Incepator cu barcuta pneumatica

Salut pe toata lumea de aici. De anul trecut sunt posesorul unei barcute de cauciuc Excursion 4. Barca a fost luata din Dedeman si este aceasta: https://www.dedeman.ro/pitesti/set-barca-excursion-4-68324np/p/7039787 . Barca am folosit-o numai la pescuit pe diverse lacuri. Mijlocul de propulsare - vaslele.
Deoarece am trecut de 43 de ani, si nu prea mai sunt ”de vaslit” ma gandeam daca nu as putea sa ii pun un motor ceva. Deoarece e folosita numai la pescuit, e lesne de inteles ca vreau ceva low cost. De ceva vreme observ pe anumite site-uri niste motorase de barca facute din motoare in 2 timpi de motocoasa (craft tech le zice), la 52 cmc si undeva la 3,5 CP. Pretul lor e destul de bunicel, undeva la 600 de lei. As pune un link, dar nu vreau sa se creada ca le fac reclama, insa la o simpla cautare pe net se pot gasi. Eu as vrea sa il folosesc la drumul de intoarcere - adica vaslesc cat pot, pescuiesc, iar cand ma satur si vreau sa ma intorc dau drumul la motor. Experienta mea in motoare de barca si in barci cu motor e zero. Asa ca intreb:
Este compatibil acest motoras cu barcuta mea? Il pot monta pe un suport de genul asta: https://www.dedeman.ro/pitesti/kit-montare-motor-68624/p/7025710 ?
Si ceva de legislatie: pentru aceasta barcuta se platesc taxe ceva (impozit)? Trebuie ceva permis? Pecunosc, eu nu am nimic din astea ...
Multumesc anticipat.
 
Salut ,
Nici eu nu unt vreun expert in barci si motoare , dar dupa ce am studiat netul, forumurile ,impresiile si sfaturile celor mult mai cunoscatori ca mine ati pot spune sa-ti iei gandul de la asa zise motoare de barca craftec ,,, si alte asemenea draciii, mai bine mai strange un banut,, si ia-ti ceva SH in 2 timpi de 3-4-5 cp dar ceva marca nu bazaconiile alea,,
 
Salutare de la mare, doresc sa ma alatur si eu comunitatii voastre si ma gandesc la o gonflabila Navigator 4,20m podina din aluminiu, comercializata de o firma din Timisoara. Ce parere aveti despre Navigator ?
Motorul va fi in 2 timpi de 20 - 25 cp. O sa pot iesi cu ea pe mare ?
 

Back
Sus