seat achizitie motor

sfat achizitie motor

buna seara sau buna ziua tuturor. asa cum spune si titlul doresc un sfat despre achizitia unui motor pentru o barca pneumatica de tipul stm 300 ukraina. este o barca pneumatica pe care doresc sa o folosesc pe distante scurte in delta mai precis pe bratul tataru si prin zona chilia. mentionez ca am folost una de 2,6m aceasi marca dar la vasle si sa comportat admirabil dar la vasle. vreau sa cumpar un motor si intrebarea mea este ce parere aveti despre un motor craft tech de 4,5 cp in 2 timpi?este foarte zgomotos? pare atragator in postarile de pe net dar parca prea arata a drujba sau motorul de la motocositoarea mamei mele. are cineva sau foloseste cineva acest tip de motor? multumesc frumos celor care pot da un sfat pozitiv sau negativ .
 
Ultima editare:
Gasesti pe site numeroase discutii pentru alegerea unui motor,conteaza foarte mult in primul rand barca,cate persoane sunt la bord,cat bagaj,pe ce distanta o folosesti,vrei sa intre in glisaj sau numai sa te misti de ici colo,etc.Comparand motoarele in 2 timpi cu cele in 4 apar avantaje si dezavantaje.Spre exemplu un motor in 2 timpi e mult mai usor ca unul in 4,dar este mult mai zgomotos,necesita adaugare de ulei in benzina (ai gresit proportia benzina ulei poti sa-l arunci),trage mult mai bine ca unul in 4timpi insa consuma de doua ori mai mult.Orienteazate catre un motor si mai apoi dezvoltam subiectul!
 
m-am orientat .subiectul era motor craft tech 2timpi 4.5cp nu dau in el la greu nu merg cu viteza mare vreau doar sa stiu o parere asa cum am specificat buna sau rea ce este asa de complicat? daca nu foloseste nimeni acest obiect inteleg ca voi fi primul si asta este vom mai vorbi pe acest subiect in vara pe tataru sau la chilia. daca vedeti pe cineva in deriva sunt eu sau altcineva dar daca trece cineva frumos si lejer tot eu sunt. va salut o seara buna nelu c
 
buna seara sau buna ziua tuturor. asa cum spune si titlul doresc un sfat despre achizitia unui motor pentru o barca pneumatica de tipul stm 300 ukraina. este o barca pneumatica pe care doresc sa o folosesc pe distante scurte in delta mai precis pe bratul tataru si prin zona chilia. mentionez ca am folost una de 2,6m aceasi marca dar la vasle si sa comportat admirabil dar la vasle. vreau sa cumpar un motor si intrebarea mea este ce parere aveti despre un motor craft tech de 4,5 cp in 2 timpi?este foarte zgomotos? pare atragator in postarile de pe net dar parca prea arata a drujba sau motorul de la motocositoarea mamei mele. are cineva sau foloseste cineva acest tip de motor? multumesc frumos celor care pot da un sfat pozitiv sau negativ .
Pentru ce ai expus aici eu as opta pe un 2 T ,usor !!!! dar o marca de motor ...!
 
Personal te sfatuiesc la un 4 timpi.

Care ar fi avantajele unui 4t in cazul unui motor asa mic? Consumul oricum e nesemnificativ la 4-5 CP...

La asa puteri mici mie mi s-ar parea ideal un 2t, pentru ca:
- e mai usor
- e mult mai simplu constructiv
- nu ai probleme cu pozitionarea sau transportul lui (nu ai baie de ulei)
- e mai simpla intretinerea (nu schimbi uleiul din baie, nu reglezi jocuri la supape, etc)
 
Care ar fi avantajele unui 4t in cazul unui motor asa mic? Consumul oricum e nesemnificativ la 4-5 CP...

La asa puteri mici mie mi s-ar parea ideal un 2t, pentru ca:
- e mai usor
- e mult mai simplu constructiv
- nu ai probleme cu pozitionarea sau transportul lui (nu ai baie de ulei)
- e mai simpla intretinerea (nu schimbi uleiul din baie, nu reglezi jocuri la supape, etc)
:noroc::noroc: ce as incerca si eu in loc de Honda 50 un ,ceva 4V 2 T la aproape aceiasi greutate ...cu 30 -40 caluti mai mult !!b-)
 
Am mers cu Johnson 8cp 2t şi mi-am luat Suzi 4cp 4t.
4T tot mi se pare gălăgios, dar măcar te poţi înţelege cu cel de lângă tine. Cu cel în 2T trebuia dat la relanti pt orice conversaţie.
Dacă ai comandă şi motorul e mai în spate... dar nu e cazul la pneumatică de 3 metri.
 
multumesc frumos ptr sfaturi celor care au raspuns la acest subiect si ptr discutia la subiect dl modi m-am lamurit. subiect inchis. m-am hotarat sa nu cumpar motor de cositoare. da poate in iulie cand e fanul mai frumos la rm sarat sau prin topliceni babeni dedulesti buda spre dumitresti e bine sa ai o cositoare.sa nu fuga cei din buzau de toropeala ca au unde se duce la umbra.numai de bine. cu respect nelu c
 

Back
Sus