vopsea pentru cizma

Va salut!

Sunt incepator in ale barcilor si as dori sa va cer niste sfaturi. De curand am achizitionat un motor in stare tehnica buna dar ca si aspect, a avut si zile mai bune:(.
As dori sa imi recomandati o vopsea pe care sa o pot aplica pe cizma motorului si care sa si ramana acolo.
Deasemenea pe oglinda barcii sunt prezente niste gauri de la o scarita sau diferite accesorii care nu mai sunt in acest moment pe barca. Care ar fii cea mai buna metoda sa le astup?
 

Atașamente

  • IMG_6788.jpg
    IMG_6788.jpg
    38.2 KB · Vizualizări: 26
  • IMG_6791.jpg
    IMG_6791.jpg
    44.7 KB · Vizualizări: 27
nu stiu daca se vede prea bine dar este singura poza care o am

Pentru reparațiile la coca, se folosește metoda clasică, ușor de vizualizat în filmulețe tehnice pe youtube.
Se slefuiește partea afectata și se completează cu fibră de sticlă și rășină de tipul celei din care e construit corpul bărcii. Ulterior se șlefuiește la față și se aplică un topcoat, pentru protecție.
E chiar atât de simplu cum pare. Necesită doar ceva atenție.
Trebuiesc îndepărtate toate părțile afectate, abia apoi incepe reparația propriu-zisă.

Pentru găuri în coca, slefuirea și reparația se fac pe ambele părți, după cum arată seria de filmulețe : https://www.youtube.com/watch?v=i9hfpOCnzEs
 
Ultima editare:
Multumesc pentru raspunsuri! Ma ma refeream la vechi nituri cu care au fost prinse diverse accesorii pe oglinda. Acele accesorii nu mai exista acum si as dorii sa fiu sigur ca nu patrunde apa pe acolo.
 
Ai primit deja raspunsul dela Florio. Daca oglinda nu este strapunsa in ambele sensuri, faci reparatia doar pe partea unde este gaura.
 

Back
Sus