viteza Dunare pe canale adiacente

Planuiesc o incursiune in Delta cu caiacul, si mi-am dat seama ca viteza de curgere a apei va influenta masiv traseul pe care il voi alege, cat si timpii "pe sectiuni".

Din ce am citit in stanga si-n dreapta, ma astept ca pe bratele principale viteza de curgere sa fie in jur de 3 km/h. Atasez un pdf interesant pe care l-am gasit, cu masuratori efectuate pe diferite sectoare, in luna martie.

http://www.geoecomar.ro/website/publicatii/supliment2008/3.pdf

Eu am de gand sa o iau pe canale secundare, gen canalul Mila 35 sau canalul Litcov si, daca este posibil, sa alternez cu lacuri, unde ma astept ca viteza sa fie mai mica.

Deci la ce valori sa ma astept? Am vreo sansa sa ma intorc pe unde am venit, sau e mai intelept sa astept bacul?
 
Ai sanse serioase sa te intorci pe unde ai venit. Asta daca folosesti canale secundare. Sa dai detalii despre traseu, sa vedem exact pe unde vrei sa mergi.

Am avut doua experiente legate de Delta:

- In prima am mers pe traseul lui Bogdan Ganea (Mowiti): Tulcea - canal Mila 35 - Sontea - Papadia Noua - Lac Fortuna - Sat Maliuc - brat Sulina - Sat Gorgova - Lac Gorgova - Lac Potcoava - Lac Isac - Lac Uzlina - Canal Uzlina - Brat Sfantu Gheorghe - Murighiol.

Am fost 3 cu doua masini. Am lasat o masina in Tulcea si una in Murighiol. Tura de weekend - plecat vineri la pranz din Galati, intors duminica seara. Aproximativ 70 km pe apa. Campare la cort 2 nopti. O masa traditionala de peste la sediul Partidului GVU.

- In a doua tura: Am lasat masinile la vreo 5 km in aval de Murighiol pe la mijlocul primului M (am dat de un tecucean ce sta pe malul canalului Dunavat din primavara pana toamna). A fost cu plecare si sosire in acelasi loc - asa cum iti doresti si tu. Traseul a fost: Brat Sfantu Ghorghe - Lac Erenciuc - canal Mocansca - lac Puiu - canal Caraorman - canal Litcov - lac Cuibul cu Lebede - canal Litcov - canal Perivolovca - Brat Sfantu Gheorghe.

Am fost 4. Tura de weekend, la fel ca prima. Aproximativ 80 km pe apa. Campare la cort 2 nopti. O masa traditionala de peste La Miluta in Caraorman.

Am vazut ca mergi de unul singur. Mi se pare mai fain sa mai gasesti pe careva sa mearga cu tine. Te descurci altfel.

Cu un caiac rigid te poti intoarce contra curentului chiar si pe bratele principale.

Un posibil traseu cu plecare si sosire in Tulcea: canal Mila 35/canal Trofilca - canal Sireasa - explorare lacurile Purcelu, Carasu, cu Cotete - canal Sireasa - Brat Chilia.
 
Planuiesc o incursiune in Delta cu caiacul, si mi-am dat seama ca viteza de curgere a apei va influenta masiv traseul pe care il voi alege, cat si timpii "pe sectiuni".

Din ce am citit in stanga si-n dreapta, ma astept ca pe bratele principale viteza de curgere sa fie in jur de 3 km/h. Atasez un pdf interesant pe care l-am gasit, cu masuratori efectuate pe diferite sectoare, in luna martie.

http://www.geoecomar.ro/website/publicatii/supliment2008/3.pdf

Eu am de gand sa o iau pe canale secundare, gen canalul Mila 35 sau canalul Litcov si, daca este posibil, sa alternez cu lacuri, unde ma astept ca viteza sa fie mai mica.

Deci la ce valori sa ma astept? Am vreo sansa sa ma intorc pe unde am venit, sau e mai intelept sa astept bacul?

Mihai, depinde de experiența ta pe apă și de plăcerea cu care padelezi. Eu unul deși nu sunt vreun caiacist dedicat, padelez 20 km pe Dunăre în amonte, fără probleme. Și asta în Dunărea de Sus.
În zona Deltei, curenții sunt mult mai domoli. Sigur că te poți întoarce pe unde ai venit. Totul este să abordezi bine zonele respective și să nu te lupți cu curenții pe zona cea mai aprigă a șenalului.
Nu ai primit răspunsuri până acum, fiindcă pe Dunăre ori în Deltă, curenții variază permanent, nu sunt valori statornice. Nici de la un kilometru la altul, nici de la o perioada a anului la alta.
Fă-ți itinerariul și bucură-te de el! Be brave! :)
 
Multumesc Alec, am sa notez traseele respective.

Pana la urma am facut o tura mai domoala, pe Bratul Macin. Cu caiacul la vale, cu ia-ma nene inapoi la deal. A mers si nu prea...

Viteza Dunarii, masurata aproximativ pe GPS a fost intre 3 km/h si < 1km/h (pe niste canale mai laturalnice).
Vantul a batut mai tot timpul dinspre nord, incat au fost portiuni cand Dunarea "curgea la deal", cu tot cu caiac.
La o viteza de croaziera de 4-5 km/h, 2 km/h pierduti din cauza curentului si inca 1 km/h pierdut din cauza vantului fac o diferenta foarte mare in ecuatia distantei si timpului.
 

Back
Sus