Barca LAVER TONETTO

Are/a avut cineva o barca din asta? Cum e? Am aflat ca o barca Laver Tonetto se comercializeaza la mine in Calarasi, proprietarul o are de vreo doi ani la vanzare, spune ca necesita "mici reparatii", dar n-am fost deocamdata s-o vad, si e motorizata de un outboard Selva Tirano 65 HP. Barca, am cautat pe net, arata precum cea din imaginea atasata. Stie cineva sa-mi spuna de ce constructorul a optat pt prelungirea aia in varful provei? Are vreun rol practic, vreo utilitate ceva, sau e doar un artificiu de design? Multumesc celui care se pricepe sa-mi raspunda!
 

Atașamente

  • lodz-motorowa-laver-tonetto-560-silnik-70-km.jpg
    lodz-motorowa-laver-tonetto-560-silnik-70-km.jpg
    58.4 KB · Vizualizări: 77
Mă hazardez cu o presupunere. Are rolul să urci şi să cobori mai uşor de pe ţărm. Cam ca pupele acelea alungite, foarte elegante, la velierele clasice.
 
Multumesc, domn' Gheorghita! M-am gandit si eu la varianta asta, ca te-ai putea urca pe acolo de pe un ponton mai inalt, dar daca e asa inseamna ca e o barca destul de grea...
 
Pe platforma respectivă poți așeza o blondă pe care ai putea să o convingi să stea aplecată peste balustradă, spre prova și să numere valurile. :)
 
Bompresul acela e destinat lui Di Caprio și îmbrățișatului fetelor cu aplomb romantic :) .
Pentru pragmatici este destinat pescuitului iar la baza trebuie că are un mic puț pentru lanț și ancoră.
Excesul de lungime tip nas Pinocchio, va da bătăi de cap la acostare și mai ales cand e acostata cu prova la ponton și se iscă puțin valuri.
Bărcile pescărești din Egee au un asemenea bompres utilitar, pe care e montata rola ce trage plasele. Dar sunt bărci mult mai mari.
 
Multumesc, Florio, pt raspuns! Nu stiam ca si ciocul ala tot bombres se numeste! Pt mine termenul "bompres" avea ca unic inteles denumirea unui catarg din varful provei, cum am vazut prin pozele unor corabii. Intuisem ca "nasul ala tip Pinochio", dupa cum zici tu, va da batai mari de cap la acostare (eu credeam ca doar la mal neamenajat unde intalnesti vegetatie/arbusti/stufaris, nu m-am gandit ca si in locurile amenajate pot fi probleme), dar nu m-am gandit ca poate fi montata acolo si o ancora sau o rola pt plasele pescaresti. In orice caz, din ce-mi spuneti voi, trag concluzia ca e doar un artificiu de design ales de constructor pt a-si diferentia/personaliza barca. In plus, fiind o barca relativ mica (are cam 5m jumate) nu poate fi folosita prelungirea aia pt a te cocota acolo, pt ca ai sanse mari sa cazi sau sa dezechilibrezi barca. Deci ce zice colegul Pelicanul, e valabil doar daca vrei sa arunci din barca o blonda.
 
Multumesc, Florio, pt raspuns! Nu stiam ca si ciocul ala tot bombres se numeste! Pt mine termenul "bompres" avea ca unic inteles denumirea unui catarg din varful provei, cum am vazut prin pozele unor corabii. Intuisem ca "nasul ala tip Pinochio", dupa cum zici tu, va da batai mari de cap la acostare (eu credeam ca doar la mal neamenajat unde intalnesti vegetatie/arbusti/stufaris, nu m-am gandit ca si in locurile amenajate pot fi probleme), dar nu m-am gandit ca poate fi montata acolo si o ancora sau o rola pt plasele pescaresti. In orice caz, din ce-mi spuneti voi, trag concluzia ca e doar un artificiu de design ales de constructor pt a-si diferentia/personaliza barca. In plus, fiind o barca relativ mica (are cam 5m jumate) nu poate fi folosita prelungirea aia pt a te cocota acolo, pt ca ai sanse mari sa cazi sau sa dezechilibrezi barca. Deci ce zice colegul Pelicanul, e valabil doar daca vrei sa arunci din barca o blonda.

Probabil s-a vrut ca ancora sa fie scoasă din suprafata utila a barcii, rămânând totuși la postul ei, în prova, fără să incomodeze. Designul este si el mai interesant așa.
Bărcile pescărești de care vorbeam, au bompresul utilitar și arată cam așa :
 

Atașamente

  • grec.jpg
    grec.jpg
    75.6 KB · Vizualizări: 31
  • grec1.jpg
    grec1.jpg
    58.5 KB · Vizualizări: 34

Back
Sus