reparatie caiac plastic

In ultimul timp, compartimentul posterior al caiacului mi s-a umplut cu apa peste jumatate. Am tot zis ca e din cauza capacului de cauciuc care nu izoleaza bine, dar la o inspectie mai atenta am constatat ca am 3 crapaturi mici in varful pupei. Nu sunt mari, picura ca o chiuveta. Ca 3 chiuvete de fapt.

Eu eram convins ca extremitatea pupei e "plina", asa ca am tarat caiacul dupa mine pe pamant / prin nisip / etc fara menajamente.

A mai comis cineva vreo isprava de-asta? Cum se poate remedia? Nu e o defectiune care sa scufunde caiacul bineinteles, dar afecteaza manevrabilitatea, iar compartimentul respectiv nu prea mai poate fi folosit.

:titanic:
 
Opoza doua? , se poate ajunge din ambele planuri !?

Cu ochiul liber nu se vede foarte bine. Cand am tras caiacul dupa mine, nu l-am tras perfect drept, deci pe o parte (cu gaurile) e mai ros decat pe partea cealalta.

Nu tin neaparat sa-l carpesc singur, din contra, mi-ar fi de ajutor daca l-as putea lasa la un "service" specializat. Exista asa ceva prin Bucuresti?
 
Exista un fel de pistol care topeste o bagheta de polietilena odata cu partea fisurata din corpul caiacului, realizand o „sudura”. Eu am beneficiat de un asa tratament la unul din caiacele mele. Asta e solutia, dar nu stiu sa-ti spun cine se ocupa cu asa ceva in Bucuresti.
 
Daca baghata asta rezolva problema de ea se ocupa orice magazin de bricolaj sau hipermarket. Gasesti si pistol care topeste baghetele si baghete.
 
Cei de la Barci in Bagaje stiu ca se ocupa de astfel de reparatii. Cred ca baghetutele la care se refera colegii sunt "hot glue", s-ar putea sa mearga.. dar temporar sau cel mai probabil deloc :)
 
Pana la urma am facut un efort (doua eforturi de fapt) si am rezolvat cu cei de la Barci in Bagaje.
M-a costat 200 de lei reparatia.
 

Back
Sus