Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 62

Topic: Constructie canoe strip White Guide

Default Constructie canoe strip White Guide

Salut,

M-am apucat de curand sa construiesc o canoe dupa un model din cartea "Barci din lemn" de Gil Gilpatrick si as avea nevoie de niste sfaturi.

1. Poate cineva sa imi recomande un atelier in Timisoara sau imprejurimi unde sa tai lemnul in sipci?
    2. As vrea sa o fac din lemn de tei pentru ca imi place mai mult cum arata, dar am mai citit pe aici ca lemnul de tei ar fi mai putin rezistent decat cel de rasinoase.
    Avand in vedere ca va fi oricum invelita in fibra de sticla, este o diferenta semnificativa de rezistenta? Am de gand sa o folosesc pe rauri gen Bega, Mures.

Merci

Teiul are aceleasi caracteristici ca si pinul. Numai nodurile sunt mai putine Dezavantajele sunt doua: se gaseste mai greu si costa mai mult.
    Life in colour!

Inca ceva... trebuie sa scurtez modelul de la 5.6m la 5.2m, ca sa imi incapa in garaj.
    In carte scrie ca se miscoreaza distanta dintre sabloane, dar nu scrie exact cum.
    Pentru a pastra forma barcii cat mai aproape de original, eu ma gandesc sa nu scad acelasi numar de cm intre toate sabloanele, ci progresiv, mai putin intre sabloanele din capete si mai mult intre alea de mijloc.
    Diferenta de latime intre doua sabloane din capatul barcii e mult mai mare decat diferenta dintre cele din mijloc, asa ca o scurtare cu 4 cm va avea un efect mai mare asupra formei hidrodinamice a barcii.
    Modelul are 11 sabloane dispuse asa (masuratori in mm):

Sablon n1-n2 0-1 1-2 2-3 3-4 4-5 5-6 6-7 7-8 8-9 9-10 10-11 11-0
    Dif latime intre sabl: 200 200 140 80 40 40 80 140 200 200
    Distanta originala: 460 457 457 457 457 457 457 457 457 457 457 460
    Distanta propusa: 460 447 437 427 407 357 357 407 427 437 447 460

In felul asta scade capacitatea de incarcare mai mult, dar voi vasli mai usor, sper .
    Gresesc cu ceva?

Eu am construit canoea Wabnaki si am lungit-o putin ...am adaugat 5 cm la fiecare sablon ...poti folosi tei linistit daca imbraci interior exterior ...vei folosi cove & bead pt marginile sipcilor sau clasic la rindea? Pacat ca esti departe ca te ajutam eu cu taiatul sipcilor..am atelier de tamplarie..Sunt in Cluj ..teiul il ai sau il iei de la Holver?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Multumesc CrocodiluDiluDilu si timberland0910 pentru raspunsuri.

Am citit povestea cu modelul Wabnaki, asa am ajuns sa cumpar cartea si modelele.

Cu scurtatul sunt un pic ingrijorat sa nu devina prea boanta, de aia m-am gandit sa fac asa... vreau sa pot vasli si in susul apei. Om vedea

Am gasit cu greu un atelier unde mi-au zis ca pot sa imi faca sipcile, in general nu prea se leaga la cap cu lucrari mici.
    Cautarea ramane valabila, daca poate cineva sa imi dea o recomandare as fi recunoscator.

N-am mai intrebat de frezat marginile sipcilor la ateliere, avand in vedere ca nu prea am gasit nici de facut sipci. O sa le iau la rindea, asta e.

Teiul nu l-am cumparat inca, dar as vrea sa il iau de la Holver. Am fost si au dulapi de 300x25x5.5, am uita sa intreb daca au si scandura.

Stadiul actual e ca am taiat formele si lucrez la suportul pentru forme, intr-un garaj din alea in baterie.
    E cald de mori, dar entuziasmul e mare

6.  

Eu am si latit canoea..tu daca o micsorezi poti sa o ingustezi. Eu am adaugat cate 4 cm total la 3 sabloane de pe centru si cate 2 la restu...daca tot mergi la Holver ia si un dulap de mahon sau iroko pt contrast...

Nu as ingusta-o, vreau sa fie stabila sa o folosesc la pescuit.
    La Holver au si scanduri de 2.5 sau doar dulapi? as lua ceva pentru contrast dar o scandura cred ca imi ajunge.

Esente exotice mahon iroko zebrano tec doar 5.5 cm grosime gasesti

Update:

Am luat scanduri de tei de la Holver, am gasit si un atelier unde le-am facut sipci.
    S-ar putea sa pot folosi o freza la un prieten, dar nu gasesc nicicum bit pentru cove & bead de genul

Stie cineva de unde as putea comanda?
    Merci.

Senior Member
    Locația
    Austria
    Posturi
    334

Quote Originally Posted by LucianM View Post
    Stie cineva de unde as putea comanda?
    Merci.
    Poti incerca /intreba la FSR Rasnov (http://www.fsr.ro/

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Constructie strip plank - Pantera
    de danielsg74 īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 15 Nov 2016, 06:19 PM
  2. constructie canoe
    de romel īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 61
    Ultimul post: 22 Oct 2016, 12:08 PM
  3. Cumpar canoe strip
    de SERGHEI44 īn topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 7 Mar 2016, 08:41 PM
  4. lamele strip pentru o canoe
    de romel īn topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 34
    Ultimul post: 25 May 2014, 12:22 AM

Tags for this Thread

Bookmarks