. Problema fundamentala a motoarelor electrice (si a masinilor full electric) este autonomia si deci capacitatea acumulatorilor (asta depinde si de bugetul alocat). motorul meu de 1200 wati, 24 V consuma in sarcina maxima 50 Amperi pe ora in practic ceva mai mult caci nu merg cu el permanent turat la maximum (atentie la 24 V deci doua baterii de 12 V legate in serie). Bateriile auto sunt total nepotrivite pentru asta (electrolitul lichid le ajuta sa dea curent mare o perioada foarte scurta de timp) bateriile cu gel Deep Cyrcle sunt foarte scumpe (iar bugetul !!!) Ideal ar fi bateriile LiFeSO4 (asa numitele baterii Litiu Fier Fosfat). Asta asa, foarte pe scurt.
 
Multumesc pentru raspuns Don Basilio, deci sant slabe sanse sa pot realiza ceea ce vreau cu un motor pe 12 v(cel mai mare din gama de 12v).
 
La tine principala problema este greutatea barcii ! Evident , si gabaritul , suprafata operei vii , etc . 600 kg barca + motor , adauga si doua-trei persoane cu bagajele aferente , si te apropii usor de .... o tona ! WOW !!! Din experienta iti spun , poate doar un Torqedo sa .... miste barca putin , insa nici acesta nu se poate lupta cu Dunarea .
Cea de-a doua problema este (aproape) imposibila pozitionare a motorului in prova , atata vreme cat nu ai un suport pt el .
Pentru barca asta eu personal as opta pentru un termic de minim ( ! ) 15 cp . Si chiar cu acest 15 este putin probabil s-o glisezi . Dar asta este discutabil . Iar povestea asta cu deplasarile silentioase catre locurile de pescuit este valabila pe lacurile linistite , in niciun caz pe Dunare .
In fine , asta-i doar parerea mea . Sunt sigur ca vei primi multe raspunsuri pertinente .
 
S-a rezolvat problema ? Sunt curios deoarece, am o barca care are cam aceeasi greutate ca cea din topic si sunt si eu interesat de un motor electric, tot pentru mici manevre pe Dunare si in Delta. Barca mea este prevazuta cu o inaltatura din constructie, in prova, speciala pentru motor electric.
 
Eu am un motor electric Yamaha M12. Este cel mai mic din motoarele electrice ce functioneaza la 12v, are 30lb. Il am pozitionat la pupa langa motorul termic. Barca este o Laguna 535 care cu trei persoane pe lacuri motorul electric o misca destul de bine. Poti sa pescuiesti la spining fara rame foarte bine. Daca vantul sufla tare sau pe Dunare cand curentul este mare o misca dar mai greu. Eu il folosesc la pescuit pe lacuri, pe Dunare la clonc si spining si sunt multumit de el. Unul de putere mai mare M18,M20 banuiesc ca ar fi mult mai bun. Motorul este Yamaha dar pe menghina scrie Minn Kota.
 
Eu am un motor electric Yamaha M12. Este cel mai mic din motoarele electrice ce functioneaza la 12v, are 30lb. Il am pozitionat la pupa langa motorul termic. Barca este o Laguna 535 care cu trei persoane pe lacuri motorul electric o misca destul de bine. Poti sa pescuiesti la spining fara rame foarte bine. Daca vantul sufla tare sau pe Dunare cand curentul este mare o misca dar mai greu. Eu il folosesc la pescuit pe lacuri, pe Dunare la clonc si spining si sunt multumit de el. Unul de putere mai mare M18,M20 banuiesc ca ar fi mult mai bun. Motorul este Yamaha dar pe menghina scrie Minn Kota.

Super. Multumesc de raspuns. Fire intinse !
 

Back
Sus