Velier stejar de vanzare

Constructie din stejar.
Proiect gandit pentru plimbari prin Delta, capacitate 8 persoane.
Sta neterminata de ceva ani.
Oras Constanta

Dimensiuni si dotari:

- Lungime 6,9 metri
- Latime 1,8 metri
- Derivor metal
- Catarg 4 metri
- Vele
- Motor Electric
- Remorca peridoc

Pret 40000 RON sau 8800 EUR negociabil
Telefon 0730448800 sau 0727370137
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    317.6 KB · Vizualizări: 277
  • 2.jpg
    2.jpg
    76.8 KB · Vizualizări: 228
  • 3.jpg
    3.jpg
    290.3 KB · Vizualizări: 230
  • 4.jpg
    4.jpg
    307.6 KB · Vizualizări: 200
  • 5.jpg
    5.jpg
    283.4 KB · Vizualizări: 197
Ultima editare:
Mamaaaaa... Nu e in zero in plus?
Întreb și eu, că poate e doar un typo și ne agităm aiurea

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
In general costurile de fabricatie (material si manopera) sunt mai mari la o constructie lemn complet fata de fibra de sticla. Daca ar fi fost terminata si finisata pretul era lejer dublu.
 
Cu riscul de a va supara, aveti un obiect neterminat care nu are nici o valoare si e in continua degradare,
aveti doua variante: sa investiti bani, munca si timp sa-l finalizati, omologati , inscrieti si eventual sa-l vindeti sau sa-l transformati in lemne de foc,
e greu cand te trezesti si iti dai seama ca visul e greu de realizat
cand ai simtul umorului e mai usor,
 
Ultima editare:
Nu cred că se pune problema ca forumiștii să fie rău intenționați, atât timp cât s-au dovedit ani la rând săritori în a da idei și ajutor.
Aici este vorba doar că v-ați adresat unor oameni care știu ce înseamnă o barcă, dotările necesare ca să fie o barcă, știu și ce înseamnă construcția unei bărci. Și din lemn și din fibră și placaj stitch&glue.
Poate sunt persoane care vor să construiască, mai mult decât vor să și folosească barca. Dar toți de aici știu ce costuri implică.
La barca din imagini, din nefericire nu au fost luate măsuri de conservare pe timpul cât s-a încetat lucrul la ea. Lemnul lucrează, se degradează. Volumul de muncă este dublat acum și de verificarea întregii alcătuiri, cu eventuala înlocuire a elementelor depreciate. La o astfel de barcă, realizarea corpului nu este atât de cronofagă, migăloasă și costisitoare ca finisarea, șlefuirea, realizarea interioarelor, iar în cele din urmă, dotarea.
Spun asta pentru că nu se poate lua în considerare pentru o barcă de 7m lungime, un catarg de 4m. Aceasta e lungimea unui ghionder la o lotcă.
Pe cale de consecință, catargul fiind jumătate din ce ar trebui să fie, velele din dotarea bărcii devin la fel de neutilizabile.
Motorul electric pentru o barcă de 7m poate fi numai de trolling într-o zi cu calm plat.
Așadar vă rog să nu vă supărați pe colegii de forum, că s-au arătat neîncrezători în ofertă.
Dar asta nu mă împiedică să vă urez succes în vânzare, cu mențiunea că dacă doriți ca această barcă să prindă viață, va trebui să faceți la rându-vă niște concesii serioase.
 
Puteti face o comparatie cu preturile unor barci similare din vest, dar in stare tehnica perfecta si cu toate dotarile incluse. In acel moment cred ca va veti schimba singur asteptarile.
Cine isi doreste o barca din lemn in ziua de azi, ori si-o construieste singur, in tehnologiile noi (strip plank, cold molded, sticth&glue etc), ori isi cumpara direct o barca in stare buna.

Fara a fi condescendent, ceea ce oferiti dvs se inscrie perfect in zicala urmatoare: "This derelict boat is another one's broken dream. Don't let it become your nightmare."
Daca chiar doriti sa valorificati intr-un fel acea barca, aveti de muncit mult pana sa o aduceti intr-o stare cat de cat acceptabila. Mai ales ca e o barca din stejar, facuta in carvel plank , pe care daca o imbracati cumva in fibra deja o puteti arunca la gunoi.
 
8800 euro inseamna aproape 1 1/2 an de salariu mediu, in care s-ar consuma doar aer. Asta daca intre timp Abramovici sau Branson nu afla de oferta.
Ati spus ca face lumea misto? iisuse, e ca in bancul cu Trabantul: Nu Dumneavoastra ati inceput?

PS. Ati vandut-o (desigur, la un pret negociat) ? Intreb pentru ca e sezon rece si gramada de scanduri din "salon", cu putina intrebuintare, pare ok pentru aschii de aprins semineul.
PPS. E cel mai reusit cotetz cu o incercare de chila, ever :D Hai, nu fiti suparat - putin simt al umorului chiar face bine la starea generala - mai ales de-asta negru si prost.
 
Mai pui si sare pe rana? b-)

Fiţi serioşi, omul ăla nu s-a mai logat din octombrie 2017.

8800 euro inseamna aproape 1 1/2 an de salariu mediu, in care s-ar consuma doar aer. Asta daca intre timp Abramovici sau Branson nu afla de oferta.
Ati spus ca face lumea misto? iisuse, e ca in bancul cu Trabantul: Nu Dumneavoastra ati inceput?

PS. Ati vandut-o (desigur, la un pret negociat) ? Intreb pentru ca e sezon rece si gramada de scanduri din "salon", cu putina intrebuintare, pare ok pentru aschii de aprins semineul.
PPS. E cel mai reusit cotetz cu o incercare de chila, ever :D Hai, nu fiti suparat - putin simt al umorului chiar face bine la starea generala - mai ales de-asta negru si prost.

Este una dintre situațiile acelea când, în dorința de a vinde ceva de nișă pentru care nu găsesc cumpărători de tip OLX, proprietarii cred că trebuie să facă oferta pe un site de cunoscători.
Problema cu site-urile astea e că oamenii chiar cunosc ce înseamnă.
Nu știu nici un coleg forumist care să nu zărească foarte clar ce înseamnă investiția în așa ceva :) .

Doar ca o comparație, cruda realitate spune că în acest moment putem cumpăra la 8800 euro, coca din anunț de 6,9mx 1,8m, în starea depreciată, cu speranța ca după investiția în reabilitare, etanșare, finisare, dotare cu arboradă, vele, vinciuri, motor, ancoră și tot ce trebuie, sau...
de exemplu, o ofertă actuală:
velier Kirie Feeling fabricație 1989
L=9,05 m
l=3.06 m
Complet echipat cu
-pilot automat
-stație VHF
-sonar
-compass
-frigider
-aragaz
-acumulatori + sistem de încărcare
-toaletă marină, chiuvetă
-lazy jack
-bimini top
-ancoră
-bazin apă dulce 100l
-motor Yanmar inboard 18cp
-etc...etc... etc... toate dotările pentru a naviga frumos.
Barca are două cabine pupa închise, toaletă închisă, salon și pat prova, dulapuri, depozitări, tapițerie în stare foarte bună.
Totul la 6000 euro. Redus de la 8000, fiindcă oamenii vor să vândă și înțeleg că un preț este dat de cerere, nu de valoarea afectivă a proprietarului.
 

Atașamente

  • bateau-kirie-feeling-286-6643393-yb.jpg
    bateau-kirie-feeling-286-6643393-yb.jpg
    44.1 KB · Vizualizări: 69
  • bateau-kirie-feeling-286-6643392-yb.jpg
    bateau-kirie-feeling-286-6643392-yb.jpg
    49.1 KB · Vizualizări: 68
  • bateau-kirie-feeling-286-6643391-yb.jpg
    bateau-kirie-feeling-286-6643391-yb.jpg
    50.7 KB · Vizualizări: 66
  • bateau-kirie-feeling-286-6643390-yb.jpg
    bateau-kirie-feeling-286-6643390-yb.jpg
    63.1 KB · Vizualizări: 73
  • bateau-kirie-feeling-286-6643389-yb.jpg
    bateau-kirie-feeling-286-6643389-yb.jpg
    80.2 KB · Vizualizări: 86
  • bateau-kirie-feeling-286-6643394-yb.jpg
    bateau-kirie-feeling-286-6643394-yb.jpg
    65.5 KB · Vizualizări: 71
Dom'le, nu ştiu cât de rezistent este stejarul neîngrijit şi neprotejat, dar din 2017 până azi probabil obiectul a dispărut. Oricum am văzut o mentalitate din asta de penurie, ca să nu zic altceva, privind bărcile astea vechi. Înainte de '89 nu te puteai apropia, şi cumva unii mai trăiesc în perioada aia. Postul tău e bun pentru cei care îşi doresc o barcă decentă, fără să realizeze că i-ar costa cât o maşină ok (achiziţia) şi apoi o sumă acceptabilă mentenanţa şi cheiajul.

O barcă de lemn are farmecul ei cu condiţia să o întreţii, şi pentru asta sunt două mari posibilităţi: fie eşti bogat, fie eşti un bun meseriaş şi ai timp şi chef să repari la ea. Pentru ceilalţi muritori există bărcile de fibră.
 

Back
Sus