Revizie Yamaha 40cp

Cum se face o revizie corecta la un Yamaha 40cp 4t an 2013 pe injectie?

La cat timp se face revizia? In fiecare primavara (chiar daca in anul precedent a mers 20 de ore) sau 100 de ore?

Filtrele de benzina trebuiesc musai originale? Nu merge si un aftermarket? Ca ambele filtre (inalta si joasa) ajung sa ma coste 270 de ron. Si la cum arata acele filtre, ma refer la dimensiuni, cam greu imi vine sa platesc atata :)

Uleiul la fel, trebuie musai Yamalube sau merge si un Ravenol? Ce ar contine in plus un Yamablue fata de un ulei de masina? Nu functioneaza pe acelasi principiu de lubrifiere?

Am tot auzit diferite pareri de la diferite persoane despre reviziile la motoare, si as vrea sa aud cum procedati voi

Multumesc
 
Da oare te-ai interesat cat costa niste injectoare , chiar si second hand , in caz ca pui niste filtre after market mai ieftine ,dar tot odata mai permisive si iti intra mizerii din benzina noastra de supercalitate pe acolo ?

Revizia e recomandat sa o faci la 1 an sau 100 de ore , uleiul isi pierde din propeietati in timp .
Eu nu as lasa uleiul vechi peste iarna in motor , oricat de putin as fi circulat cu el in anul respectiv..
La cat ulei iti intra acolo baga Yamalube sau Motul , lasa Ravenolul pt passaturi 1.9 tdi..
Acum faci cum crezi si cum iti permiti , dar motorul cum il intreti asa il ai

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Deci pasatul merge si cu asta?: ,,RAVENOL Outboardoel 4T SAE" !! , cred ca mai important este cat de mult te apropii de fabricant !am vazut ceva reclame cu motul ambalat prin garaje !! cred ca o sa ajungem ca totul sa depinda de noroc !..ce ai bafta sa gasesti in bidon!:D
 
În orice manual Yamaha există un tabel al reviziilor necesare.
Aici am atasat o captura din manualul proprietarului, pentru un motor de 50 cp (ceea ce am eu). Va fi la fel si pentru acela de 40 cp. O parte din informatii pot fi sarite, avand in vedere ca motorul tau nu are carburatoare.
Despre uleiuri nu dau sfaturi. Nefiind o cheltuiala semnificativa, as merge pe uleiul fabricantului.
Un motor de barca rulează in turatii mai mari decât unul auto și ar fi de dorit să gresez cu uleiul potrivit. Viața motorului e mai importantă decât diferența de preț, iar viața noastră pe apa e inestimabilă. :)
Filtrul, așa cum spune și Teo, este dictat de finețea sau pretențiile motorului. Al meu fiind cu carburație, poate fi mai permisiv. Cel pe injecție e mai sensibil.
Parerea mea este că prima vacanță pe ape, ratată din cauză de motor, va da adevărata imagine a balanței de prețuri :)

Ceva mai târziu, am găsit manualul motorului tau, unde la paginile 56 si 57 arată tabelul de întreținere : http://www.yamaha-motor.com/assets/service/manuals/1/LIT-18626-07-10_1397.pdf
Manualul este util fiindcă arată mult mai multe lucruri interesante :)
 

Atașamente

  • service.JPG
    service.JPG
    65.3 KB · Vizualizări: 40
  • Service 1.jpg
    Service 1.jpg
    46.7 KB · Vizualizări: 28
Ultima editare:
Am facut si revizia..

Am avut un injector infundat dar s-a remediat. L-a curatat mecanicul, cum? Nu stiu. Cum se curata injectoarele?

Am uitat sa precizez din prima postare ca pana acum nu am avut filtru decantor, si stiu ca asta e ceva rau :)

Am mai inteles ca daca am filtru decantor, cele 2 filtre din poza nu le mai schimb la fiecare revizie ci la 2 revizii din cauza ca voi schimba doar filtrul decantor, deci o mica economie :D Voi la cat timp schimbati aceste filtre? Sa stiti ca mizerie in ele nu am gasit mai deloc

Am mai avut un termostat blocat pe deschis, am pus unul nou, iar pe cel vechi l-am deblocat era doar putina mizerie in jurul acelui arculet, deci acum am un termostat la schimb

Acum eu nu stiu care si cum se numeste fiecare filtru din pozele atasate. Stiu ca unul e filtru de inalta si unul de joasa.

Ce nu mai stiu e daca motoarele mele sunt high-trust. Cum imi pot da seama de asta?
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    41 KB · Vizualizări: 23
  • 2.jpg
    2.jpg
    39.1 KB · Vizualizări: 24
Am facut si revizia..

Am avut un injector infundat dar s-a remediat. L-a curatat mecanicul, cum? Nu stiu. Cum se curata injectoarele?

Am uitat sa precizez din prima postare ca pana acum nu am avut filtru decantor, si stiu ca asta e ceva rau :)

Am mai inteles ca daca am filtru decantor, cele 2 filtre din poza nu le mai schimb la fiecare revizie ci la 2 revizii din cauza ca voi schimba doar filtrul decantor, deci o mica economie :D Voi la cat timp schimbati aceste filtre? Sa stiti ca mizerie in ele nu am gasit mai deloc

Am mai avut un termostat blocat pe deschis, am pus unul nou, iar pe cel vechi l-am deblocat era doar putina mizerie in jurul acelui arculet, deci acum am un termostat la schimb

Acum eu nu stiu care si cum se numeste fiecare filtru din pozele atasate. Stiu ca unul e filtru de inalta si unul de joasa.

Ce nu mai stiu e daca motoarele mele sunt high-trust. Cum imi pot da seama de asta?



Injectoarele se curata fie cu ultrasunete fie cu solutie pt curatat , in functie de cat sunt de colmatate.Filtrul decantor separa apa de combustibil si poate fi cu golire automata sau manuala , eu am avut ambele variante pe masini de teren si nu au necesitat inlocuire decat cel automat la 2 ani din cauza ca au cedat niste garnituri.Cat despre schimbatul filtrelor tot in manual gasesti , da vezi ca manualul recomanda schimbul la un anumit interval de timp pt o benzina curata nu pt gunoiul de la noi din tara...



Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Am facut si revizia..
Ce nu mai stiu e daca motoarele mele sunt high-trust. Cum imi pot da seama de asta?

Denumirea High Thrust este folosita exclusiv de Yamaha, la motoarele lor de tractiune. Aceste motoare au caracteristic raportul mare de demultiplicare in grup (aproape de 3), elicea de tractiune, de diametru mare si pas mic, plus constructia mai robusta, orientata spre anduranta.

Nu stiu exact datele la motorul de 40, dar la 9,9 High Thrust raportul in grup e 2,92 (13 dinti pinionul axului motor si 38 de dinti pinionul axului elicei), pe cand la motorul normal raportul e 2,07 (13 dinti ax motor si 27 de dinti ax elice). Deci daca ai grupul si elicea mari in diametru, plus pas mic la elice (sub 10), e foarte probabil sa fie vorba de motor High Thrust. Ca sa fii sigur, intreaba pe cineva de la vreo reprezentanta Yamaha.
 
In manualul de service scrie asa,ulei10w30-10w40.nu specifica ca trebiuie neaparat yamalube sau alt ulei dedicat.Nu are nimic in plus fata de uleiul pe care il gasesti la magazinele auto,difera doar pretul care de multe ori e triplu.
 

Back
Sus