problme conectare electrica peridoc

Buna seara,

Am intimpinat urmatoarea problema:
la conectarea electrica a peridocului la autoturism am pierdut toate luminile spate la masina, s-a aprins "martorul de avarie lumini" la bordul masinii, dar luminile peridocului ( blocuri optice LED) functionau foarte bine.
La demufarea electrica a peridocului toate luminile masinii au revenit la normal si a disparut si semnalul de avarie din bord.
De la service-ul specializat al masinii au zis ca de vina ar fi luminile LED pe care masina le-ar asimila, datorita consumului redus de energie, cu becuri arse si intra in avarie. Au propus sa testez masina si la o remorca cu becuri normale(cu incandescenta) dar la service nu aveau asa ceva.
Are cineva din Bucuresti cateva minute disponibile si o remorca cu lumini normale la care sa- mi testez autoturismul?
Va multumesc,
Mandache
 
Nu știu cum s-ar putea confunda adăugarea unor leduri cu un bec ars
Când conectezi ledurile in paralel cu becurile mașinii consumul nu se reduce ci crește. Cu puțin, dar tot crește.
Cred că mai degrabă ai ceva legat greșit prin mufe sau prin instalația remorcii

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Daca ai carligul montat ulterior (nu din fabrica), si e legat in paralel cu luminile lampilor de la masina, luminile peridocului introduc un consum suplimentar si computerul masinii considera ca ai un scurt in instalatie si intra in protectie.
Solutia este montarea unui modul de comanda lumini remorca.
Daca vrei sa faci un test si cu lampi peridoc cu becuri cu incandescenta te pot ajuta cu ale mele (da-mi un pm).
 
Am mai vazut aceasta situatie. Asa fac masinile mai noi. Daca nu ai modulul de "remorca" original al masinii, trebuie sa folosesti un kit adaptor. Acesta se lipeste pe firele de comanda ale blocului de lumini spate dar comanda luminile remorcii prin relee, nu direct. Astfel sistemul electric al masinii nu mai sesizeaza nici o eroare.

Scuze @peb5.. nu am vazut raspunsul tau.
 
Ultima editare:
Va multumesc pentru raspunsuri.
Masina a venit, asa cum a fost comandata, cu chit de remorcare din fabrica.
Dealer-ul marcii auto unde am comandat autoturismul va trebui sa-mi rezolve problema.
Multumesc "peb5" pentru disponibilitatea de a testa masina cu peridocul dvs.
Voi face acest test pentru mine, nu pentru service-ul dealerului auto.
Va doresc numai bine,
Mandache
 

Back
Sus