proprietate in delta

S-a gandit cineva ce ar presupune cumpararea unui teren in Delta? Un fel de casuta de vacanta, pentru a avea acces usor la pescuit, caiacit sau ce alte hobbyuri mai are lumea pe aici.

Cam care ar fi valoarea metrului patrat? Exista restrictii de cumparare sau construire?
Si nu in ultimul rand, cam ce localitati din Delta v-ar face cu ochiul si de ce?
 
S-a gandit cineva ce ar presupune cumpararea unui teren in Delta? Un fel de casuta de vacanta, pentru a avea acces usor la pescuit, caiacit sau ce alte hobbyuri mai are lumea pe aici.

Cam care ar fi valoarea metrului patrat? Exista restrictii de cumparare sau construire?
Si nu in ultimul rand, cam ce localitati din Delta v-ar face cu ochiul si de ce?

Desigur, s-au gândit mai mulți :) . Unii au și făcut-o, nu dau decât un singur exemplu, să nu lungesc vorba: cel al lui Călin.
Timisorean, iubitor de apa, sportiv până-n vârful unghiilor, aproape atemporal ca junețe la spirit și vigoare fizică.
A luat calea Deltei, cumparand un teren si locuind acolo toată vara.
Desigur, cum spuneam, mai sunt prieteni și colegi de forum atât de legați de partea ceea frumoasă de țară, încât s-au lipit și cu o proprietate. Important e să locuiești acolo, adică să dorești să-ți apropii atât de mult locul încât să prinzi rădăcini.
Zona rămâne una defavorizată, cei pe care îi știu a avea o casă în Deltă, se întorc pentru iarnă în orașele lor (exceptând oamenii născuți acolo).
Dar pentru a purta discuția, spune ce dorești să faci și ce dubii te frământa.

P.S.
Preturile la terenuri ori case, sunt suficient de mici cât să ne permitem fiecare o căsuță de acolo.
Restricții de construire nu sunt, în afara celor uzuale, de retrageri față de limite, regim de înălțime, parametri urbanistici.
Fiind o zonă protejată, apar avize suplimentare de la ARBDD și OAR, pentru încadrare în specificul local.
Restricții de cumpărare nici atât.
 
Ma gandeam si eu tot la o casa de vacanta. Ceva modest, gata construit, in jur de 500 mp cu totul.
Ideal ar fi access auto, deci as prefera Chilia Veche sau Gorgova (poate chiar si Crisan).

M-am uitat putin in stanga si in dreapta si am vazut ceva ce mi-a facut cu ochiul, dar la 40E/mp e cam multpentru ce aveam in gand.
 
Ma gandeam si eu tot la o casa de vacanta. Ceva modest, gata construit, in jur de 500 mp cu totul.
Ideal ar fi access auto, deci as prefera Chilia Veche sau Gorgova (poate chiar si Crisan).

M-am uitat putin in stanga si in dreapta si am vazut ceva ce mi-a facut cu ochiul, dar la 40E/mp e cam multpentru ce aveam in gand.

Anunturile nu sunt elocvente, ar trebui sa mergi in zona pe care o doresti, sa te cazezi , sa vezi posibilitatile, obiectivele, modul de viata. Astfel "iei pulsul" localitatii, cunosti oamenii si afli adevaratele oferte.
Pana la urma, daca urmeaza sa traiesti acolo, e foarte important sa stii la ce te astepti. :)
 
De ce să te legi de o casă prin nisipuri? Dacă îţi faci o casă după aceea va trebui să te duci acolo în fiecare concediu.
Poţi să îţi iei o cabinată confortabilă cu care să te plimbi oriunde de-a lungul Dunării, şi ai tot timpul apa lângă tine.
 
De ce să te legi de o casă prin nisipuri? Dacă îţi faci o casă după aceea va trebui să te duci acolo în fiecare concediu.
Poţi să îţi iei o cabinată confortabilă cu care să te plimbi oriunde de-a lungul Dunării, şi ai tot timpul apa lângă tine.
Perfect adevarat , si eu am fost intr-o situatie similara cand cochetam cu gandul de a avea terenul meu pe Belis , dar m-au retinut 2 aspecte : 1 pretul (50.000) euro casa cu teren pe malul apei .2 daca se da o lege ca si pe Colibita de interzicere a barcilor cu motor ce ma fac? Si asa am ales varianta 3 : sa imi construiesc ceva cu cabina si asa pot merge peste tot

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Perfect adevarat , si eu am fost intr-o situatie similara cand cochetam cu gandul de a avea terenul meu pe Belis , dar m-au retinut 2 aspecte : 1 pretul (50.000) euro casa cu teren pe malul apei .2 daca se da o lege ca si pe Colibita de interzicere a barcilor cu motor ce ma fac? Si asa am ales varianta 3 : sa imi construiesc ceva cu cabina si asa pot merge peste tot

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Băieți, voi puneți problema dintr-un anumit punct de vedere, pe care îl împărtășesc și eu. Dar nu e subiectul colegului nostru. Și nici al celor care, precum Călin de care am spus mai devreme, sau Stefan care are o casă in Jurilovca, sau Peter, ori alții.
Care au o altă perspectivă, de locuitor la malul apei. Cu timp mai mult petrecut acolo, cu legături mai trainice in localitate și împrejurimi, cu alt trai decât cel al nomadului pe barca lui.
 
De ce să te legi de o casă prin nisipuri? Dacă îţi faci o casă după aceea va trebui să te duci acolo în fiecare concediu.
Poţi să îţi iei o cabinată confortabilă cu care să te plimbi oriunde de-a lungul Dunării, şi ai tot timpul apa lângă tine.


Just. Dar ma gandeam la teren in acea zona si ca o investitie.
O investitie a carei valoare ar creste in viitor, si ar avea costuri de intretinere relativ mici, spre deosebire de de o cabinata.
 
Perfect adevarat , si eu am fost intr-o situatie similara cand cochetam cu gandul de a avea terenul meu pe Belis , dar m-au retinut 2 aspecte : 1 pretul (50.000) euro casa cu teren pe malul apei .2 daca se da o lege ca si pe Colibita de interzicere a barcilor cu motor ce ma fac? Si asa am ales varianta 3 : sa imi construiesc ceva cu cabina si asa pot merge peste tot

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

In cazul meu, ma intereseaza mai mult barcile fara motor, cel putin momentan. Dar oricum, nu cred ca se poate interzice complet accesul barcilor cu motor in toata Delta.
Iar pretul pe care il am in vedere ar fi maxim jumatate din ce ai mentionat tu.
 
In cazul meu, ma intereseaza mai mult barcile fara motor, cel putin momentan. Dar oricum, nu cred ca se poate interzice complet accesul barcilor cu motor in toata Delta.
Iar pretul pe care il am in vedere ar fi maxim jumatate din ce ai mentionat tu.
Asa da , eu daca gaseam pana in 25000 nu stateam pe ganduri , dar la 50.000 am gasit pe Lago Di Garda in Italia 😆

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Asa da , eu daca gaseam pana in 25000 nu stateam pe ganduri , dar la 50.000 am gasit pe Lago Di Garda in Italia

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Rezon! Eu stăteam pe gânduri și la 25000.
Aș prefera să cumpăr o proprietate în Grecia :) . Dar asta depinde de disponibilitatea fiecăruia ca timp liber și distanță.
 
Just. Dar ma gandeam la teren in acea zona si ca o investitie.
O investitie a carei valoare ar creste in viitor, si ar avea costuri de intretinere relativ mici, spre deosebire de de o cabinata.

Prima parte poate fi reală.
Chestiunea cu costurile de întreținere însă, nu.
Casa are pe lângă impozitul anual (casă + teren), contractul cu Electrica, vreo antena Digi că o să dorești net, costurile de întreținere și reparații, relația cu vecinii plus un cost în produse, bani, contraservicii, ca să mai găsești ceva în casă și data viitoare când te întorci. Nu are cum să fie mai ieftin, comparativ cu barca.
Dar este altceva, sunt de acord cu perspectiva.

P.S.
Daca reușești să îți vezi casa de vacanță o dată la 2 săptămâni, o să fii surprins de vigoarea fericită a vegetației, în lipsa ta : bălăriile pân” la brâu :) . O zi muncești la sapă, să nu arate curtea părăsită. A doua zi culegi paianjenii de pe tavane și de prin dulapuri :)
E o planetă vie, ce să-i faci? :D
 
Nu ma astept ca impozitul pe proprietate sa fie prea mare. Iar net, daca exista semnal, as folosi direct 3G-ul telefonului.
La relatia cu vecinii intr-adevar nu m-am gandit. Iar costul de "produse, bani, contraservicii" s-ar putea sa fie nejustificat de mare, mai ales cand esti "boier" de Bucuresti.
In cazul unei barci mai serioase, costul mare e cu parcarea (+ remorca), dar si mici reparatii plus carpeli care se aduna. Iar barca se depreciaza, in timp ce terenul in general se apreciaza.

https://www.imobiliare.ro/vanzare-c...u-gheorghe/casa-de-vanzare-o-camera-XV0301VNB

Asta era proprietatea care imi facea cu ochiul, in caz ca e cineva interesat. Omul voia 25000 cu tot cu teren. Casa nu e cine stie ce, dar pentru nevoile mele ar fi fost suficienta. Mi s-a parut totusi mare pretul (ar veni peste 40 E/mp daca nu pui casa la socoteala). Si nici locatia, Sfantu Gheorghe, nu e ideala pentru mine.

Apropos, cum se descurca oamenii locului cu incalzirea in lunile de iarna?
 
Mie asta cu investitia intr-un teren in delta nu mi se pare ok in ideea vehiculata pe net de catre diverse siteuri ca in 30 de ani se topesc ghetarii,dispar câteva orase,etc,e clar ca si delta noastra se va retrage
 
Mie asta cu investitia intr-un teren in delta nu mi se pare ok in ideea vehiculata pe net de catre diverse siteuri ca in 30 de ani se topesc ghetarii,dispar câteva orase,etc,e clar ca si delta noastra se va retrage

bun,si cu citi metri este m. neagra mai sus decit mediterana ? cind o sa fie inundata delta,putem sa o punem de un parastas.....:)
 
...normal....:)
Present-day sea level changes in the Mediterranean Sea and Black Sea are studied using satellite altimetry. Analysis of altimetry data from Topex–Poseidon (T/P) between January 1993 and December 1998, and from ERS-1/2 between October 1992 and June 1996 shows that the mean rate of sea level rise is 7±1.5 mm/year over the Mediterranean Sea and 27±2.5 mm/year over the Black Sea. The geographical distribution of the observed trends is rather uniform in the Black Sea unlike the Mediterranean Sea. There we observe, over the 6 years of analysis, a quite large (20–30 mm/year) sea level rise in the Levantine basin.
 
Mare atenţie că treptele astea mici sunt şi cele mai periculoase, plus că apa de mare alunecă rău!
 

Back
Sus