Reconditionare pneumatica Zephyr

De ceva vreme cochetez cu ideea de barca pentru pescuit si agrement cu familia, dar cum nu prea stiu multe despre asta, am ezitat sa ma aventurez in achizitia unei barci. As fi luat noua, dar nu eram sigur de care, cat de mare, etc, si ar fi fost o investitie destul de mare ca sa constat apoi ca nu am luat ceva potrivit. Totusi, acum cateva zile a dat "norocul" peste mine, m-a sunat un cunoscut care m-a intrebat daca nu vreau o barca pneumatica care zacea la el in garaj de cativa ani si de care nu mai avea loc. Bineinteles ca sambata m-am infiintat la el cu remorca si am luat barca. Barca e un DSB Zephyr, nu stiu inca ce model, nu e inscriptionat pe ea. E din hypalon, are chila gonflabila si podina din placaj stratificat, si are ~40 de ani. Are cateva petice, a fost tinuta in conditii improprii si pe alocuri hypalonul e putin scorojit, dar pare a fi doar stratul de deasupra (vopseaua?). Planul meu e sa incerc s-o aduc in stare de plutire si s-o folosesc pe Bega si lacuri din apropierea Timisoarei, cat m-o tine. Daca ma prinde microbul, o sa iau una noua, dar macar sper sa am un minim de experienta si sa stiu mai bine ce vreau.

Cand am luat-o barca arata ca mai jos. Am reusit totusi s-o umflam:
attachment.php


Podina arata ceva mai bine, cred ca un slefuit si lacuit si va fi ok:
attachment.php



Probleme:
1) Valvele erau ancrasate. Le-am dat cu putin WD40 si si-au dat drumul, dar una din valve scapa aer rau. Am desfacut-o, am incercat s-o curat dar n-am reusit, si cand am strans-o la loc s-a rupt. O sa trebuiasca inlocuita, probabil ar trebui sa le inlocuiesc si pe celelalte 2, oricum sunt ceva ciudat ce nu para sa se prea gaseasca in magazine (am gasit doar pe ebay), au o flansa la care se ataseaza pompa (am primit si pompa de picior). Gaura din tubul barcii e de 36mm, deci cred ca ar merge asa ceva: www.yacht-tng.com/pompe-de-aer-si-piese-de-schimb/122-valva-pentru-barci-gonflabile.html Problema e cum fac sa introduc valva in gaura din tubul barcii. Cautand pe net, am vazut 2 metode:
a) se taie o fanta in gaura in care intra valva si se face un petec rotund cu o gaura similara ca sa etanseizeze gaura valvei.
b) se taie o fanta in alta parte deasupra liniei de plutire si se baga valva pe acolo, se monteaza pe gaura originala nemodificata si apoi se repara taietura cu un petec.
Ambele metode imi dau fiori, parca nu as incepe prin a taia barca, dar nu cred ca am incotro asa ca astept o recomandare. Nu am nici un fel de experienta cu peticitul, asa ca prefer varianta mai sigura pentru un novice. Am primit si material pt. confectionat peticele, mai trebuie sa iau doar adeziv, ma gandeam la asta: http://www.yacht-tng.com/adezivi-pe...si-neoprene.html?search_query=adeco&results=5

2) Placajul din care e confectionata oglinda barcii e exfoliat. Nu cred ca am posibilitatea sa il schimb, dar sper ca se poate repara, ma gandeam sa incerc sa il curat cat se poate de bine si apoi sa injectez in el niste rasina epoxidica si apoi sa il strang cu niste cleme pana se intareste rasina. Nu stiu insa ce sa folosesc si de unde sa cumpar, din ce am citit pe forum inteleg ca ar fi unele rasini speciale pt. barci. Daca are vre-o importanta, nu am nevoie de ceva special pt. mediul marin, o sa ma aventurez doar pe apa dulce. Pun niste poze cu oglinda, m-ar bucura orice fel de sugestii de metode de reparatii, materiale, etc. Dupa reparatia structurala oglinda ar trebui probabil si lacuita, nici in cazul asta nu prea stiu ce ar merge.
attachment.php

attachment.php
 

Atașamente

  • barca.jpg
    barca.jpg
    105.8 KB · Vizualizări: 61
  • podina.jpg
    podina.jpg
    117.3 KB · Vizualizări: 57
  • oglinda.jpg
    oglinda.jpg
    71.1 KB · Vizualizări: 58
  • oglinda_putreda.jpg
    oglinda_putreda.jpg
    71.3 KB · Vizualizări: 59

Back
Sus