Caiac pentru purcelozaur

Salutare dragilor
Astept din partea voastra recomandari pentru un caiac care sa ma sustina(135+kg)sa mearga bine la pescuit pe mare si sa fie si tandem dar si de o persoana :)....si usor si ieftin :)
V-am dat greu?
Multumesc
 
Salut Marius,

Cred ca un Seawave, de la Gumotex, ar fi o alegere buna.Este foarte usor, material excelent, nitrilon(hypalon), il poti transporta si depozita in portbagajul masinii, se poate configura pentru 1-3 persoane, capacitate 250kg, foarte comod si stabil.
Eu am mers cu un Gumotex Solar 410 si mi s-a parut un caiac foarte ok.
Nu stiu cum se comporta la vant, probabil nu este la fel ca un caiac rigid. In link-ul de la Gumotex, este si un videoclip de prezentare.http://www.gumotexboats.com/seawave-inflatable-kayaks

O alta alegere, ar putea fi un sit-on Borneo, dar intervine problema greutatii, a transportului si depozitarii.Succes! http://hibiscussport.ro/produse/caiace/caiac-borneo/
 
Salutare Ovidiu si Christos A Inviat!
Ma bucur ca esti ok ca nu te-am mai vazut de mult pe aici.
Datorita faptului ca sotia mea nu are deloc incredere in gonflabile(am renuntat la Rolls-Royce-ul gonflabilelor ....Grabner Hobby)cred ca voi merge pe rigid si.....culmea cam toata lumea recomanda Borneo.
Am upgradat si masina la un Ford Ranger asa ca voi putea sa il transport cumva deasupra dar ma atrage si tequilla(si caiacul :) )....ce ziceti?
 
Marius, eu am un Bilbao(fratele mai mic a lui Tobago si Borneo).Am si un Riot Enduro 12, sit-in. Nu am vazut multe caiace, ca sa ma pot pronunta pentru cea mai buna alegere, dar ce pot sa iti spun, este faptul ca gama de caiace de la Bic Sport, sunt frumos lucrate, polietilena din care sunt fabricate mi se pare mai ok comparativ cu Riot.
Referitor la Tequilla, nu stiu ce sa spun, eu sunt adeptul pieselor dintr-o bucata.
Pentru pescuit pe mare, cred ca ai nevoie de un caiac suficient de stabil si in care sa te poti urca in caz de rasturnare.
Ar fi ideal sa poti face o proba, inainte de cumparare, dar in Romania este aproape imposibil.
Sa nu cumperi un caiac scurt pentru ca directia si viteza sunt proaste si poate vrei sa faci ture lungi.
 
Am upgradat si masina la un Ford Ranger asa ca voi putea sa il transport cumva deasupra


Am si eu dilema asta cu transportat caiacul intr-un un pick-up.
In bena nu prea poti sa-l pui, si nici pe acoperis nu sta prea bine, daca nu ai varianta double cab. Plus ca fiind masina mai inalta, e mai incomod de urcat pe acoperis decat in cazul unei masini mici.
Care e planul tau?
 
E double cab!
Intra in bena daca il cheama Tequila.
Daca nu sta pe masina dupa ce ii iau bare tranversale peste cabina.
Am bena acoperita si cu bare deja pe ea.
E ok planul ? :)
 
De departe in ceea ce priveste stabilitate si modularitate( tandem sau simplu + pescuit) sunt caicele de la FellFree.
Se pot testa in Romania, deci se poate cumpara "in cunostinta de cauza"
In ceea ce priveste partea cu "ieftin", evident ca este subiectiv.
Ce este ieftin pentru unul poate fi prohibitiv pentru altul.
Din punct de vedere strict al raportului calitate/pret ramn la parerea ca FellFree nu au rival la noi pe piata.
In orice caz, cel mai bine este sa testezi cat mai multe modele si apoi sa decizi in functie de preferintele si constrangerile personale.
 
Salut!
Nu stiu cat esti de stabil cu caiacul ala la un pescuit de rapitor, mai ales cu unul in dril.
Mi se pare ca ai centrul de greutate cam sus.
Sfatul meu este sa-l incerci cu "smerenie" si cand se mai incalzeste apa.
Fire intinse!
 
FeelFree ca asta?

Da.
Eu am inteles ca vrei dublu.
Eu le-am vazut in actiune pe dunare in weekend-ul trecut.
Si de folosit am folosit "la greu" modelul.
Mai ales pe post de "trambulina" pe lac.
Asa ca idee,concursurile cele mai tare erau cand incercam sa il dam peste cap/rasturnam.
Pot sa iti spun ca pt un "caicist' de 130 kg + este foarte greu sa il rastoarne. Te poti arunca din el,insa foarte greu si cu efort mare reusesti sa il dai peste cap
 
Spuneti ca se poate testa?
Unde?Si daca imi place de unde iau unul?
Ca la Catalin e inchis 3saptamani :(

Catalin si gasca sunt in Grecia momentan.
Vorbeste cu Marius si sigur se poate rezolva ceva.
Am sa ma interesez si eu saptamana viitoare cand gasim pe cineva sa poti testa unul dublu.
 
Salut.....glumeam cu testatul.
Am testat caiacul lui Marius P. Si a doua zi am achitat la Cata un Lure 13.5 cu de toate(carma,ancora,luxury bar )
Cand zic testat de fapt ma refer la iesiri aproape zilnice pe Snagov.
Am povedtit asta pe celalalt site si aici.am uitat .
Scuze si multumesc pt ajutor.
Acum vreau sa ii.iau un Nomad sotiei si gata.....la sf lunii in Grecia la pescuit.
Sper sa apuc sa il iau pana plec.
Am luat si bare si supirt caiac si am facut si un sistem de urcat caiacul pe masina.
Sper sa functioneze.
 
Salut.....glumeam cu testatul.
Am testat caiacul lui Marius P. Si a doua zi am achitat la Cata un Lure 13.5 cu de toate(carma,ancora,luxury bar )
Cand zic testat de fapt ma refer la iesiri aproape zilnice pe Snagov.
Am povedtit asta pe celalalt site si aici.am uitat .
Scuze si multumesc pt ajutor.
Acum vreau sa ii.iau un Nomad sotiei si gata.....la sf lunii in Grecia la pescuit.
Sper sa apuc sa il iau pana plec.
Am luat si bare si supirt caiac si am facut si un sistem de urcat caiacul pe masina.
Sper sa functioneze.

Felicitari pentru achizitie!
Sa il stapanesti sanatos si sa ai fire intinse cand iesi cu el la pescuit.
Acum asteptam relatari de la iesirea din Grecia si evident de la urmatoarele iesiri.
 
Merci frumos!
Am primit azi mail de la Catalin.He's back.
Asa ca am sa trec saptamana viitoare sa iau si un Nomad pt perechea mea care e overexited in privinta caiacului.
Acum incerc sa imi fac niste stabilizatoare sau outriggs pt la mare si pt un motoras Yammy de 2 ponei.
Am luat teava pirtocalie de instalatii (cred ca polipropilena sau ce o fi)de 110mm diametru cu 1m lungine.....doape ....un cot la 45 pentru hidrodinamica :) si o piesa de vizitare....ca poatemai indes ceva in ele pedrum :)
Sa vad cum le-oi prinde de caiac and so on.
 
Salut.....glumeam cu testatul.
Am testat caiacul lui Marius P. Si a doua zi am achitat la Cata un Lure 13.5 cu de toate(carma,ancora,luxury bar )
Cand zic testat de fapt ma refer la iesiri aproape zilnice pe Snagov.
Am povedtit asta pe celalalt site si aici.am uitat .
Scuze si multumesc pt ajutor.
Acum vreau sa ii.iau un Nomad sotiei si gata.....la sf lunii in Grecia la pescuit.
Sper sa apuc sa il iau pana plec.
Am luat si bare si supirt caiac si am facut si un sistem de urcat caiacul pe masina.
Sper sa functioneze.


Sa te bucuri cat mai mult de el! Asteptam poze, filme, povestriri.
 

Back
Sus