Santierul naval Mog & Co

nu stiu de ce dar am impresia ca Radoslaw cel Polonez s-a uitat la prea multe "filme" cu GIS-ul asta!:p
nu spun asta la prima vedere ,am studiat planurile celor doua barcaze si totusi mi se par foarte .....................asemanatoare!:rolleyes:
asa ca ......,Valiula "The Aqua Monster", poti face skiffu' ALA fara sa ma i dai si j-de -mii pe planuri si i-l poti boteza "Grand Mother Florica's skiff" ,adica "skiffu lu' mamaia Florica" si Radoslaw o sa fie bucuros!:rock:
 
As vrea un V botom. Sa tina nitel si marea si sa-i pot pune si un motor. si nitel mai maricel si cu bord mai inalt. Uita-te pe link-ul ala ca sa intelegi mai bine ce mi se pare mie aproape de ce as vrea.
 
Ne daduram cu barca azi pana am terminat tot vantul de pe balta. A fost frumos si iar ma vait ca D5 e mica rau. Asa ca tre sa fac ceva mai mare.

Aviz amatorilor din Bucuresti: clubul Sportul Studentesc de pe Herastrau va incepe in aceasta vara si activitati de agrement cu ambarcatii cu vele (sper ca nu cu optimist). De asemenea se poate tine barca personala la ei contracost. Pentru amanunte Dl.Liviu 0722285577
 
Cand vreau sa poata duce 4 persoane am in gand 4x110 kg la 189 cm inaltime/pasager mediu furajat. iar in barci de genul D4 sau D5 nu ma mai sui decat de nevoie pentru simplul motiv ca nu am loc. Supun judecatii dumneavoastra modelele day boat de pe http://www.selway-fisher.com/index.htm si in special modelul Tosher

Salut Vali. Barca pe care ai ales-o, Tosher, este frumoasa si imi place (pentru mine toate barcile sint frumoase doar ca unele imi plac mai mult decit altele). Este foarte apropiata ca dimensiuni, deplasament si pescaj de catboatul meu. Pot sa-ti spun ca va duce 4 voinici fara probleme si ca va necesita peridoc. Nu prea vad cum ai putea s-o lansezi de pe plaje. Vei avea nevoie o rampa amenajata sau naturala care sa-ti permita sa intri cu peridocul in apa. Pescajul redus cind derivorul este ridicat iti va permite insa sa te apropii foarte mult de mal cind vii de pe apa. Poate fi echipata cu motor outboard fara probleme. O poti construi fara cabina dar probabil aceasta iti va lipsi in zilele cu vint mai tare sau cind veti fi doar doi pe barca si va vine cheful sa inoptati pe ea. Viteza de chila am calculat-o la aproape 6 noduri [HULL SPEED = 1.34*lwl(ft)^.5 ,knots]. Dupa ce vei exersa un pic si cu ajutorul fumurilor ca sa mentii o forma buna a velelor vei putea sa mergi destul de aproape de aceasta viteza cind vintul sulfa bine. Nu cred ca va fi necesar sa schimbi configuratia velelor. Greementul de cutter iti ofera variante de ajustare pentru toate conditiile de vint. Pe deasupra vei tine si echipajul ocupat.
Si acum citeva observatii generale. Vei avea nevoie de o masina serioasa (4X4 eventual) ca sa poti tracta 2000-2500 kg (barca+peridoc+echipament). Mai adauga aici si pe cei patru argonauti si vei afla cam ce-ti trebuie. Montarea si demontarea catargului iti vor aminti de sportul practicat de scotieni cu trunchiurile de copac pe care le tin vertical in echilibru iar apoi le arunca cit mai departe. Va trebui sa gasesti un sistem de rabatare. Asta te va ajuta la transport, la trecerea pe sub poduri, cabluri, etc si va micsora semnificativ timpul necesar pregatirii barcii pentru dat la apa sau transport. La ridicarea si coborirea focului, unul dintre coechipieri va trebui sa ajunga cumva la virful bompresului pentru a inverga sau stringe vela. Daca vrei sa eviti acest lucru va trebui sa instalezi rollfoc si asta costa. Cu staysail este mai usor ca este prins la prova. Cred ca iti va fi foarte greu daca nu imposibil sa manevrezi barca singur in configuratia cutter. Vei afla la timpul potrivit si ne vei spune si noua. Sau si mai bine, poate ma inviti la o plimbare ca sa ma lamuresc personal.
 
@ X SAILOR

Multumesc pentru sfaturi. Multe din cele spuse de tine ma depasesc dar marile probleme puse de acest model, din punctul meu de vedere, vin in primul rand din greutatea ei. Ai pus degetul pe rana si ustura al dracului. Din pacate acest Tosher in configuratia asta nu poate fi o barca de iesit in week-end pe ruta fundu' curtii-balta si retur decat echipat cu 4x4 dotat cu cabestan si rampa de lansare adevarata. Asa ca am doua solutii: ori caut alt proiect mai usor(sincer nici nu stiu cat ar trebui sa fie de usor ca sa fie lesne de manipulat) ori cumpar proiectul si fac pe dracu in patru sa o usurez muuuult, foarte mult, existand riscul sa nu reusesc si sa fiu fericitul posesor al unui proiect de 190 de lire sterline.

Si totusi este atat de frumoasa .......
 
Nu te sfatuiesc sa micsorezi greutatea. In orice caz nu “muuuult, foarte mult”. Este forta care formeaza momentul de redresare si orice schimbare semnificativa va afecta stabilitatea ambarcatiunii daca nu este compensata de: (1) marirea bratului fortei (adica mutarea centrului de flotabilitate, adica schimbarea formei barcii), (2) reducerea corespunzatoare a momentului de inclinare (adica micsorarea suprafetei velice si probabil inaltimea mastului) sau (3) o combinatie intre cele enumerate mai sus. Iar asta inseamna schimbari la planul original si nu cred ca merita efortul.
Barca mea se livreaza din fabrica cu 250kg de lest. Este explicabil deoarece este cu 0,5m mai lata. Proprietarul anterior a mai adaugat 250kg (cerute de organizatorii regatelor la care participa). Pina astazi nu am avut motiv sa scot balastul aditional.
In consecinta ai doua optiuni dupa cum vad eu (exceptind 4x4). Ori construiesti barca asa cum este si gasesti un loc unde s-o tii la cheu in timpul sezonului ori construiesti o barca asemanatoare dar mai mica si mai usoara (ceea ce tu ai mentionat deja).
Pina la urma nu uita ca orice barca presupune anumite compromisuri.
 
Da. Asa e. Varianta cu usuratul impune prea multe schimbari pe care nu cred ca as sti sa le fac singur. Iar de tinut pe apa iese din discutie entru ca as vrea sa ma pot da cu ea in mai multe locuri de-a lungul unei veri si sa o pot muta cu oarecare usurinta. Multumesc de sfaturi si sa stii ca te urasc nitel pentru vestile proaste. Iti doresc o iarna cat mai scurta.
 
Ieri am fost si am vazut D.U.D.L.B.(Docurile Uscate De Langa Brates). Si am vazut cum un nebun face o barca. Cand spun nebun ma refer la atentia pe care o acorda detaliilor. Vazand barca in starea care este am ajuns la concluzia ca ar fi cam ceea ce imi doresc daca as renunta la cabina. Si totusi am mai vazut si alte proiecte pe net, precum cel de aicihttp://www.selway-fisher.com/OtherDB.htm. Nebunule, ce parere ai?
 
Si totusi am mai vazut si alte proiecte pe net, precum cel de aicihttp://www.selway-fisher.com/OtherDB.htm. Nebunule, ce parere ai?
Nebunul iti spune sa te orientezi spre ceva cat mai simplu si ieftin de facut, deci ideal stitch&glue si nu carvel plank, strip plank sau lapstrake. O forma simpla bigurna cu banchete pe lateral, catarg cu o randa si eventual un foc, derivor ghilotina plus carma si gata :).
Si nu ai facut si tu niste poze sa vedem si noi barca asta sa ne minunam si noi, sau nu te-a lasat constructorul?
Nu obisnuiesc sa interzic fotografiatul :p, insa prefer sa pun poze cand e ceva frumos de vazut ;).
 
Pai nu am fost sa fac spionaj industrial. De cum am intrat pe poarta am fost deposedat de tot ce inseamna tehnologie la purtator si trecut prin filtre de securitate. Dupa ce am semnat un angajament de pastrare a secretului a tot ceea ce vad, am fost lasat sa vad minunea.
Daca tu ca jude declari nul angajamentul, va povestesc. Altfel nu ma pot lasa la mila animalelor acvatice(licenta nu imi apartine) de pe Brates, nu de alta, dar chiar in fata mea a fost ascutit un topor de catre insusi seful de lucrari si cand dadea cu flexul pe lama se uita chioras ca Basescu si zambea larg ca Iliescu. Asa ca vezi tu, cred ca justitia romana oarba si surda cum e ea nu ma va putea apara de furia acestor homo aquaticus galatensis novo sapiens(daca ar vedea unchiul meu latinist de vita veche cum chunui aceasta limba moarta dar nobila m-ar dezmosteni).
Asa ca asteptati finalul care stiu ca dupa spusele lui Vali va fi surprinzator(va iesi catamaran de 12m):oops::D
 
Cred ca te-a socat oleak fauna de braconieri pe care ai descoperit-o pe aici, de ai un asa har la povestit :D :D
 
Da, dar te doare capu pana finalizezi asa ceva :eek:. Cred ca zicala aia ar trebui adaptata, in loc de munca de chinez batran - munca de englez batran :p. Cred ca e cea mai laborioasa tehnica de lucru in lemn carvel plank-ul asta.
 
Marti 1 Decembrie sunt anuntate 15 grade sanse de ploaie 0% si vant de 8 km/h din sud. Asa ca avem de gand sa iesim pe lac la Mihailesti.
Daca mai e vreunul suficient de nebun....
 

Back
Sus