scoala + examen C+D

, Salut , sunt nou venit in lumea barcilor si vreau sa fac scoala si eventual sa dau examen, aveti vreo idee de scoli de navigatie in Bucuresti ?? ce-mi recomandati ? ca am ceva emotii mai ales ca nu am mai dat un examn de ceva vreme,,niste anisori buni, acum am o gonflabila honwave la care intentionez sa-i atasez un motoras de vreo 5 caluti, dar nazuiesc la ceva mai mare,,, multumesc mult pentru orice sfaturi ,, incurajari , poturi,,, etc,, ca am mare nevoie , mai ales ca nu am nici un amic ,prieten , cunoscut , cu experienta in acest domeniu,
 
Salut! Exisa deja un topic in care se discuta despre problema asta. Ti-am pus in atasament lista furnizorilor autorizati de ANR sa ofere cursuri pt conducatori ambarcatiuni motorizate. Cauta in lista aia cine ofera cursuri in Bucuresti si suna-i pt informatii. Recomandarea mea este sa optezi pt un singur curs, D sau C, dai examenul pt clasa in care te-ai scolarizat, iar pt urmatoarea clasa sustii exmenul in alta sesiune, pt ca vei face o economie substantiala. Tine cont ca pretul scolii e de 900 lei pt fiecare clasa, iar examenul la capitanie alte 500 lei per clasa+ taxe permis, dupa ce in prealabil cheltuiesti alti bani cu dosarul de inscriere (medical+psihologic). Bafta!
 

Atașamente

  • Lista furnizori aprobati ptr cursuri CAA.pdf
    155.6 KB · Vizualizări: 32
Salut! Exisa deja un topic in care se discuta despre problema asta. Ti-am pus in atasament lista furnizorilor autorizati de ANR sa ofere cursuri pt conducatori ambarcatiuni motorizate. Cauta in lista aia cine ofera cursuri in Bucuresti si suna-i pt informatii. Recomandarea mea este sa optezi pt un singur curs, D sau C, dai examenul pt clasa in care te-ai scolarizat, iar pt urmatoarea clasa sustii exmenul in alta sesiune, pt ca vei face o economie substantiala. Tine cont ca pretul scolii e de 900 lei pt fiecare clasa, iar examenul la capitanie alte 500 lei per clasa+ taxe permis, dupa ce in prealabil cheltuiesti alti bani cu dosarul de inscriere (medical+psihologic). Bafta!

, multumesc Pado,, acum salvam de pe google diverse informatii,,as' opta totusi pentru ambele clase C+D odata si scoala si examene,,, scap mai repede,,in privinta examenului nu sunt lamurit inca daca se pot da amandoua categorile in acelasi timp sau zi ??
 
daca vrei te astept pe velierul Lindor sa faci scoala pentru C, se asigura cazarea la bord fara alte costuri, si eu iti recomand sa faci scoala numai pt C iar pt D dai doar diferenta la RND (10 intrbari) nu e nevoie sa dai doua examene , pentru detalii: http://www.mariata.ro/p/sailing-school.html
orican poti sa ma contactezi la numerele din site.
 
Ultima editare:
danily- examenele C+D se pot da in aceeasi sesiune daca ai absolvit atat cursuri pt clasa D, cat si cursuri pt clasa C. Eu asa stiu, desi le-am dat pe rand. Cel mai bine e sa dai un telefon la o capitanie (recomand Galati, pt ca au sesiuni saptamanal si oamenii raspund la obiect) si sa intrebi acolo, inainte sa platesti doua cursuri la o scoala si sa te trezesti ca nu poti da examenele in aceeasi zi. Dar intrebi la capitanie, nu la scoala, pt ca cei din urma abia asteapta sa-ti ia banii.
 
La Timisoara s-au putut da ambele clase in aceeasi zi, C si D. Conditia a fost sa ai ambele cursuri facute, pentru C si D. Asta a fost saptamana trecuta.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Examenele s-au dat in felul urmator: 26 de intrebari fiecare clasa. Nu se tine cont ca iei o clasa sa dai doar diferenta in aceeasi zi.

Intr-adevar daca vrei sa scutesti niste bani poti da o categorie si sa dai ulterior diferenta. Am niste dubii la necesitatea de a face o scolarizare si pentru clasa pe care vrei sa o dai a doua cu diferenta. Am auzit pareri diferite. Eu am facut 2 scolarizari si sm dat examenele in aceeasi zi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ti-l recomand pe dl comandant Alexandru Tudor, @Lindor, am facut scoala la dansul acum o saptamana si am ramas placut impresionat !!! Urmeaza sa dau teoria la una din capitanii pt cat C dupa ce mai invat ceva si incerc sa va informez exact cum este cu diferenta pentru examene.
 
Divertis: nu trebuie sa faci cursuri pt C ca sa dai examen, daca ai cursuri pt D, si nici invers. Sunt suficiente cursurile pt o singura clasa, apoi in baza permisului, te inscrii la capitanie intr-o alta sesiune si pt cealalta clasa. "Actul doveditor" pt a fi eligibil la examenul de la capitanie e chiar permisul in sine. Expresia i-a apartinut unui domn de la capitania Giurgiu, care m-a sfatuit sa ma inscriu la cursuri numai pt o clasa, iar dupa ce promovez examenul vin pt cealalta categorie. Si felicitari pt promovarea examenelor! Tu unde ai facut scoala? Exista si la Timisoara cursuri autorizate, pt ca eu am vazut doar in zona GL, GR,CT si B ?
 
Salut pado, multumesc de urari! Sunt de acord cu tine, si e o metoda de a scuti niste bani treaba cu un dingur curs. Dar daca vrei ambele categorii odata, mie asa mi s-a zis, si asa am facut: ambele cursuri. Se organizeaza si la Timisoara cursuri, dar de cateva ori pe an (2,3). Si tot asa si examenele. Din motivul asta nu am vrut sa mai astept o ipotetica sesiune de examinari peste cine stie cata vreme.

Probabil regulamentul este intr-o oarecare masura interpretabil, insa optand pentru 2 categorii odata, am dat 2 examene intregi in aceeasi zi: C si D, 26 de intrebari fiecare. Daca ma intrebi pe mine, dupa primul luat, ar fi trebuit doar diferenta la al doilea. Dar asta este, asa mi s-a cerut, asa am facut.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ultima editare:

Back
Sus