Caut echipaj - Vlissingen - Bordeaux - vara 2017

Ceau
Dupa 3 ani in Olanda e vremea sa mut barca in Mediterana (din cauza vremii olandeze in principal).

Cu echipaj (si carturi) e mult mai rapid drumul decat de unul singur, asa ca cine e doritor de o tura pe Canalul Manecii si / sau Golful Biscay pls let me know.
Itinerariul e cam asa:
1 - Vlissingen (Sudul Olandei) --> Brest (7-8 zile), probabil cu o escala pe drum (Cherbourg, Guernsey, etc)
2 - Brest --> Bordeaux (5-6 zile), probabil cu o escala pe drum

Planificarea e flexibila - Mai - August anul acesta.
Barca e un Dufour Arpege 30 - https://svteddy.wordpress.com/

Cine e interesat please ping me
Numai bine
Adi
 
Ceau
Dupa 3 ani in Olanda e vremea sa mut barca in Mediterana (din cauza vremii olandeze in principal).

Cu echipaj (si carturi) e mult mai rapid drumul decat de unul singur, asa ca cine e doritor de o tura pe Canalul Manecii si / sau Golful Biscay pls let me know.
Itinerariul e cam asa:
1 - Vlissingen (Sudul Olandei) --> Brest (7-8 zile), probabil cu o escala pe drum (Cherbourg, Guernsey, etc)
2 - Brest --> Bordeaux (5-6 zile), probabil cu o escala pe drum

Planificarea e flexibila - Mai - August anul acesta.
Barca e un Dufour Arpege 30 - https://svteddy.wordpress.com/

Cine e interesat please ping me
Numai bine
Adi
Nimic, nimic? Ceva info actualizate?

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Sebba, de ce n-ai trimis PM initiatorului topicului? O oportunitate ca asta e imediat speculata de pasionati, a primit mesaje buluc, cred ca nu mai stie cum sa scape de ei :)
 
Păi mă așteptam să actualizeze situația proiectului...
Nu e bai mare daca nu mai e de actualitate, dar să știm și noi!
:)

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
nu cred ca sunt asa multi pasionati de calatorii lungi (vazute ca incomode) nu e o plimbare in Grecia printre insule, cu etape de 10-20 Nm. eu am fost in vara lui 2015 in Olanda pt a fi in echipajul cuiva care cumparase o barca si, desi daduse anunturi pe probarca si pe olx eu am fost singurul (din toata tara) care am facut pasul.
 
Pai daca asa stau lucrurile, initiatorul topicului de ce nu are niciun feedback? Dincolo de asta, eu nu prea pricep cum pleci dintr-un port din Olanda cu destinatia Bordeaux si sa spui ca-ti aduci barca la Mediterana?
 
Am vorbit cu OP la momentul respectiv. Rămăsese că ne întâlnim când revine în RO, pentru a vedea dacă ne-am suporta la o adică. I-am mai scris dar nu mi-a răspuns, văd că nici pe forum nu a mai intrat. O să văd/ vedem dacă se mai întâmplă ceva.

Barca se poate muta pe apă, Franţa, Spania şi încet încet ajunge şi în Mediterană :) Mai există şi varianta canalelor, dar pentru un velier este mai complicat din cauza catargului coborât, de obicei nu ai loc să te mişti de el.
 
Ceau
Multumesc la toata lumea pt interesul exprimat - da, inchid lista acuma, cel putin "virtual" - nu stiu cum s-o inchid pe bune :)
Am gasit echipaj, plecarea e pe 4-5 iulie, sper sa ajungem pe 11-12 iulie.
De la Bordeaux se poate ajunge lejer la Mediterana pe canale prin Franta, singurul impediment fiind pescajul barcii, dar a mea ar trebui sa fie ok.
Scuze ca nu am mai fost activ pe forum, am avut destul de multe de pregatit la barca. Ultimul lucru a fost sa instalez un transponder AIS - puteti urmari progresul aici https://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:5040263/mmsi:244700472/vessel:SABETH
Inca odata mersi de interes, si sper sa mergem impreuna la anul prin Mediterana, unde intr-adevar este mult mai usor de navigat comparativ cu traseul de anul acesta (Marea Nordului, Canalul Manecii si Goflul Biscay).
Numai bine

Întrebarea este dacă va fi închisă vreodată?
 
E bine că ne-ai lămurit, mulțumim oricum pentru oportunitate.

Vânt bun să aveți și lipsă la incidente

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 

Back
Sus