propulsie motor motocositoare

salut!

Dintre membrii mai in varsta, daca isi aminteste cineva de transmisiile alea de tip longtail pe care se montau motoare de motocositoare de 4 si 6hp produse la Brasov.

Ceva de genul in poza.

Unde as gasi ceva de genul? Doar partea de propulsie, fara motor.

Multumesc anticipat
 

Atașamente

  • 2273636_01_custom_built_long_tail_mud_mot_640.jpg
    2273636_01_custom_built_long_tail_mud_mot_640.jpg
    91.9 KB · Vizualizări: 70
salut!

Dintre membrii mai in varsta, daca isi aminteste cineva de transmisiile alea de tip longtail pe care se montau motoare de motocositoare de 4 si 6hp produse la Brasov.

Ceva de genul in poza.

Unde as gasi ceva de genul? Doar partea de propulsie, fara motor.

Multumesc anticipat

S-a discutat și aici în Barcaholic și pe Cap compas, ideea de ”mud motor”. Eu n-am văzut la noi așa ceva, poate nu s-a considerat că lista de avantaje este suficient de bună cât să motiveze barcagii noștri pe scară largă.
În general văd construirea sistemului destul de facilă, chiar în regim de amator.
 
se foloseste asa ceva pe apele interioare din asia de sud-est la barci lungi si inguste,viteza mare la putere mica, in special cu motoare mici diesel,deh......pretul combustibilului !..sau nevoia te invata ! :)
 
Se folosea sistemul și la Marea Neagră, la bărcile pescărești. Cuplajul între motorul de cositoare de la Brașov și linia elicei se făcea cu o flanșă din cauciuc pânzat (am văzut eu), gros de cca. 2-3cm. la care motorul se lega, prin șuruburi, în cruce față de linia elicei. Flanșa din cauciuc amortiza șocurile. Este posibil să se fi folosit și in Deltă dar eu nu am văzut.
 
salut!

Dintre membrii mai in varsta, daca isi aminteste cineva de transmisiile alea de tip longtail pe care se montau motoare de motocositoare de 4 si 6hp produse la Brasov.

Ceva de genul in poza.

Unde as gasi ceva de genul? Doar partea de propulsie, fara motor.

Multumesc anticipat
Vezi ca gasesti pe olx direct motorul complet cu elice la pret de tigari

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Multumesc timberland0910. :)
Poti sa imi dai linkul? sau sa imi spui cum l-ai gasit, cuvintele cheie,...
Eu nu dau de el.
Multumesc anticipat!
 
Multumesc inca odata!
Ideea e ca am un motor agricol Honda 5.5hp nou-nout si vreau sa il cuplez la o propulsie gata facuta.
Cel din linkul tau este cu motor de motocoasa, nu e rau, dar voiam sa il pun la treaba pe cel pe care il am deja.
Multumesc oricum!
 
MOTOR BARCA MOTOCOASA

GASESTI IN DRAGONUL ROSU BUCURESTI PAVILIONUL 8 . CIZMA CARE SE MONTEAZA LA MOTORUL DE MOTOCOASA=300 RON IAR MOTOCOASA INCEPAND DE LA 250 RON IN FUNCTIE DE PUTEREA MOTORULUI.
 
nu vreau sa fac nici o propaganda nimanui dar ,,suntem prea saraci sa cumparam lucruri proaste,, . Nu folositii motoare de motocositoare cu elice, nu au putere deloc si eracirea cu aer e total ineficienta, in sarcinase incalzesc peste punctul critic in jumatate de ora. am un motor de braca de 2,5 cp care trage incomparabil mai bine decat o motocositoare cu putere autodeclarata de 5,6 cp. am aruncat cateva sute de lei pe fereastra sa aflu asta.
 
Motor cca 300 cmc motocultor ProGarden 12CP...

nu vreau sa fac nici o propaganda nimanui dar ...

Dupa logica folosita de tine, trebuie renuntat la placerea de “ facut acasa”. Ce parere ai de adaptarea motorului din titlu??
Vara aceasta ma duc in delta, Intex Mariner 4, placa windsurfing cu motor adaptat de 30 lbs, 5 panouri solare semiflexibile x100 W... + inca vreo cateva jucarii. Ce spui, va iesi ceva?
 
un motor electric de 30 lbs are o putere reala de 180-300 W, adica 0,25-0,4 CP, adica te poate impinge cu viteza mica daca nu ai vantul si curentul din fata. eu am avut un motor electric de 636W, aprox. 0,85 CP si la un vant de forta 3 eram impins inapoi cu motorul turat la maximum. puterea unui panou solar exprimata de producator e ca si consumul de benzina la autoturisme (ce declara fabricantul) eu nu am intalnit pe nimeni (si am prieteni profesionisti in domeniul fotovoltaic) care sa fi obtinut REAL puterea declarata a panourilor. randamentul bun si real obtinut de panouri, atunci cand e soare si sunt bine asezate, este de circa 100W/mp pe ora. nu vreau sa par carcotas sau pesimist dar prefer sa nu ma autoinsel cu prevederi exagerat de optimiste si nici altii sa nu pateasca la fel.
 

Back
Sus