Hartă locuri de lansare

Salutare! M-am gândit acum ceva vreme că ar fi utilă o hartă pe care să fie centralizate locuri bune pentru lansarea la apă a caiacelor.
Am făcut harta şi deja mai multi pasionaţi au adăugat peste 100 locaţii. Vă invit şi pe voi să adăugaţi locurile pe care le folosiţi pentru plecări în ture.
Oricine poate edita sau copia harta şi poate exporta toate punctele în format kml.

HARTĂ LOCURI DE LANSARE

Atentie: Nu este vorba de localizări generale de genul unui punct în mijlocul lacului Paltinu ci de puncte cât mai precis poziţionate (şi preferabil verificate) din care caiacul să poată fi lansat uşor la apă. La descriere puteţi adăuga informaţii suplimentare despre locaţie, acces, etc.

Pentru adăugarea unei locaţii folosiţi butonul "Add marker".
 
Ultima editare:
Salutare! M-am gândit acum ceva vreme că ar fi utilă o hartă pe care să fie centralizate locuri bune pentru lansarea la apă a caiacelor.
Am făcut harta şi deja mai multi pasionaţi au adăugat peste 100 locaţii. Vă invit şi pe voi să adăugaţi locurile pe care le folosiţi pentru plecări în ture.
Oricine poate edita sau copia harta şi poate exporta toate punctele în format kml.

HARTĂ LOCURI DE LANSARE

Atentie: Nu este vorba de localizări generale de genul unui punct în mijlocul lacului Paltinu ci de puncte cât mai precis poziţionate (şi preferabil verificate) din care caiacul să poată fi lansat uşor la apă. La descriere puteţi adăuga informaţii suplimentare despre locaţie, acces, etc.

Pentru adăugarea unei locaţii folosiţi butonul "Add marker".

Foarte interesant demersul. Am sa incerc sa adaug cate ceva din ceea ce cunosc.
 
Pentru adăugarea unei locaţii folosiţi butonul "Add marker".

Unde-i butonul acesta? Voiam sa adaug ca punct de lansare, pe Snagov, pontonul din Ciofliceni - Ilfov, fosta Capitanie Snagov: din Buc., DN1 la dreapta spre Snagov, in Ciofliceni la stanga pe str. Vlad Tepes apoi la dreapta pe str. Bisericii pana la biserica (cimitir) apoi la stanga pana la lac. Este vis a vis de satul Izvorani, comuna Ciolpani. Este asfalt pana la ponton. Si in Izvorani este un loc comod de lansare: din Bucuresti DN1 pana in Ciolpani, intersectia Manastirea Țiganesti - Izvorani, la dreapta spre Izvorani, dupa intrarea in sat, drept inainte pana la lac. Drumul este asfaltat pana la lac.
 
Unde-i butonul acesta?

Trebuie sa ai cont Google (adresa @gmail.com) si sa te loghezi.
Cand se deschide harta vei gasi pe coloana din stanga butonul Editati.
Dupa ce dai click pe el apar cateva optiuni printre care si Adaugati marcator.
Succes!

Bine ar fi daca am pozitiona si locuri de lansare a barcilor, existand posibilitatea de a alege alt format de marker si de a scrie cateva consideratii despre pozitia respectiva. Din cate stiu pot fi atasate si fotografii.

LE Am marcat marina din Makri, Grecia, cu titlu de exemplu (o fotografie si o scurta descriere).
 
Ultima editare:
Trebuie sa ai cont Google (adresa @gmail.com) si sa te loghezi.
Cand se deschide harta vei gasi pe coloana din stanga butonul Editati.
Dupa ce dai click pe el apar cateva optiuni printre care si Adaugati marcator.
Succes!


Multumesc, este clar! Daca nu le pune altcineva, nu vor apare pe harta.
 
Initiativa este mai mult decat binevenita si merita imbunatatita. Fiecarui marcator i se asociaza o eticheta (un camp text) in care sugerez ca cel ce aplica marcatorul sa specifice si alte informatii conexe, cum ar fi, de exemplu, posibilitati de a parca masina, taxe (in cazul in care se percep, de exemplu in porturi sau marine) etc.
 
Ar fi interesant daca ai mai adauga cateva optiuni de iconite, de exemplu locuri de dat la apa ambarcatiuni cu peridoc...
 
Harta a ajuns la 177 locuri de lansare. Multumesc tuturor celor care au contribuit si reamintesc ca puteti face export KML cu toate punctele. Orice noi locuri sunt binevenite.
 
Cel putin laudabila initiativa si cat se poate de utila. In cazul apelor curgatoare ar fi de asemenea de mare folos specificarea gradului de dificultate precum si punctul terminus recomandat.
 
Am mai adaugat 2 locuri de lansare. Unul langa santierul naval Tulcea, pentru plecare spre Somova - Parches.
Celalalt langa cetatea Histria, pentru plecare spre Canalul Edighiol.
 
Multumesc frumos pentru initiativa, este foarte folositoare. Abia astept sa fac cateva trasee prin jurul Brasovului si sa aduc si eu contributia mea la harta. Numai bine.
 
Salutare !
O intrebare putin offtopic de la un incepator: pe care categorii de luciu de apa este permis legal accesul cu ambarcatiuni de agrement si pe care nu?
Eu sunt din Tg-Jiu, iar la noi in zona inafara de cursul normal al raurilor avem multe lacuri de acumulare, lacuri/balti de deversare si drenaj plus ceva canale si lacuri artificiale.
Cautand pozitii bune pentru lansare la apa mi-Au ridicat problema aste niste localnici, in special legat de lacurile de acumulare.
Multumesc !
 

Back
Sus