Constructie canoe strip White Guide

Merci pentru raspunsuri.

Din categoria "aesthetics" :)

zBas9Hjb8uqY9qJgNBhv69m6mp2_oWOkRwQL5Ty8rZPCreRR9z7T-VpcjkMoua99sQO6kpTs2L4u7oANlbmcpCBM4gWPKQnXiyJeJsu39HePm0upTeM6r7VjU9KULxI_g3cr8YupZYhICyZJmYBoLyVTfQafLJG6UsHLeLG2Dn-9qxO4PmgqqVXlfgsZf62MVhSSJjCt06DDgPtQG0Eg9jc3OFAHRsGT_Bx2Xla4Ls7xfPn09n-jryDDHh1FaXswkVO8h-WuDtwALvqja24-fb2666oX2VDfOpVbV5a59D79XJxbiOp1AJAj1UakNKg1ZYk7-W60IY8S4lRARgUMosUxmMulVFMLZEM_GLgniSC-bwMSzVA8jYPrWkWNZQNqhMY6JyHyOBuxrzVFUUOHwCVHvCf8ytB8IShvVCaw8gdqanspihX67kIBXLBxJhdjgjffB5A30C9DFZZgKzruICB3O8IER55Q5895b56ge8LKmqvcWVggzV9ojsZragCdeMmBbH1zCpF01zVdfOlmWG8BErceaIEezEUzyhLIAPpIeoveDiF_c8fyJKm4hTKRPU_KjXfnTRvSwsd3O_xJL__0sNQpJmpxqZa28yO8dt59-jiv6O2dMJIDIJE8RmV2VF7IJBmpFQ78vGQ86l-4xnMebBBAVIng9ehv9WOwgzSq1g=w706-h942-no
 
Dupa ce mi-ati spus toti ca o sa imi para rau daca nu o slefuiesc cum trebuie, am tras tare toata saptamana si am adus-o intr-o stare foarte buna zic eu.
In weekend am pus fibra pe ea, si aici cred ca am facut o greseala...
Am vrut sa fie legatura dintre fibra si lemn dintr-o bucata, asa ca nu am dat amorsa si am pus direct fibra, cum am vazut ca fac multi.
Mi s-a parut ca am imbibat-o bine, dar lemnul a tras destul de mult din fibra si a uscat-o pe alocuri.
La urmatoarele straturi nu s-a acoperit cum trebuie peste tot, au ramas mici "liniute" de 2-3 mm de fibra care se vad inca dupa 3 straturi de rasina.

Nu se vede decat daca te uiti de aproape, estetic arata foarte bine, dar o sa tina oare?

Cateva poze cu operatiunea :)

0LAQYMQzssArthnW8TBBemRg7Na9TBtXXKTW4u1nPRfz_qHjolOWIDHblQ3brtegXaDYa0NsRFA0D9jvyY-93SrL3lyY3AtnD94wX7zJ335RLxlK-mXNGhSZ8HqQMXa3jGGxFgPHh7-YeYzrMH6PeYwR0xxHy-Nk3LJ03GpX4xN880eTY1DfT2JDI7gssQz0UDLDNjOaWZ-x91f35LX9S43cDVL7azrsQi7ay3_s6gRm2FYdYXL50O4yPL13R4G37qHF0bBWUzu-Qme2qFBsSi3yhVJ3NYB0DXSnjvV8fFZ03l4nYGfN5P-68ug1IAWZcqGFq4f6yQNJzmTGbm55vUKK6RmtQHv6EUVBY8d-AA1swV3GlZDbyzfJopObFks0f8Xy1HSnge8bdmA0xnQFmT52AFD43cVQTuX8vfzZSDNv--HDd1Mk6P0g_87IZLG0tkxuTZs5MTmnuALGVHOdlMSgcVt5V3-xL4odVs2SxDb72hI2fSVrhy1aF_S5X73ug691M6IYhF8zTPT8eNdngR-PngzPC9e5QTJrOSbJDJO-1I11FjbkV-RXD-wCBTweudHb7OSqfig0vPdo6xyttuvrcWBHURNO6E1z9VHF2C2Lr50nc0euznLvY0bys3rTHxWpx3vvzLreVy86CERSOvLfGD-kQtKBaOglcnHJW12L9-Q=w1255-h941-no
32AwgQwagD1zB0UmAOdtdF7y1mf6xfmnPcYDD3LWO7ou1edmp10V3ycvMR0XDOGbKQ6UXt9rVJcd9YyJ79Bt2PBbIpqg8cgQV_I9YyHS7AudlOZy8rNsz1ANrqBWi7f6MvZ7jSjk0vL3xYd2SO_KCuRDqohqJDU4IxGrEjtbhb_p_S6n1PLZN4Pe7kUVzJmZ9EUj1gLU4FA3ymhm2jX5mURijuoWrKROuD_pkwMqu3hIJPuGn4Hqmh2LsWi1O2wK16-wOcV9xXOE4-CK4B7MRNPjpkD0b5fd5cGh-3WUf0oagotUn8MZtpKuYEc6mXH0-w4Vy6dWlWRuMKNq3dDgLEvo8f42cZQfD3V8jVQgZ8xztEB8-htPQpTmuSLae1HiVaHNiUVNFjaDavnOmfDC0OkklsWZIAzacd8eCG_nddPNbZzj-ai9fAVWOswddEj3Ot8fdxLlmrpxEUBaqXYCaDKkExmEl__PqfGg28bnScftfARCI4_pTlFC71EVLanWX5TNy9fPTHItutdgJE7WwL7bBMzljF8TT-IJAC5E7qoS2aAW3Vu4WD4ozMtkgZ82hWte9AxcpOb2IBuQbF0T-gyCFplUtqQ_kTvlpvWZrjlNdnwo7W36czf-jFrNn8xMVPZnHidnyd7yz1MJrsYK6wbhuLTUrIZcIfyWj1FcfBcRDw=w1255-h941-no
l-DAqs4xy_xRcYpBwGG8jSpQ6sqv5MLo02i0X1IYzE72Wt1j0gCcB4oUK7xjfEa5BQyFQNxPKDzfTMIiwYexCqi9n0xxNvhfmwJOokWufhBehQmcH4ldPnF0x3ULI0KSkuXo0jHZEX-o0kzDVI48GrkhQSxJbWtDJ9ozJcT0dcIdAVUpXChW5WTvE6uzhddl-yxawURrkySwH3gjb2375dzVDEtgapIEF7N0sxRnK7_3wwxwxXq0TxOmWbP9q70z5GN0Rartmpg1jX11KgFymvEOHzj3zphyULx_4R7D4evEi0QemNruiHy_YrLHtg74836YZwRE6YmADAWNRN7PZchgT9OTTPgMu7tk8JCeVnuvAmt4FG0R8ivITCcMzIKSxyuhTdzfIFvTWk_1GlgRQGRkGHvOMN60v9OnXEZ6blz8QnsaEMexOlLDL04kqYf_3Mk0SDfP27yaBQIzli3NJSsRdyR83kxjwJvtVYsfIiRECEBWQZJc0CpYkFRgJ3mVeI0jdYCSHPf9kq_KS79R0tAVyBevEDyALl8SLF6WltlMsZYsPZ-lTcQOrYEcKLb7pMtxVnRO4DOq7lgb_l5t2k955mqEBG8AKICmSlzzKm-1pvvD5UUpf0D93wlu9ronmJfu7OnaHebuxA-FakiW4uymX2V1-oHMTZtNMfolOFs0Yw=w1255-h941-no
 
Felicitari! Arata bine. Inscriptionarea cum ai facut-o?

Mai era un truc. Se introduce rasina cu seringa in golurile de sub fibra. Cred ca iti trebuie o seringa cu ac mare. Nu stiu daca merge in cazul problemei tale.
 
Nu sunt goluri de umplut cu seringa, nici nu stiu daca sunt goluri, doar se vede firul de la tesatura asa cam de 2-3mm, dar in multe locuri. Daca se vede inseamna ca nu e complet inconjurat de rasina.
O sa incerc sa fac o poza, e greu de explicat :)

Mi-a venit ideea cu seringa si am incercat-o intr-un loc unde am avut o bula de aer, dar nu prea a mers asa ca am intepat tesatura cu varful de la cutter, am pus rasina si am masat cu degetul.
Pare sa se fi umplut ok.

Inscriptionarea e pirogravura si am folosit un Dremel Versatip.
 
Ca sa nu iti ramana insule de tesatura neumpluta cu rasina, straturile de umplere se fac pensuland portiuni (de exemplu o fasie delimitata de sirul de scobitori :) ), deci pensuland locul de trei ori: prima dată orizontal, apoi vertical, apoi din nou orizontal. Apoi se trece la o noua portiune. Sigur nu-ti raman locuri numplute.
 
stai linistit, esti bine. era de preferat o amorsa dar nu-i o gaura in cer. important este ca rasina sa satureze fibra si sa eviti bulele. daca simti tesatura nu-i bai, oricum urmeaza cateva straturi de lac cu protectie uv. daca n-o faci se depigmenteaza lemnul de la soare. o sa devina gri. nu te sfii sa folosesti cutterul unde este nevoie. verifica grosimea ramasa dupa slefuire si daca este mica, dubleaza fibra pe interior. asigura-te ca nu flambeaza fundul pe apa. o sa-ti placa sa te dai cu ea :)
 
Dar in zonele in care "se vede firul de la tesatura" fibra este imbibata cu rasina ? Este transparenta sau albicioasa ?
Daca fibra, desi "observabila tesatura" e transparenta atunci ai nevoie de mai multe straturi de umplere: adaugi rasina pana cand tesatura nu mai este (atat de) sesizabila. Atentie: nu e nevoie sa adaugi rasina pana cand suprafata este complet neteda. Rasina din straturile de umplere se distribuie preponderent in "gaurile" tesaturii, dar se adauga si pe fibra. Poti considera ca ai suficiente straturi de umplere chiar daca se mai simte totusi tesatura. Iti dai seama daca faci un test pe o bucata de lemn/placaj. Asa cum ai spus, e greu de explicat, dar o data avuta experienta, vei stii. Cred ca Bjorn Thomasson are un manual destul de bine pus la punct, disponibil electronic (cu poze :) ). Cauta-l si citeste-l !
Daca fibra este albicioasa atunci inseamna ca in prima faza de laminare nu a avut suficienta rasina si.. e mai dificil de reparat. Asta inseamna ca au ramas bule de aer in tesatura si acestea nu vor mai putea fi umplute acum cu rasina. Reparatia corecta inseamna sa polizezi zona respectiva si sa pui din nou fibra, acoperind o zona mai mare decat aria defectului initial. Ma indoiesc totusi ca acesta e cazul tau.
 
@CrocodiluDiluDilu - am umplut tesatura cu racleta si am verificat, era plina si transparenta cand am trecut mai departe.

@danielsg74 - unde se vede firul zona in sine e imbibata, nu se vede tesatura pe o portiune compacta ci asa firicele ici colo de 2-3 mm. Incerc diseara sa fac o poza.

Ce cred eu ca s-a intamplat e ca lemnul a tras rasina si cumva a intrat aer pe langa firul de tesatura din lateral, dar a ramas suficienta rasina in tesatura astfel incat cu al doilea strat de umplere sa nu ajunga la firul neumplut... nu stiu, e o teorie. Probabil ce ar fi trebuit sa fac e ori sa dau amorsa, ori sa mai trec o data cu rasina la 15-25 min dupa ce am umplut prima data ca sa aiba mai mult ce trage in lemn.
Nu cred ca poate fi reparata chestia asta, am dat urmatoarele straturi si asta e... decat sa dau jos fibra cu rasina cred ca mai usor fac alta barca :)
 
Ultima editare:
Daca esti sigur ca nu e aer, ci doar fibre ridicate fata planul general, atunci ramane asa. Dai straturi de umplere si apoi slefuiesti. In principiu, daca slefuiesti si tai aceste fibre "ridicate", pierzi la rigiditate. Adica pe zonele respective corpul va fi mai usor de deteriorat. Daca mai pui un strat de fibra nu cred ca vor fi probleme. Daca ramai doar cu un strat.. nu stiu ce sa spun, dar.. imi inchipui ca nu vei face whitewater in aceasta canoe, deci ar trebui sa fie ok.
Daca totusi e si aer prins acolo, atunci situatia trebuie reparata prin slefuirea fibrei si laminare din nou. Nu e o operatie de speriat - merge destul de repede cu un slefuitor orbital.
 
Nu sunt fibre ridicate, ce se vede e dupa straturile de umplere, firele alea albe sunt sub rasina.
Unde am facut poza asta is doua straturi de fibra, dar sunt zone si cu un strat tot asa.
Am dat primul strat de rasina (ala in care am umezit panza), iar dupa cateva ore au aparut zone mai uscate. Am crezut ca se vor umple cu al doilea strat, dar nu s-au umplut complet.
Au ramas portiuni de fir uscate sub stratul de umplere, asa cum se vede in poza.
Nu imi dau seama cat aer ar putea fi acolo... Care sunt riscurile? Sa crape rasina?
Oricum, deocamdata o sa o las asa si merg mai departe, nu am timp sa o refac acum si nici curent electric la garaj pentru slefuitor :)
Daca o sa vad ca sunt probleme gasesc un atelier mai bun si o refac la anul.
 
A fost in vacanta o perioada, dupa care m-am apucat din nou de lucru.
Am scos-o de pe forme si am raschetat interiorul cu o scula improvizata dintr-o lama de rindea pentru profil concav careia i-am pus o coada.
A fost foarte utila, am scos usor urmele de adeziv si am si netezit pe unde era nevoie.

Am incercat sa chituiesc etravele cu un amestec de rasina, faina de lemn si aschii de la frezat, dar pe langa ca intra o gramada de rasina nici nu se aseaza prea bine.
Ma gandesc sa fac mai degraba un amestec cu faina de lemn si calti taiati marunt pt chituirea finala, ca sa fie mai fin si sa nu pun atata rasina.

Cateva poze:
kqRITpbPghw0kaRp1Zf5hNrQD4lo_Ud7qs0VYFTcRyt0GgVs8QkUTamYG6741moKk0-h95vb7WSW0DReLSpckXAx0HLf_Zuq9cl45KDm_XxrhbZElMoAyGS17HEZMa52Wm_H-uir2tCiT3bggTkYwfLjZ0ie2PPLbh4ZN_qj15wkQGPUTj-fBKb4Q0kk0xFnGb1svm6nQMgX4-24MJv3mFOC2c2BEekwZ9bUEkoYuESihqJvVXuG8vUysjYKnGPOJAMI5RM4e-21ai-M8-TicZOEWF3j4OuKWF5U3vEXSBp2JJGmL_wKCiV5Qk-OFTWFWAw4mYWGoH0jNdVuGlhPmV9d0LcPco7EZji5FhP4ED7KyRva_AgDBnvdI5OqVFlTcj7PNou8cnHK-FlF-mYytCFmsI9YP3tFCf6gBhBNpvOcmSRQx3m05l4UC9xrSG6y6eAZvxE28auRb9N4B23dnqhtjAJ5YSDV9_HYTGmBlWCNkDK1FyL2FT4s5jyhOaPAjuxgWweAte1BJI-sj-Z8x4fzwDvobeLUMBnKq4AEOa6lCetZMNhP_RzJMylIW7MLnxHXOvcoItJ--dD0lNNdHSU1-qtzy3yIilv0NX7RqRHfhUk57tCfv3aWRvx1wlbyhE5N2De9GynQZPq02Bd19nQCAg-zHvt3p22tttn0HB_pnQ=w706-h941-no
ud5uHRxL6pYZkXw1j3l4qHTmLfTlyDwon61SDD0uAec6PJa_i1TtEmeeGYHBGyVQEFP6EEA1rWjvDOyl4gHGkoWLlLeWxQa-AlgaxmeFi7MQRvnP9vxwtyPRF8p8xYkAoqPq0i2Cnu4xavXNCuBhYAe0lk4Zfsshbf_NrOLTGsmfHYiB1byyTh2c6HdtccoU1pW3Ul2D1jle_w1x0_PIEm6EmtnfaxdN4mZqzopONvoipK58Tg-SXp9qdYttKG9btnAdMFb33bzE_QVJZDsWL0ZiUePo_CSI47VBzVfg89jCJXPZ_uA_qAR82vXK-jGBfOVDjEK3vVOLntqyZH9TBU4rfHle4PFc9bF5ETw4P3P7kZhx4d3vKMafv5xKESGL7NfHZ34liCUW71DMQw3LTDfOgyEhFXK5WTELAP8S3Khow_FdExqmmg9RznvW9Pgqj5YhfesukDpui2YY2W_0ToRn6GjkBDoWFxm-gvJ62ZHeYBH95YmnYRymckYc_5TBMhXQ5_oExkyFWI2wYcuEJ20naYyFB2JCTW-L0pVM3o4LftoPPJ5NpLNgLqvB_sQnwGrx6QJFpN-kCaqNwSHPWRBDGMZRF_-46sDjFmvEsTiiKqa48lxYLlmqEYg7lCKz-CvB9lQbSquXd6_mJDORhGSTX1dpbeJdftb3P4XF5SK0KA=w706-h941-no
CbxBCXXabUFLuarox-beBYI4vABpCODaS52DojXsz2F8qG7yNkMup0v75B7lvng-42nuHA3v7HKfyu6HWdbtaoutSKpyv6X4EyJPVEv1cqtIfPLo2F9rjydtv9lsM8FDREQBabsihqoQXjmaraSaUvEicfKUNyjCBoMn4IUzEuFhqVQf0dZgETt3djYVsgIkqkX1E4aGyZ-uX5Ip6RCcwyjPTveBRTA-65xeqpXESfRnZWvuKrpEp6N1LjygHR4v2eUryTLJSEgCQ5SDTfP8mvlTLCQGWPeI72CsJxZX3cQqWsoMWz7fX2wd14CBbSYme9sX48aYbRFGDGA1tjeakisCyrU6ItzHq0FMSyrDJf2PGd9mJtqRmnmEBe1EuKv7waakWOvhGoWq_r8eNceEK_nyy6dpqWHDg1OuoKMHsdd88trbFuKwgZ_rpwe74hX2IAPCfHYvNRbj8f4mI5RgKUH1RFkVwG8Ex-qr5ZWasjSCsvVHWcJwA7SeEodytnMy1r-uf_1QTSEehsHi3hySX9QzTl8FpKvfmMl1NyfF4vGup53uk9QFoRl3UGn_fEm_EuCbW3CvXYrnbnnRbOU3SGhkoWmFC2RUWgzRwaRVDOUk3-X-XWd-C1Opb8P6M8zvAXmCP1X8_ykyg_b8Fq--zXSBJ0j7gFazUJNp4-TJX7to4w=w706-h941-no
 
A fost in vacanta o perioada, dupa care m-am apucat din nou de lucru.
Am scos-o de pe forme si am raschetat interiorul cu o scula improvizata dintr-o lama de rindea pentru profil concav careia i-am pus o coada.
A fost foarte utila, am scos usor urmele de adeziv si am si netezit pe unde era nevoie.

Am incercat sa chituiesc etravele cu un amestec de rasina, faina de lemn si aschii de la frezat, dar pe langa ca intra o gramada de rasina nici nu se aseaza prea bine.
Ma gandesc sa fac mai degraba un amestec cu faina de lemn si calti taiati marunt pt chituirea finala, ca sa fie mai fin si sa nu pun atata rasina.

Cateva poze:
kqRITpbPghw0kaRp1Zf5hNrQD4lo_Ud7qs0VYFTc-1.jpg
ud5uHRxL6pYZkXw1j3l4qHTmLfTlyDwon61SDD0u-1.jpg
CbxBCXXabUFLuaroxbeBYI4vABpCODaS52DojXsz-1.jpg
Ca sa sti pe viitor , la amestecul pt filete cu epoxy se foloseste exclusiv praf de lemn rezultat de la slefuire , nici macar rumegusul fin de la circular nu e bun

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Ca sa sti pe viitor , la amestecul pt filete cu epoxy se foloseste exclusiv praf de lemn rezultat de la slefuire , nici macar rumegusul fin de la circular nu e bun

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

De ce nu e bun?
Pe langa praf de la slefuit am pus aschii de la rindea in prima faza si apoi am facut un alt amestec mai fin cu caltzi de canepa taiati marunt.
Am facut asa din doua motive:
1. sa aiba armatura rasina
2. sa consum mai putina rasina.

Apropos, fibrele alea de bumbac despre care scrie in carte ca se pun in amestec si de care nu gaseam.... m-a trasnit intr-o zi... e banala vata hidrofila :))

LE: asa ceva a iesit dupa chituirea cu rasina + faina de lemn + clatzi taiati marunt, dupa care am slefuit... a iesit multumitor din punctul meu de vedere

nlVoW9Q2Ksyd08dkXKGgaeHJ5ALEoOI5xeK4cnFI-1.jpg
 
Ultima editare:
Faza asta cu filetele .. se prinde mai greu: scopul filetului este asigurarea unei raze de curbura potrivita pentru prinderea fibrei de sticla. Filetul nu contribuie la rigidizarea ambarcatiunii. Din acest motiv, trebuie sa-l tii cat mai subtire si usor. Faina de lemn, airbaloons, cenosphere.. acestea sunt materiale care adauga volum amestecului, fara a influenta semnificativ greutatea (iar la rezistenta nu vin cu nimic, oricum). Daca ai fi amestecat fibra de sticla tocata, da, poate ai fi contribuit si la rigidizare. Altfel.. nope.
Am mancat mamaliga asta o data cu SWS meu... :) sanatosi fie toti de p'acilea care mi-au zis aceleasi lucruri... Da' eu... nu si nu ! batman ! :)

LE: faina fina de lemn (chiar cernuta) si nu alte resturi se pune pentru a obtine un amestec fin, usor de slefuit in pozitii incomode.
 
E destul de ascutit unghiul la etrava si nu am fost sigur cat de mult trebuie umplut, probabil am pus cam mult.
Mi-a fost frica sa nu crape in strat asa de gros fara armatura, asa ca am mers pe varianta care mi s-a parut mai sigura.
Probabil ca am adaugat greutate aiurea, n-am cantarit-o dar e destul de grea cu totul.
Am si comandat un carucior pentru transport :)
 
Frumoasa foc ....Cand incepi urmatoarea canoe imi spui sa iti fac o oferta pentru asta.Multa munca ,dar se pare ca a meritat.

Trimis de pe al meu LG-H818 folosind Tapatalk
 

Back
Sus