constructia de canoe din lemn de tei

Nu am lucrat barci in lemn de tei, dar am lucrat foarte mult cu tei pe vremuri, la navomodele. E un lemn foarte placut de prelucrat, si cred ca s-ar preta bine la lucrul cu epoxy. Mai ales daca se alterneaza filele de bordaj sau punte cu unele de lemn mai inchis la culoare. Cu toate astea, cred ca tot un lemn rasinos este cel mai potrivit la strip plank la barci mici.
 
Cu toate astea, cred ca tot un lemn rasinos este cel mai potrivit la strip plank la barci mici.

Acum sa si argumentez:
1. Lemnul de rasinoase e mult mai usor de gasit decat cel de tei. La mine in zona e un singur furnizor, care foloseste lemnul de tei la lucrarile proprii, si doar daca esti "pe bune" te lipesti sa cumperi tei sau alte esente de foioase.
2. Lemnul rasinos e mult mai usor de gasit sub forma de scanduri, de lungime mai mare, pe cand lemnul de foioase se gaseste de obicei sub forma de dulap, la lungimi de maxim 2 metri. Cel putin asta e treaba in zona mea.
3. Datorita structurii alternante a fibrelor, lemnul rasinos e mai rigid si mai rezistent intr-o structura strip plank sandwich decat teiul sau alt lemn cu fibra omogena. Adica lemnul nu e doar "miez" pentru sandwich, ci si element de rezistenta.
4. Nu in ultimul rand, pretul e mai bun la lemn rasinos, iar acesta cum spuneam se poate gasi usor - de obicei orice uscator serios comercializeaza molid, brad sau pin uscat.
 
Caiac din tei

Eu am lucrat un caiac din lemn de tei.

strip03.JPG


endorfin1.JPG


endorfin5.JPG


acockpit1.JPG


acockpit2.JPG


fibra2.JPG


fibra3.JPG


endorfin1.JPG


endorfin2.JPG


endorfin12.JPG


(Doamne, ce mi-a plăcut sa revad aceste imagini!)

Poti sa-ti faci canoe din tei, linistit. Daca ai materialul asta, apuca-te de lucru. Daca nu il ai si trebuie sa-l cumperi reflecteaza la ce a scris Vali fiindca a punctat pertinent si corect.

Acum sa si argumentez:
1. Lemnul de rasinoase e mult mai usor de gasit decat cel de tei. La mine in zona e un singur furnizor, care foloseste lemnul de tei la lucrarile proprii, si doar daca esti "pe bune" te lipesti sa cumperi tei sau alte esente de foioase.
2. Lemnul rasinos e mult mai usor de gasit sub forma de scanduri, de lungime mai mare, pe cand lemnul de foioase se gaseste de obicei sub forma de dulap, la lungimi de maxim 2 metri. Cel putin asta e treaba in zona mea.
3. Datorita structurii alternante a fibrelor, lemnul rasinos e mai rigid si mai rezistent intr-o structura strip plank sandwich decat teiul sau alt lemn cu fibra omogena. Adica lemnul nu e doar "miez" pentru sandwich, ci si element de rezistenta.
4. Nu in ultimul rand, pretul e mai bun la lemn rasinos, iar acesta cum spuneam se poate gasi usor - de obicei orice uscator serios comercializeaza molid, brad sau pin uscat.

La egalitate: densitatea teiului e aceeasi ca a rasinoaselor (de unde si greutatea e aceeasi), amandoua esentele fiind la fel de usor de prelucrat.
Dezavantaj tei: teiul e mai scump, mai greu de gasit si mai putin rezistent fiindca nu are fibre. De asemenea, nu il gasesti la lungimi mai mari de 2m.
Dezavantaj brad: chiar daca gasesti scanduri la lungimi mari, inevitabil sunt pline de noduri si daca vrei sa nu ai consum de lemn exagerat te vei alege tot cu stripuri scurte (nodurile trebuiesc scoase din strip).

Inca o vorba: Mihai din Arad (care este tamplar) sustine ca teiul nu se preteaza la constructia barcilor fiindca odata imbibat cu apa teiul nu se mai usuca natural si putrezeste sau face mucegai (e adevarat ca izolezi lemnul cu rasina, dar se poate sa „ciobesti” ambarcatia in vre-un bolovan). Eu am „ciobit” caiacul destul de tare si neavand incotro am mers mai departe inca cateva ore, apoi l-am uscat bine si l-am reparat fara probleme asa ca din experienta proprie nu as da credit informatiei, insa intotdeauna un meserias stie ce vorbeste si sfaturile lui nu sunt vorbe in vant.
 
Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturile date! CrocodiluDiluDilu, kayak-ul tău arată bestial! E nemaipomenit, miraviliozo!!! O să iau seama de sfaturile tale! Dar mai am o întrebare: Eu am un proiect de canoe de 5,5 m, de doua pesoane! Dacă ași vrea să o fac doar pentru o singură persoană, pt. mine, care am 95 de kile, ce dimensiuni sunt cele mai portivite? Eu am redus dimensiunile după cum urmează: Lungime= 430 cm, Lătime (centru)= 70 cm, Adâncime (centru)= 25 cm, Etravele=36 cm. Sunt potrivite aceste dimensiuni? Nu se duce la fund? Plutesc cu ea, eu avand 95 de kile? Vă mulțumesc! :sail:
 
În cartea „Bărci din lemn”, Gil Gilpatrick explica cum se scurteaza o canoe: se micsoreaza distanta dintre forme. La 430/70cm nu ai de ce sa-ti faci griji: un caiac Wood Duck are 360/70cm si incarcat cu 90kg intra in apa cam de o palma.
100kg inseamna un volum de apa dislocuit de 100l. Altfel spus inseamna o felie de cu suprafata de un metru patrat, cu inaltimea de 10cm. Suprafata canoei 430/70cm este aproximativ de 1mp, ceea ce inseamna ca incarcata cu 100kg se va afunda in apa 10cm.
 
salut CrocodiluDiluDilu. am si eu o intrebare: 1 ai postat undeva etapele de constructie si 2 legate de planul caiacului..imi place mult.
 

Back
Sus