Dilema ,, Mare DILEMA,,

,deci,, posesor barcuta gonflabila 2.50 m + motor honda bf5 adica dezvolta impresionanta' putere de 5 cp,, cautand prin hatisul legislativ am gasit urmatoarele REGULAMENT din 29 iunie 2016
""""Pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement sau un motovehicul nautic cu o putere a motorului de până la 3,68 kW/5 CP inclusiv nu este necesară deţinerea certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement"""[/B]
acum,, MAREA SI IMENSA DILEMA este daca am voie' de la stapanire sa ma dau' cu barcuta numai pe apele interioare ?? sau o pot face si pe tarmul marii Negre ?? ca in lege nu se specifica acest lucru .. sa inteleg ca daca nu e interzis inseamna ca e pernis ???!!! va rog ,,luminati-ma ,ca tare as vrea sa dau o fuga la Corbu sa pun si barcuta la apa,,,
 
Prevederea legala e Ordinul 527 / 2016: https://portal.rna.ro/SiteAssets/servicii/personal-navigant/Ordin 527 2016.pdf .

Inainte de acest ordin in legislatie era specificat ca scutirea de certificat pentru puteri sub 3,68 KW era valabila exclusiv pe ape interioare. In Ordinul 527 nu se mai face aceasta mentiune, de unde rezulta ca scutirea e valabila si in apele maritime costiere (mai departe nu cred sa se aventureze vreun barcagiu cu capul pe umeri).

In plus, in Ordinul 527 e specificata si limita de 5 CP alaturi de cea de 3,68 KW, pentru scutirea de certificat. Inainte era mentionata numai limita de 3,68 KW, ceea ce inseamna 4,93 CP. Desi se tolera si puterea de 5 CP, vreun organ cu exces de zel putea crea probleme unui barcagiu fara certificat si cu motor de 5 CP, ceea ce azi nu se mai intampla.
 
Prevederea legala e Ordinul 527 / 2016: https://portal.rna.ro/SiteAssets/servicii/personal-navigant/Ordin 527 2016.pdf .

Inainte de acest ordin in legislatie era specificat ca scutirea de certificat pentru puteri sub 3,68 KW era valabila exclusiv pe ape interioare. In Ordinul 527 nu se mai face aceasta mentiune, de unde rezulta ca scutirea e valabila si in apele maritime costiere (mai departe nu cred sa se aventureze vreun barcagiu cu capul pe umeri).

In plus, in Ordinul 527 e specificata si limita de 5 CP alaturi de cea de 3,68 KW, pentru scutirea de certificat. Inainte era mentionata numai limita de 3,68 KW, ceea ce inseamna 4,93 CP. Desi se tolera si puterea de 5 CP, vreun organ cu exces de zel putea crea probleme unui barcagiu fara certificat si cu motor de 5 CP, ceea ce azi nu se mai intampla.

Multumesc Vali,
ma gandeam eu ca asa ar fi logic,,, dar cu autoritatile'' de pe la noi nu se stie niciodata, ,, oricum am printat legea si o iau cu mine in caz ca dau de unul mai greu de cap,,, si nu intetionez sa ma duc mai departe de vreo 100 m de tarm,,
multam inca o data si Doamne Ajuta,
 

Back
Sus