Pareri constructor Bratesul GL

Buna seara! Pt ca incepand de azi sunt si eu barcagiu cu acte in regula (azi am promovat examenul pt clasa D), voi incepe sa ma gandesc la achizitia unei barci adecvate plimbarilor pe Dunare si unui motor Mercury 9.9 in 4 timpi (l-am cumparat zilele trecute deja). Fara sa caut prea mult pe net, am observat oferta celor de la Bratesul Galati, anume barca Pescarusul. Pare potrivita motorului meu si are un pret accesibil mie. Barca la care fac referire este cea din link-ul asta : http://www.bratesul.ro/Barca-Pescarus.html Prin urmare, este cineva printre voi care are barca asta? Cum e? E multumit de ea, e ok pt Dunare? (nu-s pescar si nici nu voi fi, ci doar peisagist) .Nu ma intereseaza sa gliseze, sa zboare, ci doar sa fie stabila, sa ma simt in siguranta in ea pe Dunare, eu deocamdata nici macar n-am experienta, dar pt ca am deja motorul caut o barca potrivita pt el si m-am gandit la barca Pescarus, care din descrierea constructorului e compatibila cu motorul meu. Deci, voi ce stiti despre barca asta?
 
Salut, detin barca asta din 2004. Este o barca rezonabila dar sa nu te astepti spre exemplu sa stai pe marginea ei si sa nu se incline. Se bandeaza destul de accentuat. La valuri mai mari iti tremura ceva mai mult chilotii. M-am urcat spre exemplu intr-un Black Sea fishing de 5,10 m si este cu totul altceva, mult mai stabila. Eu am folosit-o atat la pescuit sportiv cat si la plase. Cu 2 persoane si cu un motor de 6 CP este ok, merge, dar nu zboara. Eu spre exemplu vreau sa o schimb si inca nu stiu spre ce sa ma indrept. Vreau o motorizare de max 20 CP si o barca cu fundul dublu si nu barca gen Laguna. Ma tot gandesc la Black Sea fishing de 5,10 m, Romcraft 5,00 m, Golful minor de la Bratesul ( este mult mai lata ) sau Solitar M de la Fibromarine.
 
Am mers si eu destul de mult cu un pescarus d-asta, ce pot sa spun, este o barca buna pt. canalele mai mici din delta ca si laguna, insa la valuri mai mari cum spunea si colegul mai sus nu-i asa recomandata, cum ar fi pe dunarea mare sau lacuri cand bate vantul. Black sea fishing sau altele asemanatoare ar fi mult mai bune, dar si pretul e altul.
 

Back
Sus