Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Topic: Hartă locuri de lansare

Default Hartă locuri de lansare

Salutare! M-am gāndit acum ceva vreme că ar fi utilă o hartă pe care să fie centralizate locuri bune pentru lansarea la apă a caiacelor.
    Am făcut harta şi deja mai multi pasionaţi au adăugat peste 100 locaţii. Vă invit şi pe voi să adăugaţi locurile pe care le folosiţi pentru plecări īn ture.
    Oricine poate edita sau copia harta şi poate exporta toate punctele īn format kml.

HARTĂ LOCURI DE LANSARE

Atentie: Nu este vorba de localizări generale de genul unui punct īn mijlocul lacului Paltinu ci de puncte cāt mai precis poziţionate (şi preferabil verificate) din care caiacul să poată fi lansat uşor la apă. La descriere puteţi adăuga informaţii suplimentare despre locaţie, acces, etc.

Pentru adăugarea unei locaţii folosiţi butonul "Add marker".
    Last edited by Radu Iordache; 19 Jan 2017 at 12:06 AM.

Quote Originally Posted by Radu Iordache View Post
    Salutare! M-am gāndit acum ceva vreme că ar fi utilă o hartă pe care să fie centralizate locuri bune pentru lansarea la apă a caiacelor.
    Am făcut harta şi deja mai multi pasionaţi au adăugat peste 100 locaţii. Vă invit şi pe voi să adăugaţi locurile pe care le folosiţi pentru plecări īn ture.
    Oricine poate edita sau copia harta şi poate exporta toate punctele īn format kml.

HARTĂ LOCURI DE LANSARE

Atentie: Nu este vorba de localizări generale de genul unui punct īn mijlocul lacului Paltinu ci de puncte cāt mai precis poziţionate (şi preferabil verificate) din care caiacul să poată fi lansat uşor la apă. La descriere puteţi adăuga informaţii suplimentare despre locaţie, acces, etc.

Foarte interesant demersul. Am sa incerc sa adaug cate ceva din ceea ce cunosc.

Prea tare initiativa, am sa adaug si eu cand ajung acasa.
    Distribuitor national de piese pentru motor barca si accesorii nautice: 0755.863.100

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    244

Quote Originally Posted by Radu Iordache View Post
    Unde-i butonul acesta? Voiam sa adaug ca punct de lansare, pe Snagov, pontonul din Ciofliceni - Ilfov, fosta Capitanie Snagov: din Buc., DN1 la dreapta spre Snagov, in Ciofliceni la stanga pe str. Vlad Tepes apoi la dreapta pe str. Bisericii pana la biserica (cimitir) apoi la stanga pana la lac. Este vis a vis de satul Izvorani, comuna Ciolpani. Este asfalt pana la ponton. Si in Izvorani este un loc comod de lansare: din Bucuresti DN1 pana in Ciolpani, intersectia Manastirea Țiganesti - Izvorani, la dreapta spre Izvorani, dupa intrarea in sat, drept inainte pana la lac. Drumul este asfaltat pana la lac.

Quote Originally Posted by Thor View Post
    Unde-i butonul acesta?
    Trebuie sa ai cont Google (adresa @gmail.com) si sa te loghezi.
    Cand se deschide harta vei gasi pe coloana din stanga butonul Editati.
    Dupa ce dai click pe el apar cateva optiuni printre care si Adaugati marcator.
    Succes!

Bine ar fi daca am pozitiona si locuri de lansare a barcilor, existand posibilitatea de a alege alt format de marker si de a scrie cateva consideratii despre pozitia respectiva. Din cate stiu pot fi atasate si fotografii.

LE Am marcat marina din Makri, Grecia, cu titlu de exemplu (o fotografie si o scurta descriere).
    Last edited by cristizz; 20 Jan 2017 at 08:19 AM.

6.  

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    244

Quote Originally Posted by cristizz View Post
    Trebuie sa ai cont Google (adresa @gmail.com) si sa te loghezi.
    Cand se deschide harta vei gasi pe coloana din stanga butonul Editati.
    Dupa ce dai click pe el apar cateva optiuni printre care si Adaugati marcator.
    Succes!

Multumesc, este clar! Daca nu le pune altcineva, nu vor apare pe harta.

Initiativa este mai mult decat binevenita si merita imbunatatita. Fiecarui marcator i se asociaza o eticheta (un camp text) in care sugerez ca cel ce aplica marcatorul sa specifice si alte informatii conexe, cum ar fi, de exemplu, posibilitati de a parca masina, taxe (in cazul in care se percep, de exemplu in porturi sau marine) etc.
    Life in colour!

salutare,
    am adaugat 2 locuri de lansare a barcilor la apa in zona Nikiti ( Sithonia )
    si doua locuri de dat barca la apa pe Golovita ( zona Lunca ).

https://www.google.com/maps/d/edit?m...096025773&z=10

p.s. d-nilor pt mai multe informatii, pe cei care pun "puncte" pe harta, ii rog, nu e greu, sa le si editeze cu locatia si cateva info utile despre "calitatea" terenului .
    No Whistling on Board.
    Mariners have long held the belief that whistling or singing into the wind will "whistle up a storm".
    InDaKat
    KingFisher

Senior Member
    Locația
    Bucuresti / Galati
    Posturi
    159

Ar fi interesant daca ai mai adauga cateva optiuni de iconite, de exemplu locuri de dat la apa ambarcatiuni cu peridoc...

Senior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    103

Am mai pus si eu cateva relativ aproape de Bucuresti: Gostinu, pe Dunare, Ulmu, pe Mostistea.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Locuri de dat barca la apa
    de ciby īn topicul Dunăre şi Delta Dunării
    Răspunsuri: 72
    Ultimul post: 9 Oct 2017, 12:56 PM
  2. Dunavat-Locuri speciale
    de livium īn topicul Dunăre şi Delta Dunării
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 13 Jan 2014, 06:33 PM
  3. Locuri de pescuit
    de gabytzu īn topicul Dunăre şi Delta Dunării