Barca gonflabila Elling Forsage

Va salut, sunt nou pe aici, sunt din Arad iar cu Muresul aproape...dintotdeauna am visat la o barca pentru o "aventura pe Mures" prima tinerete a trecut cu amanari dar a sosit si acel moment cand am spus gata, trebuie facuta si asta, am si un junior de 6 ani si vrem sa facem o coborare pe Mures.Ca distanta, initial undeva la 20-50 km probabil. Vrem si o innoptare pe traseu cu foc si cort.Acum sunt in cautarea barcii eram hotarat pe o barca STORM 330 dar am gasit si aceasta barca tot productie Ucraina , firma Elling modelul Forsage 310 doar ca nu prea am gasit informatii despre ea.Are cineva de pe aici barci de la ei sau informatii mai multe decat au ei pe site? este un singur site care le comercializeaza la noi, ce m-ar incanta la ele este garantia de 5 ani la lipituri ,si din cat am inteles lipiturile ar fi termosudate cu aer cald ( din cate stiu este varianta cea mai ok pt gonflabile? sau termosudare se poate realiza si altfel decat cu aer cald.) Ca material al barcii pe site scrie atat " perete dublu de PVC " O nedumerire am legat si de pret, pe site-ul (cred al producatorului ) are pretul undeva cu 700 ron mai mic decat la noi, aici fiind undeva la 1750 ron nu e cam mare adaosul? si apoi cumva e o contradictie... 1000 ron pt o barca 5 ani garantie termosudata ? mi-e cam frica de ofertele ce suna prea bine pt a fi adevarate.Multumesc anticipat celor care au informatii si pareri de impartasit.
 
Nu stiu nimic despre Elling Forsage, dar de Storm 330 stiu, pt ca m-am dat cu una pe Dunare, dar motorizata de un Mercury de 5CP. Pe Mures nu am idee cum s-ar putea comporta, dar pt ca sunt calarasean sunt familiarizat cu Dunarea si bratele ei, iar STORM 330 motorizata, cu doua persoane in barca(adulti) se comporta acceptabil pe Dunare, cand e vreme frumoasa si nu bate vantul ca sa faca valuri care sa te dezechilibreze. Daca o iei pt a te plimba cu ea fara motor, deci la vasle, cred ca pe curentii de apa devine cam incontrolabila. Dar eu nu stiu cum e pe Mures. Asculta si la ce spune colegul de forum CrocodiluDiluDilu ca stie ce vorbeste!
Daca preferi o gonflabila din motive ce tin de transport si depozitare facile, e o alegere potrivita pt ceea ce ne spui ca vrei sa faci cu ea, dar eu iti recomand si un motoras la ea, unul mic de pana in 5 CP. Nu e scump, gasesti la 1500 lei unul in stare buna si vei avea parte de plimbari mult mai placute cu fiul tau. Chiar si daca vrei sa vaslesti, motorul nu e atat de greu incat sa ingreuneze inaintarea. Bafta iti doresc!
 
Da, cu siguranta mi-as dori o barca rigida, dar in momentul de fata asta este solutia de compromis, dupa cum spuneam , am tot amanat momentul de vreo 10 ani... momentan stau la bloc, daca in viitor voi reusi mutarea la casa, atunci problemele se vor rezolva cu peridoc/barca. dar acum ...cam asta vad eu solutia. Motorul planuiam sa il iau anul viitor am vazut ca unul nou este undeva la 3500 ron cel de 2,5 Cp pe piata second hand oferta o vad destul de slabuta, eu sunt total atehnic ,deci pt mine o problema de mecanica aparuta la un motor ar fi un super stres in plus. Initial am vrut sa iau un motor electric pentru a-l folosi strict la a controla barca in coborara cand e nevoie .Deci utilitatea unu motor mare termic nu o vad acum, nu planuiesc sa urc cu barca sau sa grabesc coborarea :) acum ramane problema coboratului in deriva...da as vrea sa am control asupra barcii, dar din vasle nu as putea sa o tin dreapta pe curs? ar ajuta sa aiba chila gonflabila in situatia asta?sau estre doar in cazul in care este propulsata de un motor asta motor?
 
Fara chila gonflabila e fix o ventuza care o va duce vantul unde vrea el nu tu din pacate.
Fara chila e fix pt lacuri mici sau heledtee ca platforma de pescuit si in niciun caz de plimbat cu ea.
 
Ok atunci am sa ma orientez spre modelul cu chila, si referitor la riscurile plimbatului pe Mures intr-o gonflabila, am auzit pareri cum ca ar fi periculos din cauza riscului ridicat de a fi perforata gonflabila ....cioate apa mica/pietris etc. pentru cai care stiu Muresul si au folosit o gonflabila pe el puteti sa imi spuneti din experienta sau pareri, cat de riscant este? Oricum fara veste de salvare pe noi nu ne urcam in barca dar nah...nu ti tot una sa vii pe jumate de barca acasa
 
M-ai bagat in ceata! Parca spuneai ca vrei o barca usoara pe care s-o transporti fara batai de cap, eventual in portbagajul masinii si s-o urci la bloc? Pai de ce mai intrebi de chila rigida? Un RIB n-ai cum sa-l bagi in portbagaj si nici sa-l transporti pe capota masinii, daramite sa-l urci la bloc :) Iti trebuie un peridoc pt el, e greu ca o barca de fibra si anevoios de impins la vasle. Sau te referi la o gonflabila cu podina formata din placi care se asambleaza intre ele? Indiferent de ce alegi, recomandarea mea e pt un motor termic, fie si de 2, 3, 4 CP. Un motor electric nu are autonomie asa mare, iar in unele cazuri e la fel de greu, poate chiar mai greu decat unul termic. Daca permiti sa-ti fac o recomandare, cauta sa inchiriezi o pneumatica cu un motoras si cu vasle in dotare, vezi daca-ti place, daca te simti in siguranta cu ea si abia apoi decizi pe ce sa dai banii. O mie de vorbe nu fac cat experienta unei ture cu o barca.
 
bluenote... n-ai citit cu atentie, omul a spus "cu chila gonflabila", deci nici vorba de RIB-uri si alte dracii.
 
mea culpa, am citit topicul pe diagonala, colegul "piese noi" a scris ceva gen "chila e fix" iar eu am citit "chila rigida" :) abia dupa ce mi-ai facut observatie am citit mai atent... dar ramane in picioare recomandarea mea pt inchirierea unei gonflabile, pt ca am eu un feeling ca o vei cumpara si te vei satura de ea dupa doua, trei ture.
 
da, era vb de varianta cu chila gonflabila, cat despre motor din nou nu prea vad exact cum ma poate ajuta la o coborare, sau ok da este util sa il ai ( pt orice eventualitate) dar fiind vorba de 1-5 iesiri pe an si tinand cont de scopul plimbarilor ,adica in jos pe cursul raului, mai e justificata investitia ? Da, la cele electrice am aflat care sunt dezavantajele, acela l-as fi vazut util doar folosit la modul o iau mai in dreapta sau mai in stanga, si acel motor l-as fi luat undeva pana in 2000 ron cu tot cu baterie/incarcator.dar din nou parca prea multe complicatii doar pt atat...
intradevar ar fi o solutie buna sa pot inchiria o barca asemanatoare cu ce vreu eu si as fi mai lamurit,dar din cate stiu eu nu inchiriaza nimeni asa ceva.
 
Dar de ce iei in calcul doar plimbarile in aval? Nu trebuie sa te si intorci de unde ai plecat? Eu nu stiu cum e Muresul, dar in amonte banuiesc ca e destul de anevoios sa dai la vasle, mai ales cand curentul e puternic si barca f usoara. In ideea asta ti-am recomandat un motoras la gonflabila. Cat despre inchiriere, nu m-am gandit neaparat la un centru specializat in inchirierea de barci, ci la faptul ca ai putea discuta cu unu' altu', intrebi etc poate se gaseste cineva in anturajul tau care sa aiba o cunostinta cu o gonflabila. Eventual du-te prin locurile frecventate de barcagii si vorbeste cu ei, ia-ti familia intr-un weekend pana la Severin ca nu-i asa departe de Arad si vezi acolo, poate gasesti pe cineva sa-ti dea o relatie ceva. Important e ca atunci cand dai banii sa stii pe ce-i dai, sa nu constati dupa aia ca nu e ceea ce-ti trebuie. In fine, tu stii mai bine. Bafta!
 
Pentru ca mi se pare mai usor sa te lasi dus de curent si nu vad ce avantaj as avea urcand pe curs...de recuperat gasesc eu pe cineva sa ma recupereze de undeva din aval, sau sa ma duca in amonte si sa cobor eu pana in Arad. Daca aveam in anturaj pasionati de asa ceva ...treaba era rezolvata, sunt cativa pasionati ( club canotaj cred ca) care fac " expeditii pe mures" din cate am gasit info pe net, dar sunt toti cu barci mai serioase lemn/fibra, cu motoare mai puternice,sau caiace/canoe..etc. cu gonflabila inca nu am vazut pe nimeni. ms oricum pt sfaturi
 
Apropo de barcile Elling, pot da detalii despre cea pe care am achizitionat-o acum cateva zile. Kardinal k 430 sl. Este vorba de un kaboat pe care pot sa-l echipez cu un motor Suzuki 2.5cp 4t sau Suzuki DT 9cp 2t. Primul de 14 kg , al doilea de 26 kg. Barca este din PVC cu densitate 1000, si este foarte bine facuta. Am ales kaboat pentru o versatilitate mai mare in modul de a o folosi. Se poate vasli atat ca pe un caiac, cu un control mai bun a directiei de inaintare, dar si ca barca de pescuit cu motor, care se misca cu puteri instalate mici, foarte bine. https://www.youtube.com/watch?v=gsAWWqFlEr8 in clip este varianta de 470cm. Nu stiu cum se comporta pe rauri cu repezisuri dar pentru canalele deltei cred ca este buna.
 
Da am vazut si acele modele dar pentru ce imi trebuie mie cred ca sunt cam inguste si nu ma avantajeaza. As fi curios, ca si material din ce sunt facute , o comparatie intre acestea si Storm sau Kolibri.este vreo diferenta sau toti folosesc material de la acelasi producator?
 
Cum am scris mai sus, materialul este pvc panzat 5 straturi din ce mi s-a spus, cu densitate de 1000. Mai toate barcile pneumatice mici sunt facute acum din pvc de densitati insa diferite de la constructor la constructor dar si in functie de destinatia utilizarii ambarcatiunii (de la cele de plaja la cele pentru rafting). Hipalonul este folosit si el, in general la barci mai mari insa pretul unei barci din hipalon la aceleasi dimensiuni este peste dublu uneia din pvc. Nu stiu producatorul materialului la barcile de provenienta ucraineana. Poate fi acelasi.
 
Va salut, sunt nou pe aici, sunt din Arad iar cu Muresul aproape...dintotdeauna am visat la o barca pentru o "aventura pe Mures" prima tinerete a trecut cu amanari dar a sosit si acel moment cand am spus gata, trebuie facuta si asta, am si un junior de 6 ani si vrem sa facem o coborare pe Mures.Ca distanta, initial undeva la 20-50 km probabil. Vrem si o innoptare pe traseu cu foc si cort.Acum sunt in cautarea barcii eram hotarat pe o barca STORM 330 dar am gasit si aceasta barca tot productie Ucraina , firma Elling modelul Forsage 310 doar ca nu prea am gasit informatii despre ea.Are cineva de pe aici barci de la ei sau informatii mai multe decat au ei pe site? este un singur site care le comercializeaza la noi, ce m-ar incanta la ele este garantia de 5 ani la lipituri ,si din cat am inteles lipiturile ar fi termosudate cu aer cald ( din cate stiu este varianta cea mai ok pt gonflabile? sau termosudare se poate realiza si altfel decat cu aer cald.) Ca material al barcii pe site scrie atat " perete dublu de PVC " O nedumerire am legat si de pret, pe site-ul (cred al producatorului ) are pretul undeva cu 700 ron mai mic decat la noi, aici fiind undeva la 1750 ron nu e cam mare adaosul? si apoi cumva e o contradictie... 1000 ron pt o barca 5 ani garantie termosudata ? mi-e cam frica de ofertele ce suna prea bine pt a fi adevarate.Multumesc anticipat celor care au informatii si pareri de impartasit.

daca e un site, atunci ai garantia ca sunt mai seriosi...., pentru ca ii vei putea gasi destul de usor si pe peste 2-3-5 ani.Eu am luat un Storm de pe Olx care mi-a crapat la o imbinare si nu mai dau de respectivul chiar daca e in garantie, iar reparatia la o gonflabila pe imbinare te ustura....,Cea mai mare teapa e achizitia de pe olx..., nu ai garantia ca vei mai da de ei peste 3 ani, s-ar putea sa vorbesti singur.
 
da si nu prea...dar si cei/cel ce vinde barcile Storm eu stiu ca are firma si ofera garantie...de la el ai cumparat? cu factura si garantie si nu dai de el ? acum daca ai firma, si iti faci sau nu un website e strict optiunea ta, dar ca raspundere / legal e aceeasi situatie, site-ul e doar o platforma de intermediere a vanzarii dar legal tot factura/garantia te salveaza.SI website-ul poate fi dezactivat la fel ca un nr de telefon.
 
Eu am o barca Elling Forsage 310, luata din luna Februarie.Acum din cate stiu eu PVCul din care e realizata barca e Valmex ( producator german ) si de acolo mai toti iau, inclusiv Kolibri sau Storm.Eu am cerut referinte de la cei care le vand si mi-a insirat o lista de utilizatori de barci Elling ( nu am vrut sa bat drumul pana la Galati ) ptr a lua legatura cu ei si a putea vizualiza o barca. Dar cam toate sunt la fel in privinta materialului folosit.Eu am ales Elling Forsage 310 pentru ca vine cu 5 ani garantie si are instalat deja doi suporti fixare pentru camera, sonar, lanseta...etc. Un suport din acesta daca-l iei de pe alte site-uri, costa in jur de 150lei, fara montaj. In plus de asta din cate am vazut sunt distribuitori pentru mai multi producatori, asta poate fi o garantie ca ar trebui sa-i gasesc si peste cativa ani.
Mai jos ai clipul barcii achizitionate de mine: https://www.youtube.com/watch?v=0LHbqF-l9lY
 

Back
Sus