proprietate in delta

Mie asta cu investitia intr-un teren in delta nu mi se pare ok in ideea vehiculata pe net de catre diverse siteuri ca in 30 de ani se topesc ghetarii,dispar câteva orase,etc,e clar ca si delta noastra se va retrage

În plus de asta în intervalul ăsta e foarte posibil să și murim, lucru care taie complet cheful de a cumpăra teren în Deltă :)

Haideți băieți, să nu stricăm topicul omului, cu umor deprimist :)
 
Va salut. Imi permit sa-mi spun si eu punctul de vedere referitor la unele probleme discutate aici. Cele pe care le-am observat sau cu care m-am confruntat. Daca vrei sa-ti cumperi teren in delta, nu te sfatuiesc sa il iei din anunturi de mica publicitate, ci stand in gazda la vreun localnic. Caruia sa nu-i spui cand te cazezi la el pentru ce ai venit, ci dupa ce v-ati imprietenit. Diferenta este in a fi tratat ca un turist sau ca o cunostinta. Asta-i constatata pe proprie piele. Am plecat sa-mi cumpar casa in Jurilovca, si am ajuns sa-mi inchiriez teren in Sulina. De la statul roman, pont pe care l-am aflat de la gazda mea, dupa ce m-am imprietenit cu ea. Intre timp, am mai aflat sporadic si alte ponturi, care nu se compara cu ce este listat pe mica publicitate, daca ar fi sa-mi cumpar ceva. Dar pe tine nu te intereseaza Sulina, sau Sf. Referitor la preturi, preturile reale aici NU s-au apreciat, as putea sa spun ca din contra. Satele se depopuleaza, cei ce cumpara de obicei sunt cei de pe continent, dar nu vad o mare invazie de cumparatori. Incalzirea se face cu lemne aici, este un afacerist local care toata vara aduce barje (cabare) cu lemne pe care le vinde localnicilor, la metru, ca in multe alte locuri din tara. Aceasi situatie e probabil si la Sf. Pe chilia veche drumul s-a refacut, este destul de bun pana la Pardina, pietruit, la iesire din pardina drumul paraseste digul si o ia printre exploatatiile agricole. Pe bratul Sulina, pana la Partizani iarasi drumul este bun pietruit, dar mai incolo pana la Gorgova doar pe uscat si cu masina cu garda inalta, preferabil de teren. Acum casa sau rulota, chirie sau proprietate, astea dpmdv intra in ecuatie cu cate zile pe an vrei sa petreci acolo. Am vazut multe investitii incepute si neterminate, bani blocati dampulea, nu neaparat fabuloase, dar na, planurile si prioritatile oamenilor se schimba. Fii chibzuit, nu considera ca daca hoinaresti o luna, doua in primavara e timp pierdut, ci ca sunt cunostinte pe care le castigi si care iti vor folosi. Spor!!
 
cu toate ca, Florio, cand aud de proprietate in delta, eu cam la asta ma gandesc. ca ganditul e moca... e pichetul de graniceri parasit de la casla vadanei.
 

Atașamente

  • sulina 22 iulie 2016 sulina 075.jpg
    sulina 22 iulie 2016 sulina 075.jpg
    47.1 KB · Vizualizări: 82
  • sulina 2 august 2016 sulina 045.jpg
    sulina 2 august 2016 sulina 045.jpg
    36.6 KB · Vizualizări: 72
  • NNN.jpg
    NNN.jpg
    51.1 KB · Vizualizări: 75
  • sulina 25 septembrie 2016 sulina 198.jpg
    sulina 25 septembrie 2016 sulina 198.jpg
    75.7 KB · Vizualizări: 73
Ultima editare:
Caline,
Ca unul care a petrecut ceva timp prin delta, nu te sfatuiesc la asa ceva- desi e foarte tentanta solitudinea! E izolat, n-are vecinatati si nu poate fi pazita / asigurata corespunzator, daca intelegi ce vreau sa spun.
Ca sa iei ceva e musai sa ai un vecin apropiat pe care sa-l platesti, cat de cat sa-ti aiba grija de casa, iar acest lucru trebuie sa fie cunoscut in zona. In alta ordine de idei, acolo proprietatile au foarte mult teren in jurul locuintelor.
Daca vrei sa-ti faci gradina si/sau sa cultivi ceva e foarte OK dar daca te duci in vacanta nu prea merita.
Eu personal stiu o singura situatie de success cu o proprietate cumparata de un grup de prieteni care si-au facut o mare sala de mese cu bucatarie si camera individuale cu bai. Au angajat o familie care locuieste in casa veche pastrata acolo si au grija de toate acaretele.
Pe de alta parte o proprietate te leaga de un loc anume si te misti pe o raza X in jurul lui. Iti limiteaza libertatea de miscare ceea ce in pescuit de exemplu nu este de dorit.
Toate cele bune!
 
cu toate ca, Florio, cand aud de proprietate in delta, eu cam la asta ma gandesc. ca ganditul e moca... e pichetul de graniceri parasit de la casla vadanei.

De aceea iubesc nordul litoralului românesc. E o ultimă frontieră neatinsă de blestemul civilizației. Pare că natura e peste încercările umane de a o marca. Și mă bucur că există acea zonă.
Nu suport aglomerația viermiformă a sudului, clădirile înfipte în nisipul plajelor, cocoțate una peste alta, oamenii pășind seara în lungi șiruri înghesuite, cu ochii la tarabe ori magazine.
Nordul, prin inaccesibilitatea auto, a rămas și rămâne o bucată de natură sălbatică, în care mai găsești încercări eșuate, sub forma unor ruine sablate de nisipuri și cucerite de paianjeni.
Mărturii vizibile că omul e doar trecător pe acolo.
 
dragi prieteni, iaca mai crosetam si noi cate-o snoava, pana ne lasam in balta. e doar subiect de poveste pentru neadaptati. pe langa pret de achizitie, zicem un 20-40k, conacul ar mai necesita vreo 100-150K pentru renovare. nici un fel de utilitati. iar locul e clar necomercial, din fericire. alte proprietati de gen au fost concesionate si au avut ca si conditie interdictie de a desfasura activitati turistice. probabil asta este unul dintre motivele pentru care e inca parasit. ca si idee de folosinta, poate si achizitie, clar poate deservi cateva familii, cel putin 5 in acelasi timp, avand aproxim 450-500mp. genul de om care ar contribui-achizitiona acest gen de proprietate, dupa parerea mea, nu ar avea nici o problema sa petreaca o luna-doua in miez de iarna aici, prin rotatie, sau impreuna cu prieteni de felul lui. l-am provocat un pic la povesti pe florio, stiind ca izolat si greu accesibil nu suna a dezavantaj nici pentru el. nu am nici ganduri, nici posibilitati, atat ca mi-ar placea sa-l stiu al vreunui grup de nebuni frumosi, pe la care sa trec sa ciocnim o bere. caci trec de vreo cateva ori pa an pe-acolo. o alta posibilitate, mai apropiata de realitatea romaneasca este sa vad aterizand elicoptere, gard pana la mare, badigarzi care sa-ti spuna ca nu mai poti trece nici macar pe plaja, cefe late ochi albastri. om vedea. de prin barfe am auzit ca "i se face cadastru" pentru a fi scos la licitatie.
 
dragi prieteni, iaca mai crosetam si noi cate-o snoava, pana ne lasam in balta. e doar subiect de poveste pentru neadaptati. pe langa pret de achizitie, zicem un 20-40k, conacul ar mai necesita vreo 100-150K pentru renovare. nici un fel de utilitati. iar locul e clar necomercial, din fericire. alte proprietati de gen au fost concesionate si au avut ca si conditie interdictie de a desfasura activitati turistice. probabil asta este unul dintre motivele pentru care e inca parasit. ca si idee de folosinta, poate si achizitie, clar poate deservi cateva familii, cel putin 5 in acelasi timp, avand aproxim 450-500mp. genul de om care ar contribui-achizitiona acest gen de proprietate, dupa parerea mea, nu ar avea nici o problema sa petreaca o luna-doua in miez de iarna aici, prin rotatie, sau impreuna cu prieteni de felul lui. l-am provocat un pic la povesti pe florio, stiind ca izolat si greu accesibil nu suna a dezavantaj nici pentru el. nu am nici ganduri, nici posibilitati, atat ca mi-ar placea sa-l stiu al vreunui grup de nebuni frumosi, pe la care sa trec sa ciocnim o bere. caci trec de vreo cateva ori pa an pe-acolo. o alta posibilitate, mai apropiata de realitatea romaneasca este sa vad aterizand elicoptere, gard pana la mare, badigarzi care sa-ti spuna ca nu mai poti trece nici macar pe plaja, cefe late ochi albastri. om vedea. de prin barfe am auzit ca "i se face cadastru" pentru a fi scos la licitatie.

Căline, eu sunt pe modelul zicalei ”călătorului îi șade bine cu drumul” :) Astă iarnă, între Crăciun și Revelion, eram cu caiacul și cortul, pe o insulă a Dunării.
Marea mea suferință hibernală nu este frigul, ci bezna.
De aceea, o să ne întâlnim bucuroși prin pustietăți, și-o să facem iarna să arate-a vară. Doar că nu mă pot lega de un loc, felul meu e a călători.
Iar dacă voi considera că e cazul să cumpăr o proprietate, aceea va fi la latitudini mai mici decât țara noastră :) .
Până atunci, primul pas substanțial e să trec de la barca mea de 26 de picioare, la una de 40.
 
Salut!

Eu sunt unul din cei care nu numai ca s-au gindit, ba chiar au facut-o. Mie mi-a schimbat complet viata casa pe care am cumparat-o in Jurilovca in urma cu zece ani. De la traiul in Bucuresti cu doua slujbe, am trecut la 9 luni pe an de stat in delta unde-mi cistig traiul facind ce-mi place mai mult, adica sa ma plimb pe apa :).
In ce priveste pretul proprietatilor in delta, chestiunea e foarte complexa. Preturile sunt foarte variabile, functie de localitati. Asa cum a spus si Calin, cea mai buna este investigarea chestiunii la fata locului. Este adevarat ca asta presupune timp si ceva batai de cap, dar este verificat ca cele mai bune oferte nu apar pe portalurile de anunturi. Cele mai scumpe localitati din delta sunt Sfintu Gheorghe, Murighiolul, Dunavatul de Jos, Crisanul. In rest, poti sa gasesti ce-ti doresti la preturi intre 10.000 si 25.000 de euro.
La intrebarea legata de restrictii a raspuns cit se poate de competent Florio. Legat de localitatea aleasa, asta-i o chestiune cit se poate de subiectiva iar pentru a o elucida ar cam trebui sa stii din ce ai de ales, adicatelea sa le cam vezi pe toate. In principiu, ai citeva categorii de localitati: cele la care ai acces auto (satele de pe dreapta bratului Sf. Gheorghe, satele de pe malul Lacului Razim si Golovita si satele din interiorul deltei pe care le-a mentionat Calin: Chilia, Partizani etc.). 2. Localitati la care ai acces numai pe apa. Eu am ales Jurilovca pentru ca le cam are pe toate: peisaj deltaic, lagunar, marin. De asemenea, zona continentala e spectaculoasa.

Lucru important in toata tirisenia asta este relatia cu localnicii!!! De ei poate sa depinda starea de bine sau stresul maxim. Sfatul meu - daca te bagi in asta - este sa ai rabdare cu ei si sa nu te lasi pacalit de aparente.
 
Interesant topic.
Intervin si eu cu ceva observatii:
Parafrazand pe un renumit capitan -
Tot ce este mobil si poate fi furat, se va fura.
Tot ce este usor de demontat si se poate fura, se va fura.
Tot ce este lemn si poate fi pus pe foc, se va fura si se va arde.

Ca fost proprietar de casa de "vacanta" undeva la tara:
Angajat un vecin cu 300 lei/luna pentru supraveghere.
Contractat cu acelas vecin pentru lucrarea gradinii, cu recolta astfel:
la vecin 60% la proprietar 40%.

Rezultat:
Cu motive - "Anul acesta" (acela) a fost vreme rea recolta slaba. 40% ale mele au fost:
5 kg porumb
5 kg ceapa
1 kg usturoi
2 kg morcovi
2 L bulion

Alte motive: Fructe nu s-au prea facut din cauza de seceta...
Primit 5 kg mere si 2 L rachiu...

Vecinul nevinovat, ca tiganii au furat aproape tot gardul din spatele gradinii.
Tot nevinovat cand s-a taiat si disparut un nuc matur de vre-o 12m inaltime si 75 cm diametrul trunchiului.
Etc, etc, ...

Si tot asa mai departe an dupa an...

Rezolvare: vandut casa si trait linistit.

Am uitat sa spun - gradina avea 2100mp, 30 pomi fructiferi, vita de vie pe 200mp.
 
Interesant topic.
Intervin si eu cu ceva observatii:
Parafrazand pe un renumit capitan -
Tot ce este mobil si poate fi furat, se va fura.
Tot ce este usor de demontat si se poate fura, se va fura.
Tot ce este lemn si poate fi pus pe foc, se va fura si se va arde.

Ca fost proprietar de casa de "vacanta" undeva la tara:
Angajat un vecin cu 300 lei/luna pentru supraveghere.
Contractat cu acelas vecin pentru lucrarea gradinii, cu recolta astfel:
la vecin 60% la proprietar 40%.

Rezultat:
Cu motive - "Anul acesta" (acela) a fost vreme rea recolta slaba. 40% ale mele au fost:
5 kg porumb
5 kg ceapa
1 kg usturoi
2 kg morcovi
2 L bulion

Alte motive: Fructe nu s-au prea facut din cauza de seceta...
Primit 5 kg mere si 2 L rachiu...

Vecinul nevinovat, ca tiganii au furat aproape tot gardul din spatele gradinii.
Tot nevinovat cand s-a taiat si disparut un nuc matur de vre-o 12m inaltime si 75 cm diametrul trunchiului.
Etc, etc, ...

Si tot asa mai departe an dupa an...

Rezolvare: vandut casa si trait linistit.

Am uitat sa spun - gradina avea 2100mp, 30 pomi fructiferi, vita de vie pe 200mp.

O proprietate supraviețuiește și prosperă numai cu atenția proprietarului :) .
Câte o dată, proprietarul înțelege asta și își asumă o renunțare de dragul vieții tihnite. Ăsta este exemplul meu: având o vie în zona Vrancei, am preferat să o dau cuiva în folosință exclusivă, pentru că anticipam că dacă voi vrea un procent din produse, brusc seceta, molimele, dăunătorii, hoții etc... vor împuțina partea mea :)
Așa am mers pe varianta darului și măcar îmi poartă cineva un gând bun.
 

Back
Sus