Dacă e ianuarie, e croazieră

Daca tot ati fost in Neos Marmaras nu ai pus o poza si cu barcuta mea ..asa de control sa vad ce mai face... :)
 
ANN

Era bine, merci.

P1226665.jpg


P1226666.jpg
 
am trecut golful si canalul Korinth, am ajuns la Chalkis unde s-a oprit motoul sub podul mare. rezolat. asteptam vreme acceptabila
 
În ziua a șasea observ că ați navigat cu motor și foc, după care doar motor. probabil vântul devenise de neutilizat pentru direcția voastră (cum văd în poza 11). Deși după imagine aveați vânt de pupa.
E o perioadă cu vânturi tari, nu știu dacă voi ați ales-o, sau Constantin :) . Cert e că marea calmă nu crează oameni tari, ci tocmai astfel de pasaje nărăvașe.
Acum 12 ore, Constantin transmitea din zona Prokopion :
”2032 LT
38 39,15 N
023 23,7 E
COG 300
SOG 4,5 kn
Vant NE 25 kn, gusts 30+
Swell 1 metru
Ce o fi la nord de insula? ”

Așadar în continuare vânt tare și suspans.
Una peste alta, distracția nautică a început anul acesta, din timp :)
 
În ziua a șasea observ că ați navigat cu motor și foc, după care doar motor. probabil vântul devenise de neutilizat pentru direcția voastră (cum văd în poza 11). Deși după imagine aveați vânt de pupa.
E o perioadă cu vânturi tari, nu știu dacă voi ați ales-o, sau Constantin :) . Cert e că marea calmă nu crează oameni tari, ci tocmai astfel de pasaje nărăvașe.

Am navigat cu foc si cu motor cât timp am fost în umbra insulelor Skopelos si Skiatos, însă între Skiatos și continent era un culoar neprotejat, cu furtună de gradul 6-7. Se vede in imagini, cu tot bimini eram uzi leoarcă, aveam parte de rafale la care pilotul automat nu făcea față și în aceste condiții skipperul a cerul strângerea focului.
Cât despre perioada aleasă... sunt acele zile gri când acasă te urci pe pereți de plictiseală.

Una peste alta, distracția nautică a început anul acesta, din timp :)

Sperăm într-o continuare pe măsură :)
 
E o perioadă cu vânturi tari, nu știu dacă voi ați ales-o, sau Constantin :) . Cert e că marea calmă nu crează oameni tari, ci tocmai astfel de pasaje nărăvașe.

Iată cum vede Constantin aceste ture de iarnă ( http://www.scoala-nautica.ro/despre-tura-din-20-ianuarie/ )
„De cativa ani, in ianuarie, organizam cate o tura ce poate fi incadrata fie la “aventura pe mare”, fie la “miles building”.

Este vorba despre ture ceva mai lungi, de cate 500-1500 de mile marine, in conditii de iarna. Asta presupune, pe langa frig, si mare mai agitata, vant mai puternic, valuri mai mari. Nu seamana cu turele din sezon, cu soare, plaja, inghetata in insule, etc. Sunt ture de anduranta, cu navigatie non-stop de mai multe zile, ture ce presupun organizare mai complexa, crew management, meteorelogie si whether forecast, cunostinte despre alimentatie si imbracaminte, alegerea rutelor si manevra velelor. Se dobandesc multe cunostinte, acelea care pot transforma un Skipper de vacanta in unul profesionist. Cei care participa la acest gen de marsuri pot, ulterior, sa face livrari de nave.

Mereu, in aceste ture, am incercat sa inbin grupurile astfel incat sa contina un numar de oameni cu experienta, alaturi de unul sau doi aflati la inceputuri pe mare, dar cu experienta in expeditii terestre care presupun conditii mai deosebite.

Anul acesta tura va incepe de la Salonic, Grecia, si ne va duce in Insulele Eoliene din Italia. Vom trece prin Canalul Corint, vom traversa dus-intors Marea Ionica si Stramtoarea Messina. Estimam o durata de circa 16 zile.”
 
Am ajuns din nou in Skyathos. Asteptam o fereastra de vreme buna. Suntem la cheu la fel CA in Skopelos. Amanunte cu in net mai bun, acasa.
 
Am si eu o rugaminte: sa incerce cineva sa traseze un "time line" al acestei povesti, pentru ca nu mai inteleg nimic. Crocodilu' abia a trecut de Skiathos, Vasile deja s-a intors (de unde?), etc. Am inteles ca pe facebook e o poveste ceva mai inchegata, dar pentru cei care nu au asa ceva (sper ca nu sint singurul :) ) si citesc numai forum(-urile) e foarte greu de pus lucrurile cap la cap...

PS Bancurile si pozele sint destul de bune... :)
 
Am si eu o rugaminte: sa incerce cineva sa traseze un "time line" al acestei povesti, pentru ca nu mai inteleg nimic. Crocodilu' abia a trecut de Skiathos, Vasile deja s-a intors (de unde?), etc. Am inteles ca pe facebook e o poveste ceva mai inchegata, dar pentru cei care nu au asa ceva (sper ca nu sint singurul :) ) si citesc numai forum(-urile) e foarte greu de pus lucrurile cap la cap...

PS Bancurile si pozele sint destul de bune... :)

Ai dreptate. Am încercat să repar trecând reluarea cronologică a poveștii în topicul „Marinari pe submarin”, acest topic rămânând pentru relatări „la cald”, „în timp real”.
 
Traseu: Salonic, Neos Marmaras, Skopelos, Chalkis, Pireu, Korinth, Patras, Roccela Monica (Italia), intoarcere Patras, Korinth, Pireu, Chalkis, Skyathos (azi 13.02 suntem in Skyathos)
 
Am si eu o rugaminte: sa incerce cineva sa traseze un "time line" al acestei povesti, pentru ca nu mai inteleg nimic. Crocodilu' abia a trecut de Skiathos, Vasile deja s-a intors (de unde?), etc. Am inteles ca pe facebook e o poveste ceva mai inchegata, dar pentru cei care nu au asa ceva (sper ca nu sint singurul :) ) si citesc numai forum(-urile) e foarte greu de pus lucrurile cap la cap...

PS Bancurile si pozele sint destul de bune... :)

Nicule, e simplu. Crocodilul s-a întors dintr-un punct al călătoriei și relatează povestea de la început, iar Vasile a rămas în continuare pe barcă și relatează de la fața locului, din vicisitudinile meteorologice, precum Cătălin Radu Tănase :D
 
Vestea bună

Yachtul Nereida, cu echipaj românesc a ajuns din nou în portul Salonic după 24 de zile in care a parcurs in conditii de iarna 1700 mile marine! Felicitări Constantin, Vasile, Vali și Fănel (de la stânga la dreapta în poză)!


16684278_751266858371359_749326610571255605_n.jpg
 
Ultima editare:
Dragi prieteni reali si virtuali (uneori au ambele calitati) imi cer scuze pentru indelungata absenta dar am fost putin plecat intr-o croaziera marina pe traseul: Salonic, Neos Marmaras, Skopelos, Chalkis, Pireu, Korinth, Patras, Roccela Ionica (Italia), intoarcere Patras, Korinth, Pireu, Chalkis, Skyathos, Salonic. Peste 2500 km pe mare, 24 de zile de navigatie. O reala recunostinta coechipierilor mei a caror contributie la reusita croazierei o depaseste cu mult pe a mea. Voi reveni cu amanunte si fotografii.
 
plecarea

Incepem cu pregatiri serioase pentru un asemenea drum. Pe mare trebuie sa lupti cu toate mijloacele contra deshidratarii. (In Salonic, foto Kiru). Ne intalnim cu prietenul nostru Nikos apoi probam velele in port, in port, in stationare. Dezertarea mea de la asemenea activitate (eram scufundat intr-o meditatie profunda, concentrata asupra relatiei dintre ironia socratica si logica aristotelica) atrage dulci si duioase mangaieri verbale din partea lui Constantin. Cred ca trebuie initiat in propedeutica metafizica. Asadar, Plecat-am sapte din Salonic/Si capitanul opt/Si nu-i era zau, nimanui/Gandul la porumb copt./Voiosi ca pescarusii/Ce zboara peste mare/Aveam visuri in cap/Si aripi la picioare.
 

Atașamente

  • pentru hidratare.jpg
    pentru hidratare.jpg
    56.2 KB · Vizualizări: 40
  • intalnirea cu nikos.jpg
    intalnirea cu nikos.jpg
    61.4 KB · Vizualizări: 36
  • echipajul initial.jpg
    echipajul initial.jpg
    98.6 KB · Vizualizări: 37
  • cu spatele in vant.jpg
    cu spatele in vant.jpg
    57.5 KB · Vizualizări: 40
  • proba vele.jpg
    proba vele.jpg
    73.3 KB · Vizualizări: 34
  • proba vele 2.jpg
    proba vele 2.jpg
    62.6 KB · Vizualizări: 33
  • plecarea.jpg
    plecarea.jpg
    50 KB · Vizualizări: 34
  • la revedere salonic.jpg
    la revedere salonic.jpg
    49.4 KB · Vizualizări: 33
  • toate panzele sus.jpg
    toate panzele sus.jpg
    43 KB · Vizualizări: 31
  • in mars.jpg
    in mars.jpg
    73.7 KB · Vizualizări: 30
Nicule, e simplu. Crocodilul s-a întors dintr-un punct al călătoriei și relatează povestea de la început, iar Vasile a rămas în continuare pe barcă și relatează de la fața locului, din vicisitudinile meteorologice, precum Cătălin Radu Tănase :D

Iata ca nu e chiar asa, meandrele concretului ne-au adus din nou in Salonic, dar nu la sosire, ci la plecare... Devine din ce in ce mai pasionant! :)
 
Incepem cu pregatiri serioase pentru un asemenea drum. Pe mare trebuie sa lupti cu toate mijloacele contra deshidratarii. (In Salonic, foto Kiru). Ne intalnim cu prietenul nostru Nikos apoi probam velele in port, in port, in stationare. Dezertarea mea de la asemenea activitate (eram scufundat intr-o meditatie profunda, concentrata asupra relatiei dintre ironia socratica si logica aristotelica) atrage dulci si duioase mangaieri verbale din partea lui Constantin. Cred ca trebuie initiat in propedeutica metafizica. Asadar, Plecat-am sapte din Salonic/Si capitanul opt/Si nu-i era zau, nimanui/Gandul la porumb copt./Voiosi ca pescarusii/Ce zboara peste mare/Aveam visuri in cap/Si aripi la picioare.

Îmi dau seama ce voioșie îi stârnește lui Constantin, meditația filozofică în pregătirile plecării :) . Aș putea completa versurile tale de final, astfel:
”Voios ca pescărușul
Ce zboară peste mare,
Aveai visuri în cap
Și-n fund, bocancul tare!”
:)

P.S.
Apreciez gimnastica cervicală pe care mi-ai administrat-o de dimineață, cu pozele expuse. Dar la două culcate pe stânga, trebuie să pui și două culcate pe dreapta, altfel nu e corect exercițiul :)
 

Back
Sus