Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Topic: Pierdut factura achizitie mortor barca

Default Pierdut factura achizitie motor barca

Buna ziua!

As dori sa aflu cum trebuie sa procedez in cazul in care am pierdut factura de achizitie a unui motor yamaha. Mentionez ca nu am apucat sa inregistrez motorul intrucat am un Bayliner inmatriculat la Burgas .
    Multumesc anticipat!
    Last edited by Bogdan Chiriac; 7 Apr 2017 at 06:04 PM.

Buna dimineata !
    Poti obtine un DUPLICAT de la vanzator.

Asta ar insemna sa plec in Italia de unde l am cumparat si greu cred ca mai gasesc persoana respectiva

Daca am doar certificatul de autenticitate pt motor, in cazul in care sunt oprit pentru control, care ar fi problema ? Si mai am o intrebare ....cand ies cu barca trebuie sa am actele in original la mine sau sunt bune si copii? Asta a fost si intamplarea de am pierdut factura la motor.

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.076

Vezi aici postul 7 şi 10:
    https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=2815

Cu ocazia acestei postări mi-am adus aminte cum a īnceput celebrul avocat Valeriu Stoica, cānd eram eu student, prelegerea privind art. 1909, vechea reglementare a ceea ce o să vezi īn posturile respective:
    A intrat īn amfiteatrul plin de studenţi s-a dus la o studentă şi i-a luat un lucru de pe bancă, nu mai īmi aduc aminte ce, şi, ţinānd acel lucru īn mānă lui, a īntrebat-o: A cui este "asta"?
    Studenta i-a răspuns: "A mea!".
    La care V. Stoica: "Ba pardon, "asta" este a mea pentru că este la mine īn mānă! Cum demonstrezi că este a ta?"
    Fireşte studenta nu a ştiut ce să-i răspundă, după care a īnceput să susţină prelegerea. Puţine amintiri mi-au rămas din facultate, aceasta este una dintre ele.
    Last edited by lipan; 8 Apr 2017 at 08:27 PM.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

6.  

Multumesc pentru directionarea in forum, dar nu are a face nimic cu furtul. Motorul l am achizitionat personal si am trecut vama fara probleme. Intre timp am gasit o solutie prin colegii de barci, asta pentru ca ma cunosc foarte bine ca nu sunt genul sa ma implic in ilegalitati . Pe viitor voi avea doar copii la mine pentru a evita astfel de incidente.

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.076

Direcţionarea s-a făcut către topicul "Fără acte", deci către o situaţie identică cu a ta. Nu cunosc regimul motoarelor de barcă. Ar putea fi identic cu cel al autoturismelor, adică dacă ai un motor de barcă trebuie să prezinţi "talonul", adică factura. Direcţionarea s-a vrut a fi făcută către informaţia că nu ai de făcut nimic dacă ai un bun mobil, adică un motor de barcă, şi nu ai acte la el. Nu am motor de barcă şi, īn consecinţă, nu m-a īntrebat nimeni dacă am factură la ceva ce nu am. Dar dacă aş fi avut, nu cred că aş fi purtat factura după mine, nici chiar īn copie. Datorită argumentaţiei din "direcţionare": am un un mobil şi pe lāngă faptul că sunt sigur că este al meu (am pierduta factura), faptul că este la mine īmi conferă calitatea de proprietar al acestuia. Dacă vrea cineva să-l revendice trebuie să dovedească faptul că este proprietarul lui. Ceea ce nu cred că va reuşi.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Nu cunosc cum se face control si ce anume acte cer, insa am preferat sa am totul la mine pentru a nu fi pus in postura de a ma prezenta ulterior la capitanie sau frontiera . Acum problema e rezolvabila, probabil ca si autoritatile nu cred ca presc la intamplare, au ei pistele si oamenii lor pe care i urmaresc.
    Last edited by Bogdan Chiriac; 9 Apr 2017 at 08:16 PM.

Pastrati factura de achizitie a masinii in masina?

Nu ! Dar presupun ca trebuia sa ma justific cumva in fata organelor in caz de control, avand in vedere ca motorul nu il am inmatriculat.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Sfat achizitie barca
    de TanaM78 īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 27 May 2016, 05:01 AM
  2. ajutor ! pierdut carma
    de sandu1 īn topicul Accesorii, Echipamente, Instrumente
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 12 May 2014, 01:45 PM
  3. Sfat achizitie barca
    de xilex īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 13 Jan 2013, 09:10 AM
  4. Achizitie barca
    de gerica78 īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 24 Jan 2011, 05:17 PM
  5. S-a pierdut Abby
    de bogdanbuciu īn topicul Jurnal de bord
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 12 Jun 2010, 10:58 AM

Tags for this Thread

Bookmarks