Vopsire la interior, dormitor fibra de sticla

Salut! Daca nu am postat unde trebuia, va rog sa ma scuzati.
Apelez la voi deoarece consider ca sunteti cei mai in masura sa ma sfatuiti.
Am un dormitor auto, modelul de camion, facut din fibra de sticla si a fost tapitat la interior cu un material textil, lipit cu prenandez. Din cauza unei trape neetanse, in interiorul dormitorului s-a format mucegai si am fost nevoit sa tai si sa arunc tot materialul textil. Prenandezul l-am curatat cu peria de sarma, fibra de sticla fiind acum expusa si curata.

As vrea sa aleg o varianta mai buna si sa nu mai retapitez, ci sa vopsesc interiorul dar nu am idee care ar fi cel mai potrivit produs. Poate fi orice tip de vopsea, dura sau cauciucata, orice credeti ca s-ar potrivi, cu conditia ca dupa uscare sa nu emane ceva toxic, avand in vedere ca se va dormi in acel spatiu inchis. Caut ceva banal si eficient. Am acces la un compresor si pistol de vopsit. O persoana neavizata mi-a recomandat insonorizant auto, urmat de vopsea.

Multumesc!
 
Salut! Daca nu am postat unde trebuia, va rog sa ma scuzati.
Apelez la voi deoarece consider ca sunteti cei mai in masura sa ma sfatuiti.
Am un dormitor auto, modelul de camion, facut din fibra de sticla si a fost tapitat la interior cu un material textil, lipit cu prenandez. Din cauza unei trape neetanse, in interiorul dormitorului s-a format mucegai si am fost nevoit sa tai si sa arunc tot materialul textil. Prenandezul l-am curatat cu peria de sarma, fibra de sticla fiind acum expusa si curata.

As vrea sa aleg o varianta mai buna si sa nu mai retapitez, ci sa vopsesc interiorul dar nu am idee care ar fi cel mai potrivit produs. Poate fi orice tip de vopsea, dura sau cauciucata, orice credeti ca s-ar potrivi, cu conditia ca dupa uscare sa nu emane ceva toxic, avand in vedere ca se va dormi in acel spatiu inchis. Caut ceva banal si eficient. Am acces la un compresor si pistol de vopsit. O persoana neavizata mi-a recomandat insonorizant auto, urmat de vopsea.

Multumesc!

Cred că poate fi folosită în principiu orice vopsea (fiind la interior), dacă se dorește asta. Dar va scoate în evidență orice neregularitate a plăcii de fibră. În plus de asta, condensul aerului interior va fi vizibil pe perete.
De obicei la bărci se mocheteaza parțial sau total interiorul, mochetele izolând (prin asta limiteaza fenomenul de condens) și totodata absorbând umiditatea din cabină, până la aerisire, când o disipă.
În mod paradoxal n-am văzut mucegai pe mochetă nici la bărcile în care a băltit apa tot extrasezonul.
Prin comparație, la barca mea al cărei interior este matrițat impecabil (fibra de sticla și gelcoat) însă nu e tapițată cu mochetă, se fac mici pete de mucegai în extrasezon, dacă o țin închisă. Desigur, petele se iau la o simplă trecere peste ele, cu o textilă. Sunt cauzate de condensul ce apare în lipsa unei ventilații serioase. Lucrul acesta nu se întâmplă în sezon, fiindcă barca e folosită și deci se aerisește săptămânal.
Motiv pentru care am o husă sub care țin barca deschisă tot extrasezonul.
Am spus toate astea, ca să le ai ca informație, poate ajută în luarea unei decizii. Un spațiu locuibil mic, cu pereți fără un grad de absorbție a umidității, devine el în sine un spațiu umed.
 
Ultima editare:
Intai trebuie sa afli ce rasina a fost folosita la piesa respectiva. Apoi gasesti un primer/filer de la rasina respectiva la vopsea poliuretanica. Dai unul/doua/.. straturi de primer, pe care il slefuiesti astfel incat sa ajungi la o suprafata fina, plana. Apoi acoperi cu vopsea poliuretanica. Va rezista fara probleme in timp, va avea o finisare lucioasa placuta, dar nu vei scapa de condens. Este destul de munca, mai ales ca va trebui sa slefuiesti manual in zonele de colt. Dar cu rabdare, iese o treaba frumoasa.
 
Salut,
Nu recomand vopsirea din cauza condensului- asa cum ti-a explicat Florio. Condensul apare si din respiratia celor din interior si e foarte neplacut sa te trezesti dimineata cu un perete rece jilav. Cred ca trebuie sa te intorci la tapisare, eventual cu un strat de izolator. Ca sa eviti condensul un Aero 360 elimina umiditatea.
 
Va multumesc frumos! Daca pun mocheta, cu ce o pot lipi direct pe fibra? As evita prenandezul, nu mi-a placut cum a tinut (in unele locuri era dezlipit).
 
Va multumesc frumos! Daca pun mocheta, cu ce o pot lipi direct pe fibra? As evita prenandezul, nu mi-a placut cum a tinut (in unele locuri era dezlipit).

Poate nu a fost aplicat corect, Prenadez formează o peliculă cauciucată care nu se dezlipește.
Se aplică un strat subțire pe ambele suprafețe, degresate în prealabil. Se lasă să se usuce superficial câteva minute, apoi se pun în contact evident, prin apăsare puternică, pentru a adera.
Dacă ține la pingele, cu siguranță va ține la pereți interiori :) .
Eu văd la Prenadez altă problemă. Întinderea corectă a mochetei. Dacă se greșește puțin și face cută, trebuie dezlipit la loc și aplicat din nou.

P.S.
Sunt convins că există diverse substanțe adezive. Prenadezul este totuși foarte eficient și de departe cel mai ieftin. Se găsește la litru, în magazinele de bricolaj.
 
Ultima editare:
Salut, eu am mai folosit la izolatia termica a cabinelor de barci fagure Nidaplast. Din cauza aerului continut in celulele fagurilor, nu se mai face condens, si se pastreaza o temperatura placuta in interiorul spatiului de locuit.

Problema in schimb e ca se lucreaza in poliester, adica munca neplacuta si murdara - slefuit peretii interiori pentru aderenta buna a rasinii, apoi laminare de stratimat, aplicare Nidaplast, si in final inca in stratimat, eventual cu o tesatura deasupra, pentru estetica. Ultimul strat poate fi cu rasina pigmentata, eliminandu-se necesitatea vopsirii.

Ca avantaje ar fi obtinerea unei izolatii si estetici excelente , fara pericole de desprindere etc (Nidaplast-ul ramane parte din structura peretilor, in plus ranforsandu-i).
Ca dezavantaje ar fi lucrul in poliester, care pentru un outsider deseori e o corvoada care trebuie evitata cu price pret.
 

Back
Sus