Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19

Topic: În căutarea râului perfect - Drina

Quote Originally Posted by danielsg74 View Post
    Mi-a fost dor de asa o povestire ! Multumesc ! Am asteptat pana la final sa nu incurc firul...
    Daniel, multumesc pentru feedback: la un momentdat aveam impresia că am rămas singur
    Life in colour!

Frumoase locuri. Povestirea si imaginile sunt pe masura locurilor, ca de obicei. Asa ne-ai invatat...

Uneori si eu m-am intrebat daca nu alunecam usor intr-o noua etapa, de dincolo de povestiri, cand fiecare este preocupat aproape in totalitate de ce i se intampla in imediata apropiere...

Singur, in mod sigur nu ai ramas...
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    842

stai fara grija,toata lumea citeste !

Quote Originally Posted by home made View Post
    stai fara grija,toata lumea citeste !
    Atunci, m-am linistit
    Life in colour!

Default Drina - concluzii

La capatul parcursului pot spune ca Drina este râul perfect (în masura în care exista ceva perfect pe lumea asta) pentru caiac de agrement: peisajele și cadrul natural sunt de excepție, pe majoritatea parcursului râul este suficient de rapid cât sa nu te spetești vâslind iar cele doua lacuri de acumulare nu sunt de netrecut și mai diversifica programul și poate cel mai important pentru termenul „agrement”, nu prezinta pericole (altele decât rasturnarile), suprafața apei fiind curata, fara caderi sau bolovani ieșiți.
    Singura problema pe care o ridica tura pe Drina e de ordin administrativ, fiindca râul se confundă pe sute de kilometri cu granița între doua țari. Aceasta problema se rezolva de la sine în cazul participarii la regata (sârbii folosesc termenul de regata pentru orice ieșire pe apa) anuala „Regata Comemorativa Vitomir Dizdarevic – Amiralul Kuk”. Departe de a fi un cadru rigid, cu reguli stricte și ore de plecare și de sosire impuse, regata e cât se poate de lejeră și pot spune ca dealungul saptamanii pe râu m-am simțit complet liber și neînregimentat. La regata din 2017 au participat canotori din diferite tari, astfel: Germania-8; Austria-8; Ungaria-9, Croatia-5; Bulgaria-11, Macedonia-1; Bosnia (Republica Srpska)-2 sau 3. Serbia -7. Romania -30. Mulți au venit pentru traseul pitoresc din primele doua zile, dupa care au iesit. Multi au mai fost si in alti ani si le-a placut atat de mult incat au recidivat (îi inteleg ).
    Fiind vorba de un râu de munte (în amonte), am avut unele temeri pentru caiacele din lemn, însă înafara unor zgârieturi minore și a unei singure bușituri absolut reparabile nu au fost probleme.
    Pentru cei ce se gândesc să participe la viitoarele ediții, recomand cu căldură dotarea cu cărucioare solide și ușor de folosit.
    Cam astea ar fi. Dacă sunt întrebări vă lămuresc cu plăcere
    Life in colour!

6.  

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    La capatul parcursului pot spune ca Drina este râul perfect (în masura în care exista ceva perfect pe lumea asta) pentru caiac de agrement: peisajele și cadrul natural sunt de excepție, pe majoritatea parcursului râul este suficient de rapid cât sa nu te spetești vâslind iar cele doua lacuri de acumulare nu sunt de netrecut și mai diversifica programul și poate cel mai important pentru termenul „agrement”, nu prezinta pericole (altele decât rasturnarile), suprafața apei fiind curata, fara caderi sau bolovani ieșiți.
    Singura problema pe care o ridica tura pe Drina e de ordin administrativ, fiindca râul se confundă pe sute de kilometri cu granița între doua țari. Aceasta problema se rezolva de la sine în cazul participarii la regata (sârbii folosesc termenul de regata pentru orice ieșire pe apa) anuala „Regata Comemorativa Vitomir Dizdarevic – Amiralul Kuk”. Departe de a fi un cadru rigid, cu reguli stricte și ore de plecare și de sosire impuse, regata e cât se poate de lejeră și pot spune ca dealungul saptamanii pe râu m-am simțit complet liber și neînregimentat. La regata din 2017 au participat canotori din diferite tari, astfel: Germania-8; Austria-8; Ungaria-9, Croatia-5; Bulgaria-11, Macedonia-1; Bosnia (Republica Srpska)-2 sau 3. Serbia -7. Romania -30. Mulți au venit pentru traseul pitoresc din primele doua zile, dupa care au iesit. Multi au mai fost si in alti ani si le-a placut atat de mult incat au recidivat (îi inteleg ).
    Fiind vorba de un râu de munte (în amonte), am avut unele temeri pentru caiacele din lemn, însă înafara unor zgârieturi minore și a unei singure bușituri absolut reparabile nu au fost probleme.
    Pentru cei ce se gândesc să participe la viitoarele ediții, recomand cu căldură dotarea cu cărucioare solide și ușor de folosit.
    Cam astea ar fi. Dacă sunt întrebări vă lămuresc cu plăcere
    Felicitari pentru tura si multumim pentru poze si descriere. Asteptam capitolul urmator.

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    Felicitari pentru tura si multumim pentru poze si descriere. Asteptam capitolul urmator.
    Felicitări... mulțumim, dar nu cred că avem vreun merit înafara celui de a fi învins comoditatea de a rămâne acasă Cât privește un viitor capitol privind o apă „perfectă” pentru agrement nautic, cochetez cu ideea unei ture pe lacul Skadar (Munte Negru/Albania), mai ales în zona „cozii” unde e un fel de deltă cu celebrele meandre de la Rijeka Cernojevika.

Last edited by CrocodiluDiluDilu; 23 Jul 2017 at 05:50 PM.
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Felicitări... mulțumim, dar nu cred că avem vreun merit înafara celui de a fi învins comoditatea de a rămâne acasă
    Pai, nu asta este intotdeauna unul din obstacolele cele mai mari pentru majoritatea dintre noi?..

Meritul este ca ati reusit sa va bucurati de o iesire frumoasa.

Frumoasa si imbietoare imagine.

Pai, nu asta este intotdeauna unul din obstacolele cele mai mari pentru majoritatea dintre noi?..

Meritul este ca ati reusit sa va bucurati de o iesire frumoasa.
    Pare amuzanta ideea, dar chiar asa stau lucrurile

Frumoasa si imbietoare imagine.
    Am mai pus cateva langa ea, ca sa intregeasca tabloul.
    Life in colour!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Echipajul perfect
    de ovidiu66 în topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 18 Apr 2011, 10:21 PM

Tags for this Thread

Bookmarks