Pierdut factura achizitie mortor barca

Pierdut factura achizitie motor barca

Buna ziua!

As dori sa aflu cum trebuie sa procedez in cazul in care am pierdut factura de achizitie a unui motor yamaha. Mentionez ca nu am apucat sa inregistrez motorul intrucat am un Bayliner inmatriculat la Burgas .
Multumesc anticipat!
 
Ultima editare:
Daca am doar certificatul de autenticitate pt motor, in cazul in care sunt oprit pentru control, care ar fi problema ? Si mai am o intrebare ....cand ies cu barca trebuie sa am actele in original la mine sau sunt bune si copii? Asta a fost si intamplarea de am pierdut factura la motor.
 
Vezi aici postul 7 şi 10:
https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=2815

Cu ocazia acestei postări mi-am adus aminte cum a început celebrul avocat Valeriu Stoica, când eram eu student, prelegerea privind art. 1909, vechea reglementare a ceea ce o să vezi în posturile respective:
A intrat în amfiteatrul plin de studenţi s-a dus la o studentă şi i-a luat un lucru de pe bancă, nu mai îmi aduc aminte ce, şi, ţinând acel lucru în mână lui, a întrebat-o: A cui este "asta"?
Studenta i-a răspuns: "A mea!".
La care V. Stoica: "Ba pardon, "asta" este a mea pentru că este la mine în mână! Cum demonstrezi că este a ta?"
Fireşte studenta nu a ştiut ce să-i răspundă, după care a început să susţină prelegerea. Puţine amintiri mi-au rămas din facultate, aceasta este una dintre ele.
 
Ultima editare:
Multumesc pentru directionarea in forum, dar nu are a face nimic cu furtul. Motorul l am achizitionat personal si am trecut vama fara probleme. Intre timp am gasit o solutie prin colegii de barci, asta pentru ca ma cunosc foarte bine ca nu sunt genul sa ma implic in ilegalitati . Pe viitor voi avea doar copii la mine pentru a evita astfel de incidente.
 
Direcţionarea s-a făcut către topicul "Fără acte", deci către o situaţie identică cu a ta. Nu cunosc regimul motoarelor de barcă. Ar putea fi identic cu cel al autoturismelor, adică dacă ai un motor de barcă trebuie să prezinţi "talonul", adică factura. Direcţionarea s-a vrut a fi făcută către informaţia că nu ai de făcut nimic dacă ai un bun mobil, adică un motor de barcă, şi nu ai acte la el. Nu am motor de barcă şi, în consecinţă, nu m-a întrebat nimeni dacă am factură la ceva ce nu am. Dar dacă aş fi avut, nu cred că aş fi purtat factura după mine, nici chiar în copie. Datorită argumentaţiei din "direcţionare": am un un mobil şi pe lângă faptul că sunt sigur că este al meu (am pierduta factura), faptul că este la mine îmi conferă calitatea de proprietar al acestuia. Dacă vrea cineva să-l revendice trebuie să dovedească faptul că este proprietarul lui. Ceea ce nu cred că va reuşi.
 
Nu cunosc cum se face control si ce anume acte cer, insa am preferat sa am totul la mine pentru a nu fi pus in postura de a ma prezenta ulterior la capitanie sau frontiera . Acum problema e rezolvabila, probabil ca si autoritatile nu cred ca presc la intamplare, au ei pistele si oamenii lor pe care i urmaresc.
 
Ultima editare:
Nu ! Dar presupun ca trebuia sa ma justific cumva in fata organelor in caz de control, avand in vedere ca motorul nu il am inmatriculat.
 
Salut,
Daca motorul e mai mare si e doar inscriptionat cu 20 CP, organele de control te pot pune sa justifici capacitatea motorului cu acte. Altfel nu e cazul, oamenii, de obicei, sunt profi.
Actele de provenienta iti trebuie doar daca vine cineva impreuna cu "organul" si zice ca ala este motorul lui- la care scoate si niste acte doveditoare. Vezi si postarea lui Lipan. In orice caz fa o copie dupa certificatul de autenticitate, plastifiaz-o si tine-o la tine, pentru cazul in care dai de unul mai capos, care vrea sa se bage in seama. Daca umbli in RBDD nu uita sa iei permis de acces chiar daca barca nu e inmatriculata.
Ape linistite!
 
Salut! Barca este inmatriculata, nu am nici o modificare facuta la motor, ce este trecut in certificatul de autenticitate aia e si pe motor. Motor achizitionat personal, inainte de cumparare am sunat la politia de frontiera, un prieten, mi a confirmat ca motorul nu este furat. In rest am toate permisele pt ape interioare si delta.
 
Daca barca este inmatriculata, atunci factura pentru barca si motor (copie) trebuie sa fie in arhiva la autoritatea care a inmatriculat barca (la Burgas, daca am inteles bine).
Dar, daca barca este inmatriculata de ce iti mai pui problema sa ai la tine actele de provenienta, cind carnetul de ambarcatiune ar fi suficient? Pare ceva dubios la mijloc, sau nu stii tu sa explici despre ce e vorba. :)
 
Salut! Barca este inmatriculata, nu am nici o modificare facuta la motor, ce este trecut in certificatul de autenticitate aia e si pe motor. Motor achizitionat personal, inainte de cumparare am sunat la politia de frontiera, un prieten, mi a confirmat ca motorul nu este furat. In rest am toate permisele pt ape interioare si delta.
Bogdane,
Daca barca e inmatriculata cu alt motor (ai spus mai inainte ca motorul nu e inmatriculat) atunci ai o problema. Problema ta este ca ai un carnet de ambarcatiune care nu corespunde cu motorul pe care il ai instalat pe barca. La orice control al capitaniei de zona, pe apa, esti in belea. La noi problema se rezolva intai la fisc si apoi la capitanie. Nu stiu ce cer bulgarii dar ai nostrii cer si factura (sau contract V/C) si certificatul de autenticitate -la motoare nefolosite si pe care il retin la dosarul barcii de la capitanie, sau radierea de la fosta utilizare. In principiu trebuie sa pui un act prin care dovedesti cum ai intrat in posesia motorului. Cel mai bine este de la fostul proprietar. Ai putea sa faci si un contract de vanzare cumparare fictive dar s-ar putea sa-ti ceara radierea (fisc + capitanie) de la fostul proprietar.
Daca ai sau cand ai un carnet de ambarcatiune cu motorul de pe barca in el nu-ti mai trebuie nici o factura, esti in regula!
 
In Bulgaria astfel de ambarcatiuni nu se inmatriculeaza decat la cererea proprietarului. Cel putin asa am inteles de la fostul proprietar. El o folosea doar cu actele de Canada pe care le avea. Acum pt mine e destul de usor sa fac si inmatricularea motorului, doar un drum la Burgas si preschimb certificatul barcii. Dar atat de la ANR cat si de la Politia de frontiera mi au spus ca daca am asupra mea certificatul de conformitate pt motor si nu exista suspiciuni asupra motorului, sunt in regula.
 
Nu, nu esti deloc " in requla". Daca barca este inmatriculata, iar motorul cu care este echitata ( de propulsie) este trecut in carnet, la tine nu trebuie sa ai pentru ca nu ti se cere : ACTE DE PROPRIETATE BARCA SI MOTOR in original, copii legalizate, copii cu data certa, sau cu viza pentru conformitate. Trebuie doar Carnetul si actele de inspectie valabile (atentie la HG 876/2007 art.2 lit.h). Ai primit astfel de informatii/incurajari de la ANR si Politia de frontiera ??? !!! De la ANR...greu de crezut, iar de la Politie...!!!


In Bulgaria astfel de ambarcatiuni nu se inmatriculeaza decat la cererea proprietarului. Cel putin asa am inteles de la fostul proprietar. El o folosea doar cu actele de Canada pe care le avea. Acum pt mine e destul de usor sa fac si inmatricularea motorului, doar un drum la Burgas si preschimb certificatul barcii. Dar atat de la ANR cat si de la Politia de frontiera mi au spus ca daca am asupra mea certificatul de conformitate pt motor si nu exista suspiciuni asupra motorului, sunt in regula.
 
Buna seara, cam aceeasi problema o am si eu. In urma cu cateva luni la mutarea in casa noua am ratacit actele de la motor, un mercury de 15 cai. Aveam actul de vanzare cumparare de mana, factura vechiului proprietar si declaratia de conformitate. Cum ma pot justifica in cazul asta in fata unui organ de control?
 

Back
Sus