Prima barca

Salutare.
Am avut recent o experienta f. misto cu o barcuta inchiriata undeva in Italia. Atat de misto incat am decis sa ne achizitionam o barcuta a noastra pentru utilizarea pe lac. Nu ceva mare, cam 6-7m si 50CP.
Am cam un milion de intrebari,dar dupa ce am citit acest forum sper sa ma ajutati cu cele mai "fierbinti":
- Este o "afacere" sa cumperi "barca" si motorul separat? Cam cat m-ar costa in plus un motor second si instalarea cu tot ce implica ea, inclusiv instrumente?
- Daca barca are sub 7m nu necesita inregistrare?
- Un peridoc necesita alta categorie de permis decat B?
- Cam de la ce varsta e o barca considerata veche? Ma refer la carena caci am gasit barci din 85 care aratau ok in poze, echipate cu motoare ceva mai noi.
- Imi recomandati un site mai actualizat unde as putea gasi barci second de vanzare in RO?
Multumesc anticipat tuturor.
 
Buna ziua!
Raspund la ce stiu eu:
1. E mai "afacere", mai ieftin sa cumperi barca+motor+peridoc, decat sa le cumperi separat.
2. Daca barca are pana in 7m lungime si motorul de max 20CP(inclusiv) nu e obligatorie inmatricularea.
3.Pai eu stiu ca cei care aveam doar B-ul, putem conduce un ansamblu format dintr-un vehicul eligibil categoriei B si o remorca a carei masa maxima sa nu depaseasca 750kg. Deci e putin probabil ca peridocul sa aiba mai mult de 750kg. Deci nu e necesara si categoria E, daca se respecta limitele astea.
4. Nu cred ca poate cineva raspunde cu exactitate la intrebarea asta. Importanta e starea barcii, ce costuri implica reconditionarea ei(daca e f veche) si daca se justifica sa o reconditionezi(fiind f veche). Daca barca arata bine, nu e o problema majora vechimea ei. Eu in prezent imi reconditionez un Shetland din '82.
5.In Romania sunt probarca.ro, olx.ro etc. In Italia e subito.it
Cauta sa citesti topicurile dedicate din forumurile de barci si vei gasi raspunsuri la multe dintre intrebarile care te preocupa.
Bafta iti doresc!
 
Buna ziua!
Raspund la ce stiu eu:
1. E mai "afacere", mai ieftin sa cumperi barca+motor+peridoc, decat sa le cumperi separat.
2. Daca barca are pana in 7m lungime si motorul de max 20CP(inclusiv) nu e obligatorie inmatricularea.
3.Pai eu stiu ca cei care aveam doar B-ul, putem conduce un ansamblu format dintr-un vehicul eligibil categoriei B si o remorca a carei masa maxima sa nu depaseasca 750kg. Deci e putin probabil ca peridocul sa aiba mai mult de 750kg. Deci nu e necesara si categoria E, daca se respecta limitele astea.
4. Nu cred ca poate cineva raspunde cu exactitate la intrebarea asta. Importanta e starea barcii, ce costuri implica reconditionarea ei(daca e f veche) si daca se justifica sa o reconditionezi(fiind f veche). Daca barca arata bine, nu e o problema majora vechimea ei. Eu in prezent imi reconditionez un Shetland din '82.
5.In Romania sunt probarca.ro, olx.ro etc. In Italia e subito.it
Cauta sa citesti topicurile dedicate din forumurile de barci si vei gasi raspunsuri la multe dintre intrebarile care te preocupa.
Bafta iti doresc!

Mersi mult.
 
Cu un carnet categoria B poti sa conduci un ansamblu remorca +masina cu masa maxima autorizata 3500 kg. Daca faci un curs de condus remorca te duci la politie cu adeverinta si iti pune o mentiune pe carnet ca poti sa conduci un ansamblu de pana la 4250 kg.

Sfatul meu ar fi sa nu te arunci la ceva scump. Probabilitatea ca sa iti dai seama dupa ceva vreme ca bataia de cap aferenta unei barci nu e pentru tine, sau ca ti s-ar potrivi o cu totul alta barca e mare, asa ca e bine sa poti sa o vinzi rapid (oricum nu e usor sa vinzi o barca), sau macar sa nu iti para foarte rau dupa bani...
 
O barca de 6-7 metri este mare si un motor de 50 CP este mic, mai ales la aceasta barca mare :) Daca nu este un velier gen MacGregor...
 
motorul de 50 cp este mic la o asemenea barca daca intentionezi sa mergi in glisare (presupunand ca barca e construita pentru asa ceva) pentru a merge in regin de deplasament e suficient un motor de 20 cp - zic eu
 

Back
Sus