Sfaturi recondiționare barca fibra de sticla

Salut. Am achiziționat o barca din fibra de sticla din 1980. Este o barca fabricata in Norvegia, model DRACO 11 MAX. ARE 11 picioare lungime, 1,55 m lățime și un pescaj de 20 cm. Barca arata bine când am achiziționat-o, chiar prea bine pentru vechimea ei. Acest lucru m-a făcut sa o studiez cu atenție sa văd dacă are ceva vicii ascunse. Am descoperit câteva modificări făcute de unul dintre vechii proprietari care nu au fost pe placul meu. A fost adăugată o consola pentru comenzi la distanță, care era confecționată din polistiren extrădat îmbrăcat in fibra de sticla, maxim 2 straturi, cu un finisaj oribil. Am demolat consola și au început sa apăra surprizele. Sub consola, puntea era confecționată din placaj OSB, umflat și putrezit din cauza umezelii. Am demolat din aceasta cauza, parțial și podeaua, am păstrat doar zonele in care am găsit placaj sănătos, un fel de Tego. Dacă o sa reușesc sa atașez ceva poze, o sa vedeți structura punții. Ca sa nu o mai lungesc, sunt in faza in care nu mai am decât chila din fibra peste care am refăcut puntea pe doua nivele. Când zic punte m-a refer la podeaua bărcii. Am refăcut și consola comenzilor la distanță și acum urmează sfatul pe care îl cer. Ce m-a sfătuiți sa fac cu consola? O amplasez central sau lateral? M-a interesează din punct de vedere al echilibrului bărcii. Menționez ca posed o greutate corporală de 110 kg. In alta ordine de idei, barca are fund dublu, care a fost umplut cu spuma. Aceasta am scos-o complet împreuna cu ca 20-30 litri apa stocată in ea. Este obligatoriu sa pun alta spuma? Îmi este teama ca și aceasta se va îmbibă cu apa. Tind sa cred ca spuma nu a fost introdusă când a fost fabricata barca. In ea am găsit și bucăți de extrădat. Va mulțumesc pentru răbdare și aștept sfaturi.
 

Atașamente

  • IMG_0684.jpg
    IMG_0684.jpg
    84.7 KB · Vizualizări: 176
  • IMG_0803.jpg
    IMG_0803.jpg
    72.3 KB · Vizualizări: 124
  • IMG_0804.jpg
    IMG_0804.jpg
    71.6 KB · Vizualizări: 117
  • IMG_0802.jpg
    IMG_0802.jpg
    68.3 KB · Vizualizări: 119
  • IMG_0754.jpg
    IMG_0754.jpg
    75.5 KB · Vizualizări: 128
  • IMG_0708.jpg
    IMG_0708.jpg
    75.5 KB · Vizualizări: 117
  • IMG_0683.jpg
    IMG_0683.jpg
    72.5 KB · Vizualizări: 124
  • IMG_0673.JPG
    IMG_0673.JPG
    113.9 KB · Vizualizări: 131
Ultima editare:
Salut Catalin.

Barca a fost modificata in stil "romanesc" de cei care au avut-o inaintea ta, dar e bine ca ai observat si ai inceput sa remediezi "bulelile".

De obicei, montarea laterala (spre tribord - dreapta) a consolei se face in 2 cazuri:

1. Cand motorul e mare, iar elicea induce barcii un cuplu de bandare spre babord (din cauza sensului orar de rotire a elicei). Astfel ca, prin montarea consolei si scaunului la tribord, se reechilbreaza barca transversal. Aceasta varianta de montare a consolei e specifica barcilor mai mari, cu motoare puternice.
2. La barci cu motoare mai mici, se monteaza consola in tribord atunci cand mai exista un loc in babord (scaun, bancheta etc), deci loc pentru inca un om, care va echilibra barca transversal.

La barca ta, chiar daca e de tip trimaran si deci stabila transversal, cea mai buna solutie e montarea centrala a consolei, fiind vorba de o barca destul de mica. Conteaza totusi si motorizarea si numarul de pasageri. Asa ca eu in locul tau as face cateva probe pe apa cu diferite incarcari si diferite amplasari longitudinale ale consolei, pana imi place cum se aseaza barca in mars, dupa care as fixa-o in pozitia aleasa.

Despre spuma, incearca sa o eviti cu orice pret. Exista afara spume hidrofuge, speciale pentru barci, dar la noi nu ai siguranta ca gasesti asa ceva. Cel mai bine lasi paiolul (podeaua) fara spuma sau polistiren expandat dedesubt, si montezi un dop cu garnitura pentru evacuarea la nevoie a apei adunate sub paiol.

Daca mai ai nelamuriri, scrie-le si te indrumam in continuare. Spor la lucru si cat mai multe bucurii pe ape iti dorim.
 
Mare grija la placajul pe care l ai pus (la mine dupa un sezon s a facut plastilina )!!! , fara spuma (eu o am in dublufund si cred ca I plina de apa si nu mai tai puntea ), verifica si starea pupa (eu anul asta desfac si inlocuiesc ,,placajul ,, de fapt un material gelatinos putred) daca tot desfaci...., ce aplici pe exterior? topcoat!? sau vopsesti?
 
Mulțumesc pentru raspunsuri-sfaturi. Barca a fost modificata "românește" in Germania. O sa montez pe ea un motor de 20 cp in 4 timpi. Cred ca intra la categoria motoare mici. In ceea ce privește placajul, am menționat ca este vorba de tego antiderapant, de montaj. Este acel material pe care îl vedeți prin remorci, camionete, etc. Este un material conceput sa reziste in mediu umed ( ploi, zăpezi). Înainte de montaj, o sa ii aplic unu-doua straturi de rășină cu fibra. In final, barca o sa o vopsesc cu vopsea emex-yaht.
 
Sa stii ca am gasit cele mai catastrofale modificari exact la barcile aduse din Germania :). Am si povestit mai demult pe capcompas.ro despre neamtul tigan care a etansat cu banda adeziva toate imbinarile suprastructurii la un motocruiser clasic din lemn, de a putrezit din toate incheieturile.

Atentie la tego-ul antiderapant: din cauza filmului antiderapant, priza cu rasina poliesterica va fi defectuoasa, si risti delaminarea. Cea mai buna solutie e folosirea de placaj brut (normal, fara nimic deasupra), dar cu incleiere de exterior. Priza rasinii poliesterice e mult mai buna, desi alegerea optima e rasina epoxidica. Daca dai cate un strat de tesatura cu epoxy pe ambele parti ale placajului, plus ceva rasina epoxy la muchii, scapi de probleme pentru cel putin cativa ani.

In plus, atentie la vopseaua de la emex: calitatea ei nu e constanta in timp. Am folosit-o de multe ori, si chiar daca in general a fost buna, am avut si loturi la care polimerizarea s-a facut defectuos, si se zgaria imediat suprafata vopsita (e vorba de albastru). Daca vrei ceva mai calitativ, cauta pe capcompas.ro topicurile despre vopsire, sunt prezentate acolo toate etapele si toate materialele necesare unui finisaj optim.
 
Mulțumesc pentru sfaturi. Am ales tego deoarece lemnul utilizat este o esența mai tare. M-am gândit la aderentă cu rășină și deși este mai mult de munca am ales sa șlefuiesc puțin suprafețele cu un șlefuitor cu vibrații. Deja am confecționat tot ce era de confecționat din tego și am început sa montez. Folosesc rășină epoxidice. In ceea ce privește vopseaua, este deja achiziționata. La sfatul celor de la emex am achiziționat și un primer cu care o sa dau înainte. Folosesc doua noapte de vopsea, verde deschis și alb-gri. Sper sa nu fie probleme. Din fisa tehnica a vopselei, reiese ca trebuie așteptat cam 24 ore între straturi, iar întărirea totala se face cam in 7 zile. Noroc ca sezonul de pescuit începe mai încolo. Am timp.
 
Poate cineva sa aproximeze costul restaurarii unei barci, precum cea din pozele din atasament ? M-ar interesa sa stiu cat de amplu poate fi demersul de restaurare (adica timp si bani), in conditiile in care nu am pic de experienta in reconditionare de barci (am doar entuziasm) si pot sa lucrez la ea doar in weekenduri. Merita coaja asta+ peridocul (pt care nu exista acte) 800 euro? Stiu ca nu am prezentat toate datele legate de stadiul in care se afla barca, pt a putea vorbi in cunostinta de cauza, dar m-ar interesa sa stiu cam la ce sa ma astept. Multumesc anticipat pt raspuns!
 

Atașamente

  • shetland1.jpg
    shetland1.jpg
    54.8 KB · Vizualizări: 113
  • shetland2.jpg
    shetland2.jpg
    37 KB · Vizualizări: 94
  • shetland3.jpg
    shetland3.jpg
    36.2 KB · Vizualizări: 84
Cred ca pretul se merita, cu conditia sa ai suficienta rezistenta la mancarimile cauzate de praful de fibra :). Se merita deoarece peridocul il cosmetizezi, apoi il inmatriculezi pe declaratie de constructie in regie proprie. Barca pe de alta parte nu e rea, dar e mult de munca. Am sa scriu pe scurt cam ce e de lucru:

- Mai mult ca sigur ca e nevoie de desfacut puntea cu cabina de pe corpul barcii, fiindca va trebui :
1. schimbat miezul din lemn al oglinzii, care la o asemenea barca 99% e putrezit
2. sa se poata lucra comod la structura de fund - varange, longitudinale, paiol
3. sa se poata lucra comod la amenajarile interioare ale cabinei, si pe partea de corp, si pe partea dinspre acoperis

- Dupa aceasta reparatie capitala dpdv structural, urmeaza munca de slefuire, chituire, reparatie cu fibra a suprafetelor exterioare ale corpului si puntii. Toata vopseaua veche va trebui inlaturata la slefuitorul cu vibratii, iar uneori manual. Marele avantaj al desfacerii barcii in corp si punte e ca va fi usor de lucrat in pozitie rasturnata la ambele. In aceasta etapa se poate face instalatia electrica si se poate vopsi comod interiorul cabinei, si jos, si pe pereti si tavan.

- Ultima etapa e asamblarea puntii pe corpul barcii, urmata de vopsirea finala a exteriorului. Dupa uscarea vopselei, se poate echipa puntea cu ferestre din plexiglas, accesorii - guvernare, tacheti, lumini, brau de acostare etc, dupa care se va monta motorul, mansa, comenzile etc.

Concluzia e ca e nevoie de munca perseverenta, iar cheltuielile nu sunt exagerate - ceva rasina, fibra, chit, placaj pentru oglinda, accesorii, primer, vopsea, consumabile (smirghel, diluant, pensule etc). Ce e important e un motor suficient de puternic dar si economic, care sa justifice munca investita in renovarea barcii. Din ce se vede in poze, ar fi nevoie cred de macar 50 de cai, preferabil in 4 timpi. Deci asta ar fi cheltuiala mai semnificativa pentru a te putea bucura pe deplin de aceasta barca.

Daca crezi ca se merita efortul (eu cred ca da), ramane sa continuam sa povestim, eventual pe alt topic, sau aici, unde iti convine. Iti doresc entuziasm nestirbit, fiindca acesta te va mentine in functiune atunci cand vei injura mancarimile cauzate de praful slefuit de pe barca :).
 
Multumesc Vali pt solicitudine. Pt mine e importanta parerea ta, pt vine din partea unuia care vorbeste din experienta, nu din auzite. Eu asta am si intentionat, sa caut o cabinata ieftina pe care s-o reconditionez si sa cumpar un motor nou. Cum unul de 40 sau 50 CP e in jur de 5000 euro, caut sa minimizez investitia in barca. Am discutat cu un marangoz din Calarasi despre posibilitatea de a mai ma ajuta, atunci cand el are timp si eu nu stiu cum trebuie sa fac unele lucrari. Mai vorbim noi.
 
Eu as evita investitia intr-un motor nou, fiindca isi pierde imens din valoare imediat ce a fost cumparat prima oara. Exista pe piata motoare sh in stare aproape perfecta, important e sa cauti cu rabdare si sa mergi pe contacte (persoane) de incredere. In felul asta, cu putin noroc poti gasi un motor cu aceleasi calitati ca unul nou, dar la jumatate de pret.

In acest caz, poti cauta pana gasesti o barca la care nu mai e nevoie de atatea lucrari de renovare. Si pentru mine, care am "pielea groasa" si multe barci construite sau reparate la activ, e un cosmar numai cand ma gandesc cata munca implica renovarea unei barci precum cea din poze. Si ar fi cred mare pacat sa te apuci de treaba ca sa constati mai tarziu ca nu poti termina singur, din cauza vreunei alergii la praf de fibra sau la vreo rasina.

Deci sfatul meu e sa te orientezi catre o barca la care sa nu ai mult de lucrat, decat cel mult de schimbat echiparea, cosmetizat etc. In acest caz vei ajunge cam la aceeasi cheltuiala, daca te hotarasti pe un motor sh in stare buna. Oricum, dupa cum spuneai si tu, mai povestim, pana gasim solutia optima pentru nevoile tale.
 
Vali: alegerea unui motor nou (va fi Yamaha) implica o discutie care nu poate fi purtata pe un forum public. E vorba despre o intelegere, reciproc avantajoasa, intre mine si propietarul magazinului care imi ofera motorul. Il voi plati in rate, timp de doi ani, fara vreun cost suplimentar la finalul ratelor. Eu il ajut intr-o alta chestiune (trece ceva pe numele meu, e mai complicat de explicat aici), care pe el l-ar fi costat f mult. Deci e o combinatie mai complexa.
Dar analizez serios ce mi-ai spus, mai ales ca si calarasanul care construieste barci m-a pus in garda si mi-a atras atentia ca eu singur nu termina barca aia de restaurat, iar daca o duc la vreun atelier dedicat ajung prea sus cu cheltuiala si nu se justifica.
 
Ok, am inteles. In cazul asta, ramane poate sa mai cauti barci, pana gasesti una in stare mai apropiata de a fi utilizata. Pastram oricum legatura.
 
Am o barca Angelo Molinari 410, achizitionata anul trecut. In toamna trecuta i-am facut cateva reparatii deoarece am obsevat o spartura in dreptul rolei centrale de la peridoc.
Reparatia a decurs bine, cu 3 straturi de fibra, peste care am dat cu gelcoat. Problema e ca am observat cu aceasta ocazie, ca este cam flexibila fibra in acea zona si as vrea sa mai adaug 1 sau 2 straturi de fibra pe toata zona imersa a barcii pentru a o intari. Este bine sa ma apuc de o astfel de lucrare sau nu? Daca da, care sunt pasi care trebuie urmati (trebuie sa slefuiesc pana la fibra de sticla sau pot sa laminez peste gelcoatul orginal)?
 
Gelcoat-ul este doar un fel de fard.
Efemer, trecator, provizoriu si fara rol de rezistenta.

Cam ca si la pitzipoancele culese de prin cluburi.
La barca, daca ai intentii serioase, slefuiesti pana la fibra !
La pitzipoance (daca ai intentii serioase) aplici dusul ;-)
Sper ca s-a inteles aluzia ;-)
 

Back
Sus