aplicatie Android cu prognoze meteo - Sail Weather Greece

Pentru Grecia sunt 2 surse acceptate in general de catre localnici:
- Poseidon System: ex: http://poseidon.hcmr.gr/sailing_forecast.php?area_id=cycl
- HNMS: harti + navtex

Dar ... la tot forecastul asta se adauga vanturile locale, care pot fi +/- 15 noduri. In plus, conteaza si geografia locala, cum ar fi vanturile canalizate de insule, etc. Astea nu sunt prinse in general de prognoze, dar fenomenele sunt descrise in cartea pilot.

De ex, saptamana trecuta in Sporade prognoza a fost de 5-10 Nd, in realitate am avut 20-25 Nd.

PS: o aplicatie completa e Navionics.
 
Am si eu Navionics pe tel...acum cu faza cu roamingul o sa verific si acolo.
Fac bagajele plec in seara asta, maine dimineata sunt in Sitonia la barca.
Salutare tuturor
 
Navionics descarcă grib-uri GFS, Global Forecast System.
Sunt ok la nivel global dar așa cum bine ați observat, nu prea știu de influențele reliefului local.
OpenWRF și OpenSkiron însă, altă sursă de grib-uri, furnizează informații la nivel mai detaliat dar și mai complet (curenți, val, presiune atmosferică etc)
http://openskiron.org/en/

Iar navionics nu te lasă să îți alegi sursa de grib-uri. În schimb Sailgrib (cel puțin varianta plătită) îți oferă această posibilitate.
De obicei consult atât prognoza oferita de grib-urile GFS cât și cea oferită de OpenWRF și OpenSkiron
În OpenWRF de exemplu am grib pentru toată marea Egee dar și grib separat doar pentru Egeea de NW, cel din urmă fiind mult mai detaliat
Nu de puține ori OpenWRF completa GFS-urile iar OpenSkiron spunea ceva mai diferit dar dovedit în final ca fiind corect. Sau invers.
Ideea e că dacă le studiezi pe toate și vezi cam ce prognoză începe să corespundă cu realitatea, poți avea o idee mai apropiată despre ce poate să urmeze

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Mie GFS-ul mi se pare tare imprecis. Am urmarit de cativa ani prognoza de vant pe lacul Fundata (Ialomita) si la mare, pe Windguru (versiunea platita), iar GFS-ul mi s-a parut cel mai slab dintre modelele de prognoza. WRF parea cel mai precis.
 

Back
Sus