anozi suzuki 115cp

Buna seara,

Folosesc Suzuki 115cp in apa dulce deci am nevoie de anozi din magneziu sau aluminiu. Motorul are anozi dar nu stiu din ce material sunt pentru ca mi-a corodat cizma. Cum pot recunoaste anozii de zinc fata de cei din magneziu?

O banuiala de-a mea ar fi ca anozii mei sunt din zinc deoarece barca a fost adusa din US si ma gandesc ca poate acolo a fost folosita in apa sarata. Dar e doar o banuiala

Ce durata de viata au anozii?

Cizma mea arata cam asa dupa ce am mai curatat-o cu peria de sarma rotativa, si observ ca are foarte mici gauri unde sarma nu prea ajunge. Mi-am propus sa o curat in continuare cu peria rotativa, degresare cu nitrodiluant si dupa un grund si o vopsea speciale pentru cizma. Ar fi o alta metoda de a curata mai eficient cizma?
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    58.3 KB · Vizualizări: 25
  • 2.jpg
    2.jpg
    114 KB · Vizualizări: 21
Buna seara,

Folosesc Suzuki 115cp in apa dulce deci am nevoie de anozi din magneziu sau aluminiu. Motorul are anozi dar nu stiu din ce material sunt pentru ca mi-a corodat cizma. Cum pot recunoaste anozii de zinc fata de cei din magneziu?

O banuiala de-a mea ar fi ca anozii mei sunt din zinc deoarece barca a fost adusa din US si ma gandesc ca poate acolo a fost folosita in apa sarata. Dar e doar o banuiala

Ce durata de viata au anozii?

Cizma mea arata cam asa dupa ce am mai curatat-o cu peria de sarma rotativa, si observ ca are foarte mici gauri unde sarma nu prea ajunge. Mi-am propus sa o curat in continuare cu peria rotativa, degresare cu nitrodiluant si dupa un grund si o vopsea speciale pentru cizma. Ar fi o alta metoda de a curata mai eficient cizma?

Poate anodul nu a facut contact bun cu partea metalică a motorului. Verifică întâi acest lucru. Coroziunea motorului n-ar trebui să aibă loc dacă anozii sunt montați corect.
 
Pai n-or face ei contact bine sa presupunem, dar eu nu stiu daca sunt din magneziu sau zinc, si nici nu cred ca voi afla. Cel mai simplu voi monta unii din aluminiu si voi rezolva problemele
 
Anozii au un general un "wear mark" (ca sabotii de frana de la bicicleta), Timpul in care se consuma este foarte variabil si greu de estimat, ideea e ca trebuie verificati oarecum des.

La Suzuki de 115 anozii difera in functie de anul de fabricatie a motorului, un anod de aluminiu pentru un motor facut din 2003 costa cam 83 lei. Daca vrei putem sa-ti comandam, termenul de livrare este de maximum 15 zile,
 

Back
Sus