Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 11 to 20 of 62

Topic: Constructie canoe strip White Guide

Parca la Hornbach am vazut. Au un raion destul de ok ptr lemn. Saptamana urmatoare ajung pe acolo si vad.

Spor la treaba!

Pana la urma am facut o improvizatie pentru a obtine cove & bead, am construit un canal inclinat la 45 de grade si am folosit o freza in S, cea din dreapta jos in poza

A iesit relativ OK, nu perfect dar mai mult din cauza ca grosimea sipcilor nu e perfect uniforma.

Cateva poze cu ce am facut pana acum

Bravo pt ideea cu freza...daca intri pe www.woodgear.ca...inveti multa improvizatie cu scule normale ...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Am pus prima sipca

Nu reusesc sa ma hotarasc intre adeziv tip D3 ( seamana a aracet) si D4 (poliuretanic).
    D4 e mai rezistent la apa, fiind pentru exterior, dar nu se absoarbe in lemn si ma intreb daca o sa faca priza rasina cand o imbrac in fibra.
    Pareri?

Si pentru ca am invatat ceva din partea cu gasitul frezei la care am pierdut mult timp, as vrea sa cumpar in avans fibra si rasina.
    Imi puteti da un sfat, de care si de unde?

Merci

Progres

Pana la urma am folosit D3, sper sa tina.
    Ma gandesc sa slefuiesc intai partile dintre forme fara sa scot cuiele, si sa le ranforsez cu niste coaste din fibra ca sa fiu sigur.

6.  

Nu trebuie ranforsat. Sunt sute de canoe din astea si functioneaza neranforsate. Greutatea unei astfel de canoe aduce spre 30 de kile asa ca nu vei dori sa o ingreunezi suplimentar. Pana acum te-ai descurcat bine cu constructia. Succes!
    Life in colour!

Quote Originally Posted by LucianM View Post
    Inca ceva... trebuie sa scurtez modelul de la 5.6m la 5.2m, ca sa imi incapa in garaj.
    O īntrebare poate fără rost, dacă ai avut īn vedere varianta cea mai simplă: așezarea īn diagonală n-ar rezolva cazul fără ajustarea canoei?
    Pentru un garaj de 5,2m lungime si 2,3m inaltime, diagonala ar fi 5,7m. Probabil garajul are 5,5m minimum, dupa cum e firesc. Caz in care diagonala devine mai generoasă.

Quote Originally Posted by Florio View Post
    O īntrebare poate fără rost, dacă ai avut īn vedere varianta cea mai simplă: așezarea īn diagonală n-ar rezolva cazul fără ajustarea canoei?
    Pentru un garaj de 5,2m lungime si 2,3m inaltime, diagonala ar fi 5,7m. Probabil garajul are 5,5m minimum, dupa cum e firesc. Caz in care diagonala devine mai generoasă.
    Da, m-am gandit si la asta, dar dupa cum vezi in poze garajul e plin si cu alte minuni, biciclete, roti de iarna, kayac gonflabil... am mai facut si o masa de lucru, nu prea e loc pe diagonala.
    Plus ca incepand din septembrie va trebui sa incapa si o masina in el.

Am calculat sa iasa cat lungimea garajului ca sa o pot suspenda de tavan intr-o laterala, sa incapa si masina

BTW, a mers bine scurtarea aia progresiva. Sipcile se aseaza frumos si forma pare in regula.

Frumoasa lucrare !
    Doar o recomandare ti-as face: sterge adezivul scurs inainte sa se intareasca. Atunci cand vei ajunge la slefuit o sa-ti fie mai usor.
    Spor la lucru !

Quote Originally Posted by danielsg74 View Post
    Frumoasa lucrare !
    Doar o recomandare ti-as face: sterge adezivul scurs inainte sa se intareasca. Atunci cand vei ajunge la slefuit o sa-ti fie mai usor.
    Spor la lucru !
    Merci

In carte scrie exact invers, sa il lasi sa se intareasca si dupa aia sa il razuiesti inainte de a slefui.
    Zice ca daca incerci sa il stergi cat e ud intra in fibra lemnului si iti infunda smirghelul la slefuit.

Nu stiu cum o fi mai bine, dar am incercat sa razuiesc adezivul intarit si merge destul de usor, ramane curat lemnul.

Page 2 of 7 FirstFirst 123456 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Constructie strip plank - Pantera
    de danielsg74 īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 15 Nov 2016, 05:19 PM
  2. constructie canoe
    de romel īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 61
    Ultimul post: 22 Oct 2016, 11:08 AM
  3. Cumpar canoe strip
    de SERGHEI44 īn topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 7 Mar 2016, 07:41 PM
  4. lamele strip pentru o canoe
    de romel īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 34
    Ultimul post: 24 May 2014, 11:22 PM

Tags for this Thread

Bookmarks