Parere pentru Fibromarine Mini Solitar 3,6

Salutare la toata lumea in prima faza!!!

Rog si eu persoanele experimentate sa imi dea o parere despre Mini Solitar 3,6 de la Fibromarine.
As vrea sa stiu daca e ok pentru utilizare in urmatoarele conditii:
-exclusiv la pescuit si 95% din timp o persoana cu ceva bagaj.
- Dunare in zona Giurgiu, Oltenita, Calarasi. Fara iesiri pe furtuni, valuri mari, iar daca se intampla sa ma prinda la fata locului - trag linistit la mal sau inaintare la 10m de mal viteza minima.
- Distante de deplasare de la locul de plecare pana in 15 km, de obicei mult mai mici dar sa zicem 15.
- motorizare de5 cp in 2t din 2009 si pe viitor 8 cp in 2t (probabil tot Yamaha cat mai nou - daca e sa iau permis). Exclus motor mai mare deoarece nu intentionez sa il las pe barca permanent si deci greutatea trebuie cat mai mica.

Cam astea ar fi datele problemei.
Ca si adaugiri inainte de a ma sfatui sa iau ceva mai mare si mai serios va rog eu sa imi spuneti ce credeti de aceasta. Nu vad rostul in a cheltui inutil (exceptand combustibilul) pe barca mare , motor mare daca nu le-as folosi la capacitate. Mi se par doar risipa. Vreau doar sa dau la peste din ea, cu vesta pe mine, fara a-mi fi frica mai mult decat e necesar daca esti precaut ( necesat ca doar vorbim de apa si de dunare).

Pe o barca din asta motorul de 5 ar reusi sa treaca de viteza de deplasament?? ar scoate-o din apa daca ma pozitionez bine in ea (85kg eu) ?

Multumesc .
 
Salut valyxman, am vazut mesajul tau de ieri, dar iti spun in continuare de ce nu am raspuns atunci. Cunosc aceasta barca foarte bine, si cred ca e o barca potrivita pentru ce ai scris mai sus.

Totusi, nu am sa scriu mai multe aici pe barcaholic, fiindca ultima oara am fost injurat aici de un nasol, care mi-a promis inclusiv ca ma cauta si-mi arata el mie etc etc. Asa ca nu consider ca se merita sa contribui pe un forum unde cand incerci sa ajuti iti mai iei si la mu-mu :).

Te astept in schimb oricand doresti pe capcompas.ro, unde nimeni nu injura pe nimeni, si se discuta strict la subiect. Singura problema e ca daca te inscrii, va trebui sa-ti validez intai contul, dupa care poti posta.

Ii cer scuze cu aceasta ocazie adminului de aici, dar ii cer si sa ma inteleaga, fiindca deja mi s-a pus pata de la atatia nasoi care nu stiu sa aprecieze o mana intinsa. Am sa mai revin eu pe aici, dar deocamdata iau o pauza.
 

Back
Sus